Golog

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Golog na mapě Čching-chaje

Golog, plným názvem Tibetská autonomní prefektura Golog (tibetsky མགོ་ལོག་བོད་རིགས་རང་སྐྱོང་ཁུལ་, Wylie: Mgo-log Bod-rigs rang-skyong-khul; čínsky znaky 果洛藏族自治州), je autonomní prefektura v provincii Čching-chaj v Čínské lidové republice. Je obydlena zejména Tibeťany, má rozlohu 76 312 km² a její hlavní město je v okrese Mačhen, prefektura se skládá ze šesti okresů.


Geografie[editovat | editovat zdroj]

Prefektura Golog se nachází na jihovýchodě provincie Čching-chaj. Tradičně náleží k tibetské části Amdo. Na severu prefektura sousedí s autonomní prefekturou Chaj-nan, na severozápadě s autonomní prefekturou Chaj-si, na západě s autonomní prefekturou Jü-šu, na jihu s autonomní prefekturou Ngawa a na východě s autonomní prefekturou Chuang-nan. Průměrná nadmořská výška se pohybuje okolo 4 200 metrů nad mořem, nejvyšší hora Amňi Mačhen (ཨ་མྱིས་རྨ་ཆེན།) dosahuje výšky 6 282 metrů. Severozápad prefektury má vyšší nadmořskou výšku a je spíše rovinatý. Jihovýchodní část leží níže, je zde však množství vysokých hor. Většina území Gologu je součást čínské největší chráněné oblasti Pramene tří řek. Průměrná roční teplota v oblasti se pohybuje okolo -4°C.

Nerostné suroviny[editovat | editovat zdroj]

Oblast je velmi bohatá na nerostné suroviny. V posledních letech se zde těží například zlato, stříbro, měď, kobalt, zinek, uhlí a síra.

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

V Gologu se nachází velké množství vodních zdrojů, pramení zde 36 toků, celkově povodí zabírá 3300 km². Tyto prameny jsou přítoky Žluté řeky nebo Dlouhé řeky. Tok Žluté řeky protéká na svých 760 kilometrech právě Gologem. V Gologu se nachází 21 velkých jezer, celkovou plochou zaujímají až 1673 km². Největšími z nich jsou jezera Gyaring a Ngoring ležící na západě prefektury, protéká jimi i Žlutá řeka na svém nejhornějším toku. Řeky i jezera jsou velmi bohatá na ryby. Oblast je bohatá na ledovce.

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

Území Gologu je součást chráněného území Pramene tří řek. Žije zde mnoho zvířat, většinou se jedná o ohrožené druhy. Žijí zde například jelen bělohubý, Irbis neboli levhart sněžný. Na pastvinách roste množství bylin používaných v tradiční tibetské medicíně, například Reveň, Řebčík a především Housenice čínská (Ophiocordyceps sinensis; དབྱར་རྩྭ་དགུན་འབུ་ dbyar rtswa dgun 'bu; letní tráva, zimní červ), jejímž sběrem a prodejem se v létě živí velké množství obyvatel.

Administrativní členění[editovat | editovat zdroj]

Mapa
Golog mcp.png
# Název
okresu
čínsky pchin-jin tibetsky Wylie Obyvatelstvo
(2003)
Rozloha
(km²)
1 Mačhen 玛沁县 Mǎqìn Xiàn རྨ་ཆེན་རྫོང་ rma chen rdzong 40 000 13 636
2 Päma 班玛县 Bānmǎ Xiàn པད་མ་རྫོང་ pad ma rdzong 20 000 6 452
3 Ga'de 甘德县 Gāndé Xiàn དགའ་བདེ་རྫོང་ dga' bde rdzong 20 000 7 143
4 Darlag 达日县 Dárì Xiàn དར་ལག་རྫོང་ dar lag rdzong 30 000 15 385
5 Čigdril 久治县 Jiǔzhì Xiàn གཅིག་སྒྲིལ་རྫོང་ gcig sgril rdzong 20 000 8 696
6 Madö 玛多县 Mǎduō Xiàn རྨ་སྟོད་རྫོང་ rma stod rdzong 10 000 25 000

Zemědělství[editovat | editovat zdroj]

Golog je známý rozsáhlými pastvinami, které zabírají 71% území (60 000 km²), jako domácí zvířata se chovají jaci, krávy, ovce, kozy a další místní druhy. V Gologu se také nachází rozsáhlé lesní porosty, rostou zde převážně borovice a smrky. Ze zemědělských plodin se nejčastěji pěstuje ječmen, hrách, brambory a řepka.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

V prefektuře žije 153 600 obyvatel, přičemž počet nomádů se odhaduje na 110 000. Tibeťané tvoří 90.95% obyvatel. (2010)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]