Horjanská rotunda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Horjanská rotunda
Místo
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
OblastZakarpatská
ObecUžhorod
Souřadnice
Map
Základní informace
Zasvěcenísvatá Anna
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Horjanská rotunda – kostel sv. Anny je římskokatolická historická památka na Ukrajině, ve městě Užhorod, přesněji v bývalé vesnici Horjany (česky Hořany[1]). Patří k nejstarším architektonickým památkám Ukrajiny. Kostel je poutním místem.

Popis stavby[editovat | editovat zdroj]

Kostel je jednolodní, nad vchodem je nízká věž, která vyrůstala z lodi. Za lodí následuje středověká rotunda, která je šestiboká. To je ve střední Evropě vzácné a neobvyklé, podobné stavby jsou pouze v Arménii. Nástěnné malby pocházejí ze 14. století.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rotunda byla pravděpodobně postavena v 10. nebo začátkem 11. století. Patřila rodině Drugethů. V neznámé době byly k rotundě přistavěny různé části. Po středověku kostel ztratil na významu a zůstal v rukou katolíků. V roce 1911 byl renovován. Během první republiky byl proveden důkladný stavební průzkum. V roce 1949 Sovětský svaz předal kostel pravoslavné církvi a v roce 1962 byl provoz zakázán. V 80. letech 20. století byl vzácný kostel restaurován. Od roku 1990 kostel využívají řeckokatolíci. Chrám byl přejmenován na chrám Přímluvy Přesvaté Bohorodice.[2]

Interiér kostela

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Горянська ротонда na ukrajinské Wikipedii a Preĝejo Sankta Anna (Horjani) na esperantské Wikipedii.

  1. Statistický lexikon obcí v Republice československé. Díl IV.. Praha: [s.n.] 1937 s. Dostupné online. 
  2. Парафія Покрова Пресвятої Богородиці [online]. [cit. 2022-11-21]. Dostupné online. (ukrajinsky)