Papežská lateránská univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Papežská lateránská univerzita
latinsky Pontificia Universitas Lateranensis
logo Papežské lateránské univerzity
logo Papežské lateránské univerzity
Zkratka PUL
Rok založení 1959
Typ školy soukromá (papežská)
Vedení
Rektor Prof. Mons. Enrico dal Covolo (od 30. června 2010)
Další informace
Sídlo Vatikán
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky

Papežská Lateránská univerzita v Římě vznikla v roce 1959 rozhodnutím papeže Jana XXIII., který povýšil Lateránské ateneum na papežskou univerzitu. Ateneum založil papež Klement XIV. v roce 1773 při Římské koleji pro kleriky Říma z římského kněžského semináře. Při založení mělo ateneum jen dvě fakulty: filozofickou a teologickou.

Členění univerzity[editovat | editovat zdroj]

Fakulty[editovat | editovat zdroj]

Instituty[editovat | editovat zdroj]

  • Istitut Utriusque Iuris při tomto ateneu založil papež Pius IX. v roce 1853 v budově sv. Apolináře, dnes se nachází v sídle Lateránské univerzity. Institut má dvě fakulty: Fakultu kanonického práva a Fakultu civilního práva. Jde svým způsobem o ojedinělé studium na celém světe, protože předměty z kanonického a civilního práva se značně prolínají a vytvářejí u studentů dobrý základ pro právní kulturu jak z oblasti římského a kanonického, tak i z civilního práva. Institut poskytuje tyto akademické tituly: licenciát (v školském systému České republiky bychom mohli licenciát přirovnat k malému doktorátu – PhDr.) a doktorát (tento doktorát bychom mohli v Čechách přirovnat k velkému doktorátu – Ph.D.) z civilního práva na Fakultě civilního práva, které uznává i Italská republika; licenciát a doktorát z kanonického práva na Fakultě kanonického práva a licenciát a doktorát „utriusque iuris“, který je možno získat na přednáškách, zkouškách a pomocí písemných prací na obou fakultách kombinovaným způsobem v souladu se studijním plánem Institutu „Utriusque iuris“.
  • Pastorační istitut Redemptor hominis
  • Teologický institut v Assisi

V budově univerzity také sídlí nezávislý Papežský institut Jana Pavla II. pro studium manželství a rodiny (Pontificio Istituto Giovanni Paolo II per studi su matrimonio e famiglia).

Rektoři lateránské univerzity[editovat | editovat zdroj]