Gropius House

From Wikipedie
Jump to navigation Jump to search
Gropius House
Gropius House, čelní pohled
Gropius House, čelní pohled
Základní informace
Architekt Walter Gropius
Výstavba 1938
Poloha
Adresa Lincoln, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Souřadnice
Další informace
Kód památky 00000709
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Gropius House, zadní pohled

Gropius House je bývalým domem architekta Waltra Gropia a jeho rodiny. Nachází se na na 68 Baker Bridge Road ve městě Lincoln, ve státě Massachusetts v USA. Dnes ho vlastní organizace Historic New England a je přístupný veřejnosti.

Historie domu[edit | edit source]

Walter Gropius byl zakladatelem Bauhausu a zároveň jeden z nejvlivnějších architektů 20. století. Jeho dům byl jeho prvním architektonickým počinem v USA. Navrhl jej v roce 1937, kdy přišel přednášet na Harvardovu univerzitu v oboru designu. Samotný dům byl poté postaven v roce 1938. Místo si Gropius vybral pro svojí dobrou dostupnost k Concord Academy, kterou navštěvovala jeho dcera Ati. Gropius s rodinou zde bydleli od roku 1938 do smrti architekta v roce 1969. Gropius měl svého mecenáše. James J. Storrow mu nabídl pozemek i kapitál na stavbu domu as výsledkem byl tak spokojený, že dal postavit domy dalším čtyřem profesorem v téže lokalitě, z nichž dvěma Gropius pomáhal s návrhem.

Popis domu[edit | edit source]

Exteriér[edit | edit source]

Dům způsobil v odborných kruzích po svém dokončení senzaci.[zdroj?] Přidržuje se filozofie Bauhausu, každý aspekt domu a jeho okolí byl navržen pro maximální efektivitu a jednoduchost konstrukce. Gropius pečlivě umístil dům na vrch svahu jako zakončení sadu s devadesáti jabloněmi. Při navrhování domu se nechal inspirovat tradiční architekturou Nové Anglie. Použil tradiční dřevěný obklad, přírodní kámen a konstrukční systém typický pro dřevěné domy kterých je v této oblasti většina. Jak na vše v rámci Bauhausu, i na tyto prvky se snažil najít nový úhel pohledu: například dřevěný obklad tradičně použitý v exteriéru s vodorovným rastrem umístil svisle ve vstupní hale dou.

Interiér[edit | edit source]

Celý dům je navržen velmi účelně. Netradičně se stal modulem nábytek, který si rodina přivezla z Německa. Pokoje jsou ušity na míru postelím a skříním. Za vstupem do domu se nachází, do které ústí schodiště, WC, a nachází se zde i otevřený šatník. Jelikož v létě se uložené oblečení lišilo od zimního, Gropius tímto způsobem poukazoval na změnu ročního období i v interiéru. Za halou je průchozí pracovna s velkým oknem a sklobetonové stěny za zády. Z ní se lze dostat do obývacího pokoje: ten je prostorově spojen s jídelnou. Nad kulatým stolem je svítidlo, které kuželem světla přesně kopíruje jeho hranu. Přes chodbu se lze dostat do kuchyně. V celém domě jsou použity pouze tři atypické prvky. Jedním z nich je madlo schodiště, které vede k ložnici manželů, pokoji pro hosty, koupelně, pokoji Ati a na terasu. Na chodbě je malý výklenek, který sloužil jako pracovní koutek pro Gropiovu manželku, která ráda šila. Na terasu se dá dostat i exteriérovým točitým schodištěm.

Veškerý majetek rodiny je stále v domě, včetně nábytku a doplňků od Marcela Breuera a artefaktů vyrobených na workshopech Bauhausu. V domě je také mnoho uměleckých děl a darů od umělců, jako např. Josef Albers, Joan Miró, a Henry Moore.

Reference[edit | edit source]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gropius House na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[edit | edit source]