Přeskočit na obsah

Giro d'Italia 2024

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Giro d’Italia 2024
Datum4. května26. května 2024
StartVenaria Reale
CílŘím
Počet etap21
Celková délka3 321,2 km
Celkový čas vítěze79h 14' 03"
Konečné pořadí
Celkový vítězSlovinsko Tadej Pogačar (SLO)
DruhýKolumbie Daniel Felipe Martínez (COL)
TřetíSpojené království Geraint Thomas (GBR)
Trikoty
Vítěz bodovací soutěžeItálie Jonathan Milan (ITA)
Nejlepší vrchařSlovinsko Tadej Pogačar (SLO)
Nejlepší mladý jezdecItálie Antonio Tiberi (ITA)
Nejlepší týmDecathlon–AG2R La Mondiale
← 2023

107. ročník etapového cyklistického závodu Giro d'Italia se konal mezi 4. a 26. květnem 2024 v Itálii. Závod byl součástí UCI World Tour 2024 na úrovni 2. UWT. Součástí závodu byly také dvě individuální časovky a čtyři etapy delší než 200 km.[1]

Týmy[editovat | editovat zdroj]

Závodu se zúčastnilo všech 18 UCI WorldTeamů, které byly automaticky pozvány a byly povinny se zúčastnit, a 4 UCI ProTeamy.

UCI WorldTeamy

UCI ProTeamy

Trasa a etapy[editovat | editovat zdroj]

Charakteristiky etap[2][3]
Etapa Datum Trasa Vzdálenost Typ Vítěz
1 4. května Venaria RealeTurín 136 km Kopcovitá etapa Ekvádor Jhonatan Narváez (ECU)
2 5. května San Francesco al CampoSantuario di Oropa (Biella) 150 km Kopcovitá etapa Slovinsko Tadej Pogačar (SLO)
3 6. května NovaraFossano 165 km Rovinatá etapa Belgie Tim Merlier (BEL)
4 7. května Acqui TermeAndora 187 km Rovinatá etapa Itálie Jonathan Milan (ITA)
5 8. května JanovLucca 176 km Kopcovitá etapa Francie Benjamin Thomas (FRA)
6 9. května ViareggioRapolano Terme 177 km Kopcovitá etapa Španělsko Pelayo Sánchez (ESP)
7 10. května FolignoPerugia 37,2 km Individuální časovka Slovinsko Tadej Pogačar (SLO)
8 11. května SpoletoPrati di Tivo 153 km Horská etapa Slovinsko Tadej Pogačar (SLO)
9 12. května AvezzanoNeapol 206 km Kopcovitá etapa Nizozemsko Olav Kooij (NED)
13. května Volný den
10 14. května PompeiCusano Mutri 141 km Středně kopcovitá

etapa

Francie Valentin Paret-Peintre (FRA)
11 15. května Foiano di Val FortoreFrancavilla al Mare 203 km Rovinatá etapa Itálie Jonathan Milan (ITA)
12 16. května MartinsicuroFano 183 km Kopcovitá etapa Francie Julian Alaphilippe (FRA)
13 17. května RiccioneCento 179 km Rovinatá etapa Itálie Jonathan Milan (ITA)
14 18. května Castiglione delle StiviereDesenzano del Garda 31 km Individuální časovka Itálie Filippo Ganna (ITA)
15 19. května Manerba del GardaLivigno 220 km Horská etapa Slovinsko Tadej Pogačar (SLO)
20. května Volný den
16 21. května LivignoSanta Cristina Valgardena 202 km Horská etapa Slovinsko Tadej Pogačar (SLO)
17 22. května Selva di Val GardenaPasso del Brocon 154 km Horská etapa Německo Georg Steinhauser (GER)
18 23. května Fiera di PrimieroPadova 166 km Rovinatá etapa Belgie Tim Merlier (BEL)
19 24. května MorteglianoSappada 154 km Středně kopcovitá etapa Itálie Andrea Vendrame (ITA)
20 25. května AlpagoBassano del Grappa 175 km Horská etapa Slovinsko Tadej Pogačar (SLO)
21 26. května Řím – Řím 126 km Rovinatá etapa Belgie Tim Merlier (BEL)
Celková délka 3 321,2 km

