Gloucesterská katedrála

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gloucesterská katedrála
Gloucester Cathedral exterior front.jpg
Místo
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Architektonický popis
Stavební sloh gotická architektura a normanský sloh
Výstavba 7. století a 1089
Odkazy
Oficiální web Oficiální web
Kód památky 1245952
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gloucesterská katedrála je katedrála Anglikánské církve na severním okraji anglického města Gloucester poblíž řeky. Jejím předchůdcem bylo opatství svatého Petra, založené roku 678 nebo 679.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Základy současné katedrály byly položeny za opata Serla (10721104), který se později stal jejím prvním děkanem.

Točil se zde film Harry Potter a Kámen mudrců.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Základním slohem katedrály je normanský sloh s doplňky v různých stylech anglické gotické architektury. Je dlouhá 126 m a široká 43,5 m s nádhernou centrální věží pocházející z 15. století, která se vypíná do výšky 67,5 m a je korunována čtyřmi elegantními věžičkami. Hlavní chrámová loď je normanská stavba s raněgotickou střechou. Krypta je jednou ze čtyř půlkruhových katedrálních krypt a Anglii. Jižní krytý vstup je postaven v perpendikulárním slohu, se zdobeným stropem, podobně jako severní příčná chrámová loď. Kruchta se vyznačuje perpendikulárním slohem navršeným na původní normandský.

Katedrála mimo jiné obsahuje mozaikové okno s prvním vyobrazením golfu, které pochází z roku 1350. Je zde i řezba lidí hrajících míčovou hru, která je považována za jednu z prvních maleb středověkého fotbalu.

Nejzajímavějším památníkem je baldachýnová hrobka Eduarda II., který byl zavražděn v nedalekém hradu Berkeley. Z příjmů od poutníků k tomuto hrobu byly vyzdobena tato hrobka i její bezprostřední okolí. V nedaleké kapli je umístěn i náhrobek Roberta Curthose, nejstaršího syna Viléma I. a velkého mecenáše opatství.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]