Grindelwald

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Grindelwald
Grindelwald
Grindelwald
Grindelwald – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška1 274 m n. m.
StátŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
KantonBern
OkresInterlaken-Oberhasli
Grindelwald na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha171,1 km²
Počet obyvatel3 809 (prosinec 2009)
Hustota zalidnění22,3 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.grindelwald.com
Telefonní předvolba0576
PSČ3818
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Grindelwald je obec v kantonu Bern ve Švýcarsku, která spadá pod Interlaken. Obec se nachází ve výšce 1 034 m n. m. v Alpách.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Grindelwald l.p. 1900

Název Grindelwald je poprvé zmíněn v roce 1146 jako Grindelwalt, název je složen z "grintil" (šroub, zámek) a "walt(-d)" (les).

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současnosti je obec převážně vázána na turistický ruch. V zimě navštěvují místo hlavně lyžaři a v létě turisté, kteří zde mohou obdivovat unikátní horské scenérie a změny počasí na Fünfgespann, Schreckhorn, Eiger, Mönch a Jungfrau.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Grindelwald má rozlohu 171,1 km2. V této oblasti se 30,7% využívá k zemědělským účelům, 16% je zalesněno, 1,6% je zastavěno (budovy, silnice) a zbytek 51,7% zabírají řeky, ledovce a hory.

Grindelwald je poměrně velká obec v oblasti Berner Oberland, roztroušená pod různými názvy v údolí řeky Schwarze Lütschine mezi horami Eiger, Wetterhorn, Fiescherwand a Faulhorn. Sám Grindelwald tvoří centrum obce a turistické středisko.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Grindelwald měl v roce 2007 3 809 obyvatel, z toho 15,8 % tvoří cizí státní příslušníci. Během posledních 10 let se snížil počet obyvatel o 3,4 %. Většina populace (rok 2000) mluví německy (86,8%), portugalsky 4,5% a francouzsky 1,7%.

Ve volbách v roce 2007 byla nejpopulárnější stranou SVP s 54,8 % hlasů, FDP 14,2 %, Strana zelených 10,1 % a SPS 8,6 %.

Věkové složení obyvatelstva (rok 2000) je 21,4% děti a mládež (0-19 let), (20-64 rok věku) tvoří 62,6% a senioři (nad 64 let) tvoří 16,3 %. Celá švýcarská populace je všeobecně dobře vzdělaná. V Grindelwaldu je asi 66,8% populace (mezi 25-64 let) se středním nebo vyšším vzděláním. Míra nezaměstnanosti je zde 2,66 %.

Rekreace, turistika, sport[editovat | editovat zdroj]

Cestovní ruch má zde dlouhou tradici a již od počátku turistiky zde byly vytvářeny podmínky, aby lákaly turisty jak v zimě, tak i v létě. Lanovka na Wetterhorn je jedna z nejstarších na světě. V Grindelwaldu jsou taktéž letní tábory pro mládež a pro postižené děti a dva kempy.

V zimě disponuje místo dostatečným počtem sjezdovek, jak pro začátečníky i pokročilé. Zkušené horolezce láká výzva ledovce Eigeru a Wetterhornu. Pro ostatní jsou k dispozici upravené trasy pro sáňkování a zimní turistiku. V současné době je Grindelwald také populární jako letovisko s mnoha kilometry turistických tras v Alpách.


Širokoúhlý snímek pohledu na Grindelwald od Kleine Scheideggu
Širokoúhlý snímek pohledu na Grindelwald od Kleine Scheideggu
Grindelwald

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Do Grindelwaldu je možno cestovat vlakem po dráze Berner Oberland Bahn z Interlakenu.

Dráha Wengernalpbahn spojuje Grindelwald a Kleine Scheidegg, odkud vystoupá Jungfraubahn vnitřkem hory Eiger na Jungfraujoch. Z Kleine Scheideggu je možno cestovat dále do Wengenu a Lauterbrunnen.

Lanovka Gondelbahn Grindelwald-Männlichen spojuje Grindelwald a vrchol Männlichen odkud je možno další lanovkou Luftseilbahn Wengen-Männlichen cestovat do Wengenu.

Další lanovky, GrindelwaldPfingstegg spojují Grindelwald a Pfingstegg a lanovka Firstbahn spojuje Grindelwald a First (Berg).

Související články[editovat | editovat zdroj]

region

  • Jungfraujoch - dominanta oblasti
  • Jungfrauregion - rekreační oblast ve švýcarských Bernských Alpách, v okolí hory Jungfrau

doprava v regionu

  • Jungfraubahnen - železniční společnost, která zajišťuje dopravu v oblasti Jungfrauregionu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]