Harvey Weinstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Harvey Weinstein
Harvey Weinstein 2011 Shankbone.JPG
Narození 19. března 1952 (67 let)
Flushing
Národnost Židé
Alma mater University at Buffalo
John Bowne High School
Zaměstnavatel The Weinstein Company (2005–2017)
Ocenění Britská akademie filmového a televizního umění (1999)
Oscar (1999)
Řád britského impéria
Oscar za nejlepší film
komandér Řádu britského impéria
… více na Wikidatech
Politická strana Demokratická strana
Manžel(ka) Georgina Chapman (2007–2017)
Příbuzní Bob Weinstein (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Harvey Weinstein (* 19. března 1952 New York) je americký filmový producent, který se svým bratrem Bobem založil filmovou společnost Miramax, jež produkovala filmy Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Sex, lži a video, Zamilovaný Shakespeare a další filmy. Poté co Weinstein opustil Miramax, založil spolu se svým bratrem Bobem další společnost s názvem "The Weinstein Company", která funguje jako filmové studio. Spolu s Bobem byl předsedou této společnosti v letech 2005 až 2017.Tuto společnost byl nucen kvůli níže uvedenému skandálu opustit. [1]

Na podzim 2017 začaly prosakovat informace o tom, že se Weinstein dlouhodobě dopouštěl sexuálního zneužívání žen. Na odkrytí této aféry se velkou měrou podílel americký právník, novinář a bývalý vládní poradce Ronan Farrow. Za svou investigativní reportáž obdržel Pullitzerovu cenu. Ronan Farrow k tomu sám poznamenal, že charakteristické pro Weinsteinovu kauzu bylo tiché mlčení o něčem, o čem hodně lidí vědělo. [2]K 31. říjnu se přihlásilo více než 80 žen, které obvinily Weinsteina ze sexuálního obtěžování. Tato obvinění spustila kampaň sociálních médií "#MeToo" a bylo zveřejněno mnoho podobných obvinění ze sexuálního zneužívání ze strany dalších "mocných" mužů po celém světě. Tyto následky se nazývají "Weinsteinův efekt". 25. května 2018 byl Weinstein zatčen v New Yorku, obviněn ze znásilnění a dalších trestných činů a propuštěn na kauci.

Curriculum vitae[editovat | editovat zdroj]

Weinstein se narodil 19. března 1952 v New Yorkuv rodině Maxe Weinsteina (brusiče diamantů) a Miriam. Jeho rodina byla židovského původu a prarodiče byli polští imigranti. Vyrůstal v rodině spolu se svým bratrem Bobem Weinsteinem. Absolvoval střední školu John Bowne High School a univerzitu v Buffalo. Weinstein byl dvakrát ženatý. V roce 1987 se oženil se svou asistentkou Eve Chilton, se kterou se rozvedl v roce 2004. Měli spolu 3 dcery - Remy (dříve Lily) se narodila v roce 1995, Emma v roce 1998 a Ruth v roce 2002. V roce 2007 si vzal anglickou designérku módy a herečku Georginu Chapman. Měli spolu dceru Indii Pearl, která se narodila v roce 2010 a syna Dashiella, který se narodil v roce 2013. V říjnu 2017 Chapman prohlásila, že Weinsteina opustí kvůli aféře týkající se sexuálního obtěžování.

Doplňující informace k Weinsteinově aféře[editovat | editovat zdroj]

V listopadu 2017 si Weinstein najal soukromé bezpečnostní služby, aby zajistily informace o ženách a novinářích, kteří se zabývají jeho případem. Dle několika desítek stran dokumentů a 7 lidí, kteří byli přímo zapojeni do nabídky, Weinstein najal firmu Kroll, jednu z největších soukromých špionážních agentur, a Black Cube (Černá kostka), kterou vede bývalý důstojník Mossadu. Black Cube měla zastavit zveřejnění aféry a obdržela za to 1,3 mil USD. Weinstein osobně dohlížel na zjištěné poznatky, které tyto agentury získaly. Další podrobné detaily např. o zapojení osoby Stella Penn Pechanec alias Diana Filip alias Ana ze smyšlené firmy Reuben Capital Partners ve prospěch Weinsteina viz zdroj. [3][4]

Seznam konkrétních jmen žen, které Weinsteina obvinily a konkrétních činů viz [5]. Kompletní listina s 87 publikovanými jmény žen viz [6]

Na reportáži o Weinsteinovi spolupracoval také Rich Mc Hugh z NBC News. Tato stanice se rozhodla aféru Weinstein nepublikovat a rozhodnutí padlo z nejvyšších míst NBC. [7]

V únoru 2018 spáchala sebevraždu Jill Mesicková, která mj. pracovala jako manažerka herečky Rose McGowanové (jedné z žen, která Weinsteina obvinila) a následně začala pracovat ve filmovém studiu Miramax pod vedením Harveyho Weinsteina.[8]

Anthony Bourdain v červenci 2018 vyjádřil plnou podporu obětem Harvey Weinsteina. V posledním rozhovoru (byl publikován až po jeho smrti) se Anthony Bourdain vyjadřoval o Harveym Weinsteinovi. [9] Jeho přítelkyní byla Asia Argento, italská herečka, která obvinila Harvey Weinsteina jako jedna z prvních žen ze sexuálního obtěžování.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Sex, lži a vyhazov. Vzestup a pád slavného producenta Harveyho Weinsteina z Hollywoodu
  2. https://www.youtube.com/watch?v=dZOPY-DEeg0
  3. FARROW, Ronan. Harvey Weinsteins army of spies. The New Yorker [online]. 6.11.2017. Dostupné online. 
  4. PILEGGI, Tamar. veteran-stella-penn-pechanac-identified-as-weinstein-spy. Times of Izrael [online]. 9.11.2017. Dostupné online. 
  5. DAVIES, Caroline. the-allegations-against-harvey-weinstein-what-we-know-so-far. The Guardian [online]. 11.10.2017. Dostupné online. 
  6. MONIUZSKO, Sara. weinstein-scandal-complete-list-accusers. USA today [online]. 27.10.2017. Dostupné online. 
  7. MCLEAN, Rob. Former NBC producer who worked on Ronan Farrow's Harvey Weinstein reporting breaks silence. CNN [online]. 30.8.2018. Dostupné online. 
  8. znama-americka-producentka-spachala-sebevrazdu-kvuli-weinsteinovym-aferam. www.denik.cz [online]. 9.2.2018. Dostupné online. 
  9. RITSCHEL, Chelsea. anthony-bourdain-harvey-weinstein-dead-death-asia-argento-interview-a8449681.html. Independent [online]. 16.7.2018. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]