Grigorij Rodčenkov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Grigorij Rodčenkov
Narození24. října 1958 (65 let)
Moskva
Alma materMSU Faculty of Chemistry (do 1982)
Povoláníchemik a whistleblower
ZaměstnavatelSvětová antidopingová agentura
OceněníŘád přátelství
čestné uznání prezidenta Ruské federace
Mistr sportu SSSR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Grigorij Rodčenkov (* 24. října 1958, Moskva) je bývalý ředitel ruské antidopingové agentury RUSADA. Jeho svědectví pomohlo rozkrýt státem organizovaný doping ruských sportovců během zimních olympijských her 2014 v Soči.

Rodčenkov je v Rusku obviněn z několika trestných činů; z obav o svůj život pobývá od roku 2015 na utajeném místě v USA.

Život[editovat | editovat zdroj]

Rodčenkov vystudoval analytickou chemii. Ředitelem ruské antidopingové laboratoře se stal v roce 2006.

V roce 2011 byl společně se svou sestrou Marinou zatčen a obviněn z ilegální distribuce drog. Pokusil se o sebevraždu, byl hospitalizován. Zatímco sestra byla odsouzena k 18měsíčnímu odnětí svobody, Rodčenkov byl obvinění zproštěn. Podle jeho názoru se tak stalo proto, aby na hrách v Soči zajistil Rusku zlaté medaile „za každou cenu“.[1]

Vytvořil směs anabolických steroidů pro ruské sportovce a zároveň systém na výměnu vzorků jejich moči. Obojí se podle něj stalo na pokyn ministerstva sportu a Vitalije Mutka.[1]

Po hrách v Soči a odchodu do USA však Světové antidopingové agentuře (WADA) poskytl tvrzení o státem řízeném dopingu. Agentura pak došla ke zjištění, že Rusové mj. na ZOH v Soči manipulovali se vzorky a kryli doping svých závodníků.[2] Mezinárodní olympijský výbor pak rozhodl, že Rusové mohou na ZOH v Koreji v roce 2018 startovat jen jako neutrální sportovci.

Rodčenkov obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že o systematickém používání dopingu ruskými sportovci během olympiády v Soči věděl. „Jsem více než přesvědčen, že Putin úplně věděl i o nejmenších podrobnostech od (tehdejšího ministra sportu Vitalije) Mutka,“ řekl. Jen prezident podle něj mohl dát pokyn, aby tajná služba FSB zajistila údajnou výměnu vzorků.[2] Prezident Putin označil Rodčenkova za „zcela nedůvěryhodný zdroj informací, podvodníka a psychicky nemocného člověka“.[3]

Rodčenkov je v Rusku obviněn z několika trestných činů. Skrývá se v USA, je zařazen do programu na ochranu svědků.[1]

Ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c MACEK, Tomáš. Bojím se o život, říká korunní svědek v kauze ruského dopingu. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2017-12-7. Dostupné online. 
  2. a b Putin mluvil o dopingu. Odsoudil „zločince“ Rodčenkova a chce otočit list. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2018-1-30. Dostupné online. 
  3. DORAZÍN, Martin. Věděl Putin o dopingu Rusů v Soči? Svět věří jedinému svědkovi, upozorňuje ruský novinář. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2018-1-31. Dostupné online. 
  4. JÍROVEC, Vojtěch. Edward Snowden světového sportu. Kdo se bojí Grigorije Rodčenkova?. iROZHLAS [online]. Český rozhlas, 2017-8-31. Dostupné online.