Gilberto Agustoni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gilberto Agustoni
Gilberto Agustoni.jpg
Narození 26. července 1922
Schaffhausen
Úmrtí 13. ledna 2017 (ve věku 94 let)
Řím
Alma mater Freiburská univerzita
Papežská univerzita svatého Tomáše Akvinského
Papežská lateránská univerzita
Ocenění komandér Řádu peruánského slunce
Příbuzní Luigi Agustoni
Funkce kardinál (do 1998)
biskup
arcibiskup
katolický biskup
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Coat of arms of Gilberto Agustoni.svg

Gilberto kardinál Agustoni (26. července 1922 Schaffhausen13. ledna 2017) byl švýcarský římskokatolický kněz, vysoký úředník římské kurie, kardinál.

Studoval v semináři v Luganu, zde také přijal 20. dubna 1946 kněžské svěcení. V roce 1950 odjel do Říma a začal pracovat v římské kurii. Doplňující studia absolvoval ve Fribourgu a na Papežské lateránské univerzitě. Působil v Kongregaci pro bohoslužbu a svátosti. Od května 1970 byl auditorem Tribunálu římské roty.

Dne 18. prosince 1986 byl jmenován titulárním arcibiskupem a sekretářem Kongregace pro klérus. Z tohoto titulu se podílel na vypracování apoštolské konstituce Pastor Bonus a Řádu římské kurie (Regolamento della Curia romana), který částečně představuje jeho praktickou aplikaci. [1] Biskupské svěcení mu udělil papež Jan Pavel II. 6. ledna 1987. V dubnu 1992 byl jmenován pro-prefektem Nejvyššího tribunálu Apoštolské signatury a pro-prezidentem apelačního soudu Městského státu Vatikán. V listopadu 1994 ho Jan Pavel II. jmenoval kardinálem, současně se stal plnoprávným prefektem Nejvyššího tribunálu Apoštolské signatury. Na tuto funkci rezignoval v říjnu 1998 vzhledem k dovršení kanonického věku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gilberto Agustoni na polské Wikipedii.

  1. Zemřel někdejší osobní sekretář kardinála Ottavianiho, kardinál Agustoni [online]. radiovaticana.cz [cit. 2017-02-28]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]