Hermann Föttinger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hermann Föttinger
Narození 9. února 1877
Norimberk
Úmrtí 28. dubna 1945 (ve věku 68 let)
Berlín
Alma mater Technická univerzita Mnichov
Povolání vynálezce, vysokoškolský učitel a inženýr
Zaměstnavatelé Technická univerzita Berlín
Technická univerzita Gdaňsk
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Pamětní deska na domě č. 125 v ulici 17. Juni v Berlíně-Charlottenburgu

Hermann Föttinger (* 9. února 1877 v Norimberku; † 28. dubna 1945 v Berlíně) byl německý elektroinženýr, vynálezce a vysokoškolský učitel.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Hermann Föttinger studoval v letech 1895 – 1899 elektrotechniku na Technické vysoké škole v Mnichově. Roku 1904 získal doktorský titul poté, co obhájil svoji disertační práci na téma Efektivní výkon stroje a efektivní kroutící moment a jejich experimentální sladění se zvláštním zřetelem na velké lodní stroje. Poté pracoval jako vedoucí konstruktér v loděnici AG Vulcan Stettin. Jeho úkolem bylo zkoušení a zavádění nových parních turbín. Do tohoto období spadají jeho vynálezy hydrodynamické spojky a hydrodynamického měniče (momentu). V roce 1909 byl povolán na Technickou vysokou školu v Danzigu (dnes Gdaňsk), kde založil ústav mechaniky tekutin. V roce 1924 byl povolán na katedru mechaniky tekutin a turbín na Technické univerzitě v Berlíně – Charlottenburgu. Zde pracoval až do své smrti po zásahu střepinou granátu v dubnu 1945. Byl pohřben na hřbitově v berlínské čtvrti Wilmersdorfu.

Föttinger převedl teorii mechaniky tekutin, jejíž základy položil Leonhard Euler a v jehož díle pokračovali William John Macquorn Rankine a Hermann von Helmholtz, až k praktickému využití v pohonech. Spolupracoval s Franzem Kruckenbergem a jeho Flugbahn-Gesellschaft mbH na využití hydrodynamického přenosu výkonu na železnici. Kruckenberg ve spolupráci s Föttingerem přestavěl svůj Kolejový zepelín na motorový vůz s hydrodynamickým přenosem výkonu. Jednalo se o první využití hydrodynamické převodovky u kolejového vozidla. Jejich spolupráce pokračovala i při konstrukci motorové jednotky SVT 137 155. Föttinger za svůj život získal přes 100 patentů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hermann_Föttinger na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Hans-Jürgen Reuß: Hermann Föttinger. In: HANSA International Maritime Journal, Ausgabe 6/2008, ISSN 0017-7504.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]