Harvey Weinstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Harvey Weinstein
Narození19. března 1952 (72 let)
New York
Alma materUniverzita v Buffalu
John Bowne High School
State University of New York at Buffalo School of Management
Povolánífilmový producent, výkonný producent, herec, filmový režisér a scenárista
ZaměstnavatelThe Weinstein Company (2005–2017)
OceněníBritská akademie filmového a televizního umění (1999)
Cena Hugo za nejlepší hrané představení (2002)
Oscar za nejlepší film
komandér Řádu britského impéria
rytíř Řádu čestné legie
Politická stranaDemokratická strana
ChoťGeorgina Chapman (2007–2021)
PříbuzníBob Weinstein (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Harvey Weinstein (* 19. března 1952 New York) je bývalý americký filmový producent, který se svým bratrem Bobem založil roku 1979 filmovou společnost Miramax, jež produkovala filmy jako Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Zamilovaný Shakespeare, Sex, lži a video a další. Poté, co Weinstein opustil Miramax, založil 10. března 2005 spolu se svým bratrem Bobem další společnost s názvem "The Weinstein Company", která funguje jako filmové studio. Spolu s Bobem byl předsedou této společnosti v letech 2005 až 2017. Společnosť opustil v roku 2017, když ho více žen obvinilo ze sexuálniho obtežováni. Soudce v New Yorku ho odsoudil k trestu odnětí svobody na 23 let za sexuálni útok a znásilnení.

[1]

Na podzim 2017 začaly prosakovat informace o tom, že se Weinstein dlouhodobě dopouštěl sexuálního zneužívání žen. Na odkrytí této aféry se velkou měrou podílel americký právník, novinář a bývalý vládní poradce Ronan Farrow. Za svou investigativní reportáž obdržel Pullitzerovu cenu. Ronan Farrow k tomu sám poznamenal, že charakteristické pro Weinsteinovu kauzu bylo tiché mlčení o něčem, o čem hodně lidí vědělo.[2] K 31. říjnu 2017 se přihlásilo více než 80 žen, které obvinily Weinsteina ze sexuálního obtěžování. Tato obvinění spustila kampaň sociálních médií "#MeToo" a bylo zveřejněno mnoho podobných obvinění ze sexuálního zneužívání ze strany dalších "mocných" mužů po celém světě. Tyto následky se nazývají "Weinsteinův efekt". 25. května 2018 byl Weinstein zatčen v New Yorku, obviněn ze znásilnění a dalších trestných činů a propuštěn na kauci.

Život[editovat | editovat zdroj]

Weinstein se narodil 19. března 1952 v New Yorku rodině Maxe Weinsteina (brusiče diamantů) a Miriam. Jeho rodina byla židovského původu a prarodiče byli polští imigranti. Vyrůstal v rodině spolu se svým bratrem Bobem Weinsteinem. Absolvoval střední školu John Bowne High School a univerzitu v Buffalo. Weinstein byl dvakrát ženatý. V roce 1987 se oženil se svou asistentkou Eve Chiltonovou, se kterou se rozvedl v roce 2004. Měli spolu 3 dcery: Remy (dříve Lily) se narodila v roce 1995, Emma v roce 1998 a Ruth v roce 2002. V roce 2007 si vzal anglickou designérku módy a herečku Georginu Chapmanovou. Měli spolu dceru Indii Pearl, která se narodila v roce 2010, a syna Dashiella, který se narodil v roce 2013. V říjnu 2017 Chapmanová prohlásila, že kvůli aféře týkající se sexuálního obtěžování Weinsteina opustí.

