Gaston Rébuffat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Náhrobek

Gaston Rébuffat (7. května 1921, Marseille31. května 1985, Paříž) byl francouzský horolezec a horský vůdce, ale také režisér, fotograf a spisovatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Protože pocházel z Marseille, lézt začínal nejprve na skalách v Calanques, na první „pořádný kopec“ se dostal v roce 1938Barre des Ecrins (cca 4100 m). V roce 1941 nastoupil u „Jeunesse et Montagne“ (Mládí a hory), absolvoval velké množství alpských výstupů (i provýstupů), následující rok se stává horským vůdcem. Roku 1944 se stává instruktorem horolezectví. Ve stejném roce byla založena „École Nationale d’Alpinisme“, kde byl Rébuffat přijat jako učitel. Po přestávce zaviněné válkou opět školil ve znovuotevřené „École Militaire de Haute Montagne“. V roce 1945 společně s Eduardem Frendo jako druzí přelézají Walkerův pilíř na Grandes Jorasses (prvovýstup 1938; Riccardo Cassin, Esposito, Tizzoni), o dva roky později se skupinou frekventantů přelézá Centrální pilíř.

Později se přestává živit jako instruktor a stává se samostatným horským vůdcem. O horách a výstupech na ně píše články, knihy a natáčí filmy. V roce 1947 se oženil s Francoise Darde, měl s ní dvě dcery a syna.

V roce 1950 se zúčastnil expedice na Annapúrnu. Maurice Herzog a Louis Lachenal tehdy jako první lidé stáli na vrcholu osmitisícovky; během sestupu chybují, silně omrzají, Rébuffat a Lionel Terray jim pomáhají z posledního tábora zpět do údolí.

Okolo roku 1975 se u něj objevuje rakovina, bojuje s ní, stále leze, dělá i prvovýstupy, publikuje, v roce 1984 dostává Řád čestné legie, následující rok umírá.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Nejen v České republice je nejznámější jeho kniha Hvězdy a bouře (Etoiles et tempêtes, Arthaud, 1954; v ČR např. Trango, 1996), která kromě 6 významných výstupů severními alpskými stěnami (Grandes Jorasses, Piz Badile, Drus, Matterhorn, Cima Grande, Eiger) obsahuje i životopis a seznam Rébuffatovy tvorby a nejdůležitějších prvovýstupů.