Hedvika Braniborská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hedvika Braniborská
Brunšvicko-lüneburská vévodkyně
Portrét
Narození23. února 1540
Cölln, Braniborské markrabství
Úmrtí21. října 1602 (ve věku 62 let)
Wolfenbüttel, Brunšvicko-lüneburské vévodství
Sňatek25. února 1560
ManželJulius Brunšvicko-Lüneburský
PotomciŽofie Hedvika Brunšvicko-Wolfenbüttelská
Jindřich Julius Brunšvicko-Lüneburský
Marie Brunšvicko-Lüneburská
Alžběta Brunšvicko-Wolfenbüttelská
Filip Zikmund Brunšvicko-Wolfenbüttelský
Markéta Brunšvicko-Wolfenbüttelská
Jáchym Karel Brunšvicko-Wolfenbüttelský
Sabina Kateřina Brunšvicko-Wolfenbüttelská
Dorotea Augusta Brunšvicko-Wolfenbüttelská
Julius Augustus Brunšvicko-Wolfenbüttelský
Hedvika Brunšvicko-Wolfenbüttelská
DynastieHohenzollernové
OtecJáchym II. Hektor Braniborský
MatkaHedvika Jagellonská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hedvika Braniborská (23. února 1540, Cölln – 21. října 1602, Wolfenbüttel) byla členkou dynastie Hohenzollernů a v letech 1568 až 1589 sňatkem brunšvicko-lüneburskou vévodkyní a brunšvicko-wolfenbüttelskou kněžnou.

Život[editovat | editovat zdroj]

Hedvika se narodila v městském paláci v Kölln (součást Berlína) jako dcera kurfiřta Jáchyma II. Hektora Braniborského (1505–1571) a jeho druhé manželky Hedviky Jagellonské (1513–1573), dcery polského krále Zikmunda I. Hedvičina starší sestra Alžbět Magdaléna se v roce 1559 provdala za vévodu Františka Otu Brunšvicko-Lüneburského; ten však ještě toho roku zemřel.

O rok později, 25. února 1560, se dvacetiletá Hedvika v rodném městě na řece Sprévě provdala za o dvanáct let staršího welfského prince Julia Brunšvicko-Lüneburského (1528–1589). Pár se setkal v Kostříně u dvora markraběte Jana Braniborského, kam Julius uprchl před nevyzpytatelností svého otce, vévody Jindřicha V.

Poté, co se Julius usmířil se svým otcem, který jen neochotně souhlasil se sňatkem svého syna s protestantskou princeznou, obdrželi manželé jako svá sídla zámky v Hesenu a Schladenu. Když byli Juliovi starší bratři zabiti v bitvě, objevil se údajně vévoda Jindřich V. na hesenském zámku, vstoupil do komnaty své snachy, zvedl jejího novorozeného syna Jindřicha Julia z kolébky a zvolal: Nyní budete muset být mým milovaným synemǃ

V roce 1568 se stal Julius po otcově smrti vládnoucím brunšvicko-wolfenbüttelským knížetem. Ukázal se být schopným vládcem; později se však dostal pod vliv podvodných alchymistů Philippa Sömmeringa a Anny Marie Schombachové, které u svého dvora ve Wolfenbüttelu přijal v roce 1571. Postupně se také vzdaloval od své ženy.

Hedvika byla popisována jako pobožná a skromná žena preferující domácí aktivity. V roce 1598 jí teolog Stephan Praetorius věnoval svou knihu Der Witwen Trost („Útěcha vdovy“).

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Z devětadvacet let trvajícího manželství se narodilo jedenáct dětí, z nichž se devět dožilo dospělosti:

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hedwig of Brandenburg, Duchess of Brunswick-Wolfenbüttel na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]