Herkules Maxmilián Sforza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Herkules Maxmilián Sforza
Massimiliano Sforza by G.A. de Predis (Donatus Grammatica).jpg
Narození25. ledna 1493
Milán
Úmrtí4. června 1530 (ve věku 37 let)
Paříž
OtecLodovico Sforza
MatkaBeatrice d’Este
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Herkules Maxmilián Sforza (italsky Ercole Massimiliano Sforza; 25. ledna 1493 Miláno4. června 1530 Paříž) byl milánským vévodou z rodu Sforzů a vládl v období mezi francouzskými invazemi.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Narodil se z manželství milánského vévody Ludvíka, zvaného Mouřenín, s ferrarskou princeznou Beatricí d'Este a měl pouze mladšího bratra Františka (1495 – 1535). Jeho děd František I. se v roce 1450 zmocnil vlády nad Milánským vévodstvím a svůj nárok na vévodský stolec podložil manželčiným příbuzenstvím s posledním vévodou. Blanka Viscontiová byla nemanželskou dcerou posledního viscontiovského vévody Filipa. Po jeho smrti se vlády ujal nejstarší syn Galeazzo, který však zemřel rukou vrahů po deseti letech panování a regentské vlády za jeho malého synka Giana se ujal Galeazův mladší bratr Ludvík Mouřenín.

Život[editovat | editovat zdroj]

Maxmilián vyrůstal na přepychovém dvoře svého otce, který se v roce 1494 stal právoplatným milánským vévodou. Jeho vláda však netrvala dlouho, protože v roce 1499 do země vtrhla vojska francouzského krále Ludvíka XII. a vévodská rodina byla nucena zemi opustit. V roce 1512 pak francouzskou armádu v bitvě u Ravenna vyhnali švýcarští žoldnéři najatí papežem (Cambraiská liga) a dosadili na uprázdněný stolec právoplatného vévodu. Maxmilián byl vévodou pouhé dva roky. V roce 1515 vpadli do země opět Francouzi a Maxmiliána v bitvě u Marignana zajali. Ten se pak za rentu třiceti tisíc dukátů vzdal svých nároků.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maximilian Sforza na německé Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Ludvík XII. Francouzský
Znak z doby nástupu Milánský vévoda
Maxmilián
15121515
Znak z doby konce vlády Nástupce:
František I. Francouzský