Gilberto Agustoni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gilberto Agustoni
Gilberto Agustoni.jpg
Heslochristus spes gloriae
ZnakZnak
Osobní údaje
Datum narození26. července 1922
Místo narozeníSchaffhausen, ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Datum úmrtí13. ledna 2017 (ve věku 94 let)
Místo úmrtíŘím, ItálieItálie Itálie
Místo pohřbeníhřbitov Flaminio
Alma materFreiburská univerzita
Papežská univerzita svatého Tomáše Akvinského
Papežská lateránská univerzita
Řády a oceněníkomandér Řádu peruánského slunce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gilberto kardinál Agustoni (26. července 1922 Schaffhausen13. ledna 2017) byl švýcarský římskokatolický kněz, vysoký úředník římské kurie, kardinál.

Studoval v semináři v Luganu, zde také přijal 20. dubna 1946 kněžské svěcení. V roce 1950 odjel do Říma a začal pracovat v římské kurii. Doplňující studia absolvoval ve Fribourgu a na Papežské lateránské univerzitě. Působil v Kongregaci pro bohoslužbu a svátosti. Od května 1970 byl auditorem Tribunálu římské roty.

Dne 18. prosince 1986 byl jmenován titulárním arcibiskupem a sekretářem Kongregace pro klérus. Z tohoto titulu se podílel na vypracování apoštolské konstituce Pastor Bonus a Řádu římské kurie (Regolamento della Curia romana), který částečně představuje jeho praktickou aplikaci. [1] Biskupské svěcení mu udělil papež Jan Pavel II. 6. ledna 1987. V dubnu 1992 byl jmenován pro-prefektem Nejvyššího tribunálu Apoštolské signatury a pro-prezidentem apelačního soudu Městského státu Vatikán. V listopadu 1994 ho Jan Pavel II. jmenoval kardinálem, současně se stal plnoprávným prefektem Nejvyššího tribunálu Apoštolské signatury. Na tuto funkci rezignoval v říjnu 1998 vzhledem k dovršení kanonického věku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gilberto Agustoni na polské Wikipedii.

  1. Zemřel někdejší osobní sekretář kardinála Ottavianiho, kardinál Agustoni [online]. radiovaticana.cz [cit. 2017-02-28]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]