Jenčov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jenčov
Celkový pohled na portály do paláce a základy věže
Celkový pohled na portály do paláce a základy věže
Základní informace
Slohgotický
Výstavba14. století
Stavebníkneznámý
Další majiteléPřemyslovci, Lucemburkové, Schwarzenbergové, Valdštejnové
Současný majitelČeská republika
Poloha
Adresalokalita Pohodnice, NPR Vůznice, Běleč, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Jenčov
Jenčov
Další informace
Rejstříkové číslo památky21519/2-448 (PkMISSezObrWD)
Webwww.jencov.estranky.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jenčov (též Jinčov) je zřícenina hraduCHKO Křivoklátsko na malé skalní ostrožně nad potokem VůzniceKřivoklátské vrchovině uprostřed křivoklátských lesů v nadmořské výšce 340 metrů. Zřícenina se nachází asi šest kilometrů severně od Nižboru na okraji národní přírodní rezervace Vůznice a asi dva kilometry jižně od obce Běleč, k jejímuž území katastrálně patří. Je chráněna jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o jeden z našich nejmenších královských hradů, který patrně vždy plnil pouze funkci loveckého hrádku. Přesné datum založení hradu není známo, výzkumy potvrdily jeho existenci na přelomu 13. a 14. století a jeho zakladatelem byl pravděpodobně Přemysl Otakar II. Lovecký hrádek Jenčov patrně patřil buďto přímo k městu Nižbor,[2] nebo pravděpodobněji ke hradu Křivoklátu, který se nachází nedaleko odsud.

Stavební podoba[editovat | editovat zdroj]

Hrad byl neobvykle malý. Tvořily ho pouhé dvě zděné budovy a předpokládané dřevěné opevnění přístupové cesty. Palác měl minimálně jedno patro. V jeho přízemí se nacházely dvě místnosti přístupné portály a jednu z nich osvětlovalo malé okno. Na nejvyšším bodě skály stála další budova, pravděpodobně věž.[2]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Zřícenina hradu je velmi dobře přístupná odbočkou z červeně značené turistické trasy ze Zbečna do Chyňavy.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-03-21]. Identifikátor záznamu 132412 : Hrad Jinčov, zřícenina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b DURDÍK, Tomáš; SUŠICKÝ, Viktor. Zříceniny hradů, tvrzí a zámků: Střední Čechy. Praha: Agentura Pankrác, 2000. 207 s. ISBN 80-902873-0-1. Kapitola Jenčov, s. 43–45. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Příprava vydání Rudolf Anděl. Svazek III. Severní Čechy. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1984. 664 s. Kapitola Jenčov – hrad, s. 179. 
  • DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Jenčov, s. 224–225. 
  • SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Svazek XIV. Litoměřicko a Žatecko. Praha: Šolc a Šimáček, 1923. 502 s. Dostupné online. Kapitola Jenčov hrad, s. 82–85. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]