Holyroodské opatství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Holyroodské opatství
Ruiny Holyroodského opatství
Ruiny Holyroodského opatství
Lokalita
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
MístoEdinburská oblast a Edinburgh
Souřadnice
Map
Základní informace
ŘádŘád augustiniánů
ZakladatelDavid I. Skotský
Založení1128
Odkazy
Kód památkySM13031
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Holyroodské opatství (Holyrood Abbey) jsou pozůstatky augustiniánského opatství ve skotském Edinburghu. Opatství je umístěno v základech královského paláce v Holyroodu. Bylo postaveno roku 1128 na příkaz krále Davida I.

Etymologie názvu[editovat | editovat zdroj]

Král David I. Skotský

„Holy“ znamená svatý a „rood“ je starý název pro kříž – obvykle značí kříž, na němž byl ukřižován Ježíš Kristus; název tedy znamená „svatý kříž“. Legenda tvrdí, že skotský král David I. se dostal do problémů při lovu v lesích a zachránil ho jelen, který měl mezi parohy namalovaný kříž, a tak slíbil, že na tom místě postaví kostel. Název se častěji objevuje ve tvaru Holly-rood, méně běžně se používá i verze Holy-rood.[zdroj⁠?]

Legenda o založení opatství[editovat | editovat zdroj]

Kaple v dobách Jakuba VII. [1]

V roce 1127, když král David I. Skotský lovil v lese nedaleko Edinburghu, se znenadání před ním objevily nebezpečné parohy dospělého jelena. Dva bratři, Johannes a Gregan z baronského rodu Crawfordů v Upper Strathclyde, krále zachránili. Vděčný panovník je pasoval na rytíře a v následujícím roce založil holyroodské opatství. Od toho dne větev rodiny Crawfordů přijala do erbu hlavu jelena se zlatým křížem mezi parohy jako připomínku založení opatství. Rod také přijal motto Tutum Te Robore Reddam („Naše síla vás ochrání“). Kříž byl přijat klanem Crawfordů po roce 1700, kdy tato větev rodiny přišla díky výhodnému sňatku k moci.

Využití a přeměna v ruiny[editovat | editovat zdroj]

Ruina opatství

Od 15. století se v opatství konaly mnohé královské korunovace a svatební obřady. Také však utrpělo řadu útoků. Roku 1544, za vlády Jindřicha VIII. Tudora, králův švagr Edward Seymour (bratr Jany Seymourové) vyplenil opatství a vážně poškodil jeho budovy. Král Jakub VII. založil v holyroodském paláci jezuitskou kolej a v květnu 1688 přeměnil opatství na římskokatolickou kapli Řádu bodláku. Protestantská kongregace měla být přestěhována do nového Kirk of the Canongate. V listopadu toho roku, když vypukla slavná revoluce a novým králem se stal Vilém III. Oranžský, dav lidí vyplenil kirk a královskou hrobku. V roce 1691 Kirk of the Canongate nahradil opatství jako místní farní kostel. V roce 1758 byly provedeny rekonstrukční práce, ale opravená střecha se zřítila o deset let později při hurikánu v roce 1768, už nikdy nebyla znovu obnovena a opatství se přeměnilo v ruinu.[2] [3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Kostel Holyroodského opatství (Dalziel Place, Edinburgh)[editovat | editovat zdroj]

Kostel na Dalziel Place

Dodnes existuje presbyteriánská církev, který se nazývá Holyrood Abbey. Tato kongregace však používá pozdněviktoriánský kostel na Dalziel Place na křižovatce Marionville Road a London Road, trochu dále od starého holyroodského opatství. Budova kostela byla otevřena v prosinci roku 1900.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Daniel, William S. (1852), History of the Abbey and Palace of Holyrood. Edinburgh : Duncan Anderson. facing p. 129.
  2. http://www.marie-stuart.co.uk/Castles/Holyroodhouse.htm
  3. thecapitalscot.com [online]. [cit. 22-08-2009]. Dostupné v archivu pořízeném dne 13-03-2012. 

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Holyrood Abbey na anglické Wikipedii a Holyroodske opátstvo na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Crawfurd, George: History of the Shire of Renfrew, Alexander Weir Publisher, Paisley, Scotland, 1782.
  • Crawfurd, George: Peerage of Scotland, Account of Nobility, George Stewart Publisher, Glasgow, Scotland, 1716.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]