Henrietta Lacksová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Henrietta Lacksová
স্বামী ডেভিড ল্যাকসের সাথে হেনরিয়েটা ল্যাকস.jpg
Rodné jméno Loretta Pleasant
Narození 1. srpna 1920
Roanoke
Úmrtí 4. října 1951 (ve věku 31 let)
Baltimore
Příčina úmrtí karcinom děložního hrdla
Ocenění Maryland Women's Hall of Fame
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henrietta Lacksová (18. srpna 19204. října 1951) se stala nedobrovolnou dárkyní buněk z jejího rakovinného nádoru, které George Otto Gey nakultivoval a vytvořil tak nesmrtelnou buněčnou kulturu. Ta je pod názvem HeLa využívána v medicínském výzkumu dodnes.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako Henrietta Pleasantová v Roanoke ve Virginii Elize (1886—1924) a Johnu Randallu Pleasantovi I. (1881—1969). Eliza zemřela při porodu svého desátého dítěte. Po její smrti vzal otec děti k příbuzným jejich matky. John pracoval na dráze jako brzdař.

Provdala se za Davida Lackse I. (1915—2002) v Halifax County. Spolu se přestěhovali do Dundalku v Marylandu. Měli pět dětí, poslední se narodilo v listopadu 1950.

1. února 1951 navštívila Nemocnici Johnse Hopkinse kvůli poševnímu výtoku. Zde jí byl diagnostikován karcinom děložního hrdla. Navzdory léčbě zemřela 4. října téhož roku ve věku 31 let. Pohřbena byla bez náhrobku v Lackstownu v Cloveru ve Virginii.

Význam HeLa linie[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku HeLa.

Její buňky z kultury označované jako HeLa jsou důležité pro medicínský výzkum. Již v roce 1954 pomohly při vývoji vakcíny proti dětské obrně. Buňky byly masově vyráběny a distribuovány po celém světě. Dostaly se i do vesmíru, kde pomohly vyřešit otázky, zda lidská tkáň přežije stav beztíže. Pomohly také při výzkumu rakoviny, AIDS, následků záření a jedů, genovém mapování a mnohých dalších vědeckých projektech. Buňky z linie HeLa se používají při testování mnoha kosmetických a jiných produktů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Henrietta Lacks na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jedna kapitola z knihy: ZRZAVÝ, Jan, David Storch, Stanislav Mihulka. Jak se dělá evoluce : od sobeckého genu k rozmanitosti života. [s.l.]: Paseka, 2004.