Průběžné pořadí[editovat | editovat zdroj]

Průběžné pořadí po etapách
Etapa Vítěz Celkové pořadí
Bodovací soutěž
Vrchařská soutěž
Soutěž mladých jezdců
Soutěž týmů Sprinterská soutěž Cena bojovnosti Úniková soutěž Soutěž Fair play
1 Jhonatan Narváez Jhonatan Narváez Jhonatan Narváez Lilian Calmejane Alex Baudin Ineos Grenadiers Damiano Caruso Amanuel Ghebreigzabhier Lilian Calmejane
2 Tadej Pogačar Tadej Pogačar Filippo Fiorelli Tadej Pogačar Cian Uijtdebroeks Bora-Hansgrohe Andrea Piccolo Andrea Piccolo Filippo Fiorelli
3 Tim Merlier Tim Merlier Filippo Fiorelli Filippo Fiorelli
4 Jonathan Milan Jonathan Milan Ineos Grenadiers Francisco Muñoz Lilian Calmejane
5 Benjamin Thomas Mattia Bais
6 Pelayo Sánchez Julian Alaphilippe
7 Tadej Pogačar Luke Plapp neuděleno
8 Tadej Pogačar Cian Uijtdebroeks Decathlon–AG2R La Mondiale Romain Bardet
9 Olav Kooij Mirco Maestri Andrea Pietrobon
10 Valentin Paret-Peintre Jan Tratnik
11 Jonathan Milan Antonio Tiberi Edoardo Affini
12 Julian Alaphilippe Julian Alaphilippe Julian Alaphilippe
13 Jonathan Milan Andrea Pietrobon Andrea Pietrobon
14 Filippo Ganna Ineos Grenadiers neuděleno
15 Tadej Pogačar Nairo Quintana
16 Tadej Pogačar Decathlon–AG2R La Mondiale Julian Alaphilippe
17 Georg Steinhauser Nairo Quintana
18 Tim Merlier Mirco Maestri
19 Andrea Vendrame Julian Alaphilippe Julian Alaphilippe
20 Tadej Pogačar Andrea Pietrobon Giulio Pellizzari
21 Tim Merlier Ewen Costiou
Konečné pořadí Tadej Pogačar Jonathan Milan Tadej Pogačar Antonio Tiberi Decathlon–AG2R La Mondiale Andrea Pietrobon Julian Alaphilippe Andrea Pietrobon


Konečné pořadí[editovat | editovat zdroj]

Legenda
Označuje lídra celkového pořadí Označuje lídra vrchařské soutěže
Označuje lídra bodovací soutěže Označuje lídra soutěže mladých jezdců
Označuje vítěze ceny bojovnosti

Celkové pořadí[editovat | editovat zdroj]

Konečné pořadí (1–10)[4]
Pořadí Jezdec Tým Čas
1 Slovinsko Tadej Pogačar (SLO) UAE Team Emirates 79h 14' 03"
2 Kolumbie Daniel Felipe Martínez  (COL) Bora–Hansgrohe + 9' 56"
3 Spojené království Geraint Thomas (GBR) Ineos Grenadiers + 10' 24"
4 Austrálie Ben O'Connor (AUS) Decathlon–AG2R La Mondiale + 12' 07"
5 Itálie Antonio Tiberi (ITA) Team Bahrain Victorious + 12' 49"
6 Nizozemsko Thymen Arensman (NED) Ineos Grenadiers + 14' 31"
7 Kolumbie Einer Rubio (COL) Movistar Team + 15' 52"
8 Česko Jan Hirt (CZE) Soudal–Quick-Step + 18' 05"
9 Francie Romain Bardet (FRA) Team dsm–firmenich PostNL + 20' 32"
10 Austrálie Michael Storer (AUS) Tudor Pro Cycling Team + 21' 11"

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PUBLISHED, Cyclingnews. Giro d'Italia 2024 route. cyclingnews.com [online]. 2023-10-13 [cit. 2023-11-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Giro 2024: Route and stages [online]. [cit. 2023-10-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Giro d'Italia 2023 route and stages [online]. [cit. 2023-10-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Rankings of the Giro d'Italia 2024. Giro d'Italia 2024 [online]. [cit. 2024-07-11]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]