Aféra sexuálního obtěžování[editovat | editovat zdroj]

V listopadu 2017 si Weinstein najal soukromé bezpečnostní služby, aby zajistily informace o ženách a novinářích, kteří se zabývají jeho případem. Dle několika desítek stran dokumentů a 7 lidí, kteří byli přímo zapojeni do nabídky, Weinstein najal firmu Kroll, jednu z největších soukromých špionážních agentur, a Black Cube (Černá kostka), kterou vede bývalý důstojník Mossadu. Společnost Black Cube měla zastavit zveřejnění aféry a obdržela za to 1,3 mil USD. Weinstein osobně dohlížel na zjištěné poznatky, které tyto agentury získaly. Další podrobné detaily např. o zapojení osoby Stella Penn Pechanecová alias Diana Filipová alias Ana ze smyšlené firmy Reuben Capital Partners ve prospěch Weinsteina viz zdroj.[3][4]

Seznam konkrétních jmen žen, které Weinsteina obvinily a konkrétních činů viz [5]. Kompletní listina s 87 publikovanými jmény žen viz [6]

Na reportáži o Weinsteinovi spolupracoval také Rich Mc Hugh z NBC News. Tato stanice se rozhodla aféru Weinstein nepublikovat a rozhodnutí padlo z nejvyšších míst NBC. [7]

V únoru 2018 spáchala sebevraždu Jill Mesicková, která mj. pracovala jako manažerka herečky Rose McGowanové (jedné z žen, která Weinsteina obvinila) a následně začala pracovat ve filmovém studiu Miramax pod vedením Harveyho Weinsteina.[8]

Anthony Bourdain v červenci 2018 vyjádřil plnou podporu obětem Harvey Weinsteina. V posledním rozhovoru (byl publikován až po jeho smrti) se Anthony Bourdain vyjadřoval o Harveym Weinsteinovi.[9] Jeho přítelkyní byla Asia Argentová, italská herečka, která obvinila Harvey Weinsteina jako jedna z prvních žen ze sexuálního obtěžování.

Na konci roku 2019 Weinstein dosáhl dohody s více než třiceti ženami, které ho obvinily, o vyplacení celkem 25 milionu dolarů (v danou dobu v přepočtu 570 milionů korun) za stažení jejich žalob. Dohodu ještě musí potvrdit soud. Sám Weinstein by podle dohody nic nezaplatil, vše by pokryly pojišťovny na základě smluv s Weinsteinovými firmami.[10]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. STEJSKAL, Tomáš. Sex, lži a vyhazov. Vzestup a pád slavného producenta Harveyho Weinsteina z Hollywoodu. Hospodářské noviny (HN.cz) [online]. 2017-10-13 [cit. 2022-07-29]. Dostupné online. 
  2. Ronan Farrow on #MeToo, Going to College at Eleven, and His Path to Journalism | The New Yorker. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  3. FARROW, Ronan. Harvey Weinsteins army of spies. The New Yorker [online]. 6.11.2017. Dostupné online. 
  4. PILEGGI, Tamar. veteran-stella-penn-pechanac-identified-as-weinstein-spy. Times of Izrael [online]. 9.11.2017. Dostupné online. 
  5. DAVIES, Caroline. the-allegations-against-harvey-weinstein-what-we-know-so-far. The Guardian [online]. 11.10.2017. Dostupné online. 
  6. MONIUZSKO, Sara. weinstein-scandal-complete-list-accusers. USA today [online]. 27.10.2017. Dostupné online. 
  7. MCLEAN, Rob. Former NBC producer who worked on Ronan Farrow's Harvey Weinstein reporting breaks silence. CNN [online]. 30.8.2018. Dostupné online. 
  8. znama-americka-producentka-spachala-sebevrazdu-kvuli-weinsteinovym-aferam. www.denik.cz [online]. 9.2.2018. Dostupné online. 
  9. RITSCHEL, Chelsea. anthony-bourdain-harvey-weinstein-dead-death-asia-argento-interview-a8449681.html. Independent [online]. 16.7.2018. Dostupné online. 
  10. Weinstein zaplatí ženám jako odškodné miliony dolarů. Většina obvinění ze sexuálních útoků stáhne. ČT24.cz [online]. Česká televize, 2019-12-12 [cit. 2019-12-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]