Havana Club

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Havana Club
Havana Club Cuban Barrel Proof
Havana Club Cuban Barrel Proof
Kategorie Rum
Původ Kuba
Vznik 1878
Obsah alk.

Añejo Blanco - 37,5 %
Añejo Especial - 40 %
Añejo Reserva - 40 %
Añejo 3 Años - 40 %
Añejo 7 Años - 40 %
Añejo 15 Años - 40 %
Cuban Barrel Proof - 45 %

Maximo Ron Extra Añejo - 40 %
Použití samotný, míchaný s kolou, nebo jako součást koktejlu

Havana Club je značka, pod níž se v Santa Cruz del Norte v severovýchodní části Kuby vyrábí několik alkoholických rumových nápojů. Tuto dnes jedinou mezinárodně uznávanou značku kubánského rumu založil v roce 1878 José Arechabala. Po kubánské revoluci v roce 1959 byla společnost kubánskou vládou znárodněna. Rodina Arechabalových emigrovala do Španělska a poté do Spojených států. Od roku 1994 je tento známý rum vyráběn pod hlavičkou společnosti Havana Club International, což je joint venture, kterou vlastní stejným dílem kubánský stát a francouzská firma vyrábějící alkoholické nápoje Pernod Ricard.[1]

Výrobní proces[editovat | editovat zdroj]

Za pravý a velice kvalitní kubánský rum se Havana Club považuje kvůli pečlivosti výroby, jakou prochází. Ta se skládá z mnoha částí, které musejí být naprosto přesně dodrženy již po mnoho a mnoho let, aby byla zachována vysoká kvalita a také dodržena tradice, s jakou se rum značky Havana Club od roku 1878 vyrábí.

Vše začíná u cukrové třtiny (hlavní suroviny), která musí být velice pečlivě vybírána. Důležité je také to, jak dlouho rum bude zrát. Každý druh zraje jinak dlouho, ale tento čas musí být přesně dodržen (např. Havana Club Añejo Blanco zraje 18 měsíců). Neméně důležité je i to, kde rum zraje – jsou to dubové sudy z amerického bílého dubu, ve kterých byl předtím bourbon.

Co se týče výstupní kontroly, tak je vše sledováno mnoha odborníky, kteří využívají ty nejmodernější přístroje. Přesto má ale poslední slovo Master Destillero, strážce tajemství tradic.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Pod značkou Havana Club se prodává více druhů rumu. Jednotlivé druhy se liší jednak ingrediencemi, které jsou do rumu Havana Club přimíchávány, ale také dobou, kterou v sudech každý z těchto nápojů zraje.

Například asi nejznámější Añejo Blanco zraje přibližně dva roky, Añejo Reserva pět let a jednoznačně nejdražší a nejcennější je Maximo Ron Extra Añejo, který v sudu zraje celých 30 let. A od této doby zrání se také odvíjí cena, za kterou jsou na trhu dostupné. Pouze pro představu – Añejo Blanco se na českém trhu prodává za přibližně 300 až 400 korun, ale cena Maximo Ron Extra Añejo se pohybuje kolem 30 tisíc korun.

Añejo Blanco[editovat | editovat zdroj]

V České republice se jednalo asi o nejznámější druh nápoje Havana Club. Svou bílou barvu si získal jednak tím, že není obohacen o žádné další ingredience, které by ho zabarvily, a také tím, že zraje (18 měsíců) v bílých dubových sudech. Nejčastěji se používal jako součást míchaných nápojů. V současné době už na českém trhu není k sehnání.

Añejo Especial[editovat | editovat zdroj]

Zraje 3 roky a obsahuje vanilku, karamel a kakao. Pije se čistý nebo jako součást míchaných nápojů.

Añejo Reserva[editovat | editovat zdroj]

Zraje 5 let a obsahuje jemné náznaky vanilky, tabáku a koření. Pije se čistý nebo jako součást míchaných nápojů

příkladem je Pyrate rum.

Añejo 3 Años[editovat | editovat zdroj]

Zraje 3 roky (Años = rok). Pije se čistý, nebo jako součást míchaných koktejlů.

Añejo 7 Años[editovat | editovat zdroj]

Zraje 7 let (Años = rok). Pije se čistý, nebo jako součást míchaných koktejlů.

Añejo 15 Años[editovat | editovat zdroj]

Zraje 15 let (Años = rok). Pije se výhradně čistý

Cuban Barrel Proof[editovat | editovat zdroj]

Cuban Barrel Proof je jediný rum od značky Havana Club, který má obsah alkoholu 45 %. Ohledně zrání a uchovávání je to ještě složitější, než u ostatních rumů Havana Club. Cuban Barrel Proof je nejdříve ve velmi starých sudech z bílého dubu, kde si získá svou jantarovou barvu a neskutečnou jemnost. Poté je přemístěn do dalších, speciálně vybraných dozrávacích sudů, kde už zraje pouze krátkou část z 10 let, což je celá doba jeho zrání.

Vyznačuje se jemností, silou a pije se výhradně čistý.

Selección de Maestros[editovat | editovat zdroj]

Selección de Maestros je třikrát zrající sudový rum, který je výsledkem jedinečného procesu výroby:

Nejprve mistři Maestros Roneros shromáždí a vyberou nejkvalitnější a nejvýjimečnější zralé rumy.

Tyto rumy se poté míchají a ukládají k dalšímu zrání do sudů, které jsou vybírány dle aromatických vlastností svého dřeva. V těchto sudech se u rumu rozvine jeho charakter a intenzita.

Nakonec se Maestros Roneros sejdou podruhé, aby vybrali rumy, které jsou dokonale vyzrálé. Ty budou tvořit konečnou směs a budou stáčeny do lahví přímo ze sudů s obsahem 45 % alkoholu v objemu.

Havana Club Unión[editovat | editovat zdroj]

První kubánský rum, který byl speciálně vytvořen pro párování s chutí kubánského doutníku. Jeho komplexnost, sladkost a intenzitu se nejlépe vychutná v čisté podobě nebo na ledu.

Maximo Ron Extra Añejo[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o jednoznačně nejdražší a nejkvalitnější rum, který je pod značkou Havana Club prodáván. Jeho hlavní předností je to, že v dubovém sudu, ve kterém je uložen, zraje celých 30 let. Má tmavě jantarovou barvu, lehce ovocnou vůni a obsahuje malé množství pepře. Je také dosti logické, že se pije výhradně čistý.

V České republice je zbožím, které se prodává opravdu velice málo, takže je v současné době k sehnání pouze z několika málo zdrojů. Prodává se pouze v 0,5 l velké láhvi a jeho cena se pohybuji okolo 30 tisíc korun.

Koktejly[editovat | editovat zdroj]

Z rumů značky Havana Club (hlavně z Añejo Blanco) se také připravuje několik koktejlů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Wayne Curtis. And a Bottle of Rum. [s.l.]: Random House, 2006. S. 145. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]