Návštěvní kniha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Guestbook)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Papírová návštěvní kniha na zřícenině hradu Jenčov

Návštěvní kniha je kniha nebo sešit, kam lze zapsat jakýkoliv vzkaz či připomínku týkající se místa, kde dochází k návštěvě. Před rozvojem internetu se návštěvní knihy typicky vyskytovaly v prostředí kulturních či přírodních památek jako např. v muzeích, na zámcích, u turistických zastavení apod., nebo v rekreačních a stravovacích zařízeních (např. v hotelech, penzionech či restauracích) atd., a měly papírovou podobu, kam bylo možné zapsat vzkaz ručně propiskou, perem, tužkou apod. S rozvojem internetu mohou mít návštěvní knihy také elektronickou on-line podobu a vzkazy lze zanechávat na internetových stránkách navštívené instituce či místa nezávisle na tom, zda se v danou chvíli návštěvník na daném místě právě fyzicky nachází či ne.

Papírová návštěvní kniha v ochranné schránce s psacím náčiním

Pokud se papírové návštěvní knihy vyskytují ve venkovním prostředí, jsou obvykle umístěny v ochranné schránce, která je chrání před nepříznivými vlivy počasí a která dále obsahuje psací náčiní, pomocí něhož lze do návštěvní knihy vzkaz zapsat. Typickým příkladem takových návštěvních knih jsou vrcholové knihy umístěné na vrcholcích hor.

Návštěvní knihy internetových stránek[editovat | editovat zdroj]

V prostředí internetu mohou mít návštěvní knihu (popř. "vzkazník") jakékoliv internetové stránky (tj. nejen stránky významných míst a památek); v takovém případě se vzkazy či připomínky týkají příslušných internetových stránek nebo výrobků či služeb, které nabízejí, návštěvní knihy mají virtuální (obvykle formulářovou) podobu a k návštěvě na místě ve fyzickém světě (tj. například kamenné prodejny internetového obchodu), pokud existuje, nemusí vůbec dojít.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kiessig, Werner. Největší návštěvní kniha světa. Knihařský bulletin, 1998, 4(zvl. číslo), s. 35-37. ISSN 1211-1759.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]