Gaston Alibert

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gaston Alibert
Gaston Alibert v roce 1908
Gaston Alibert v roce 1908
Osobní informace
Datum narození22. února 1878
Místo narozeníPaříž
Datum úmrtí26. prosince 1917 (ve věku 39 let)
Místo úmrtíPaříž
ObčanstvíFrancieFrancie Francie
Sportovní informace
Sportšerm
Disciplínašerm kordem
Účast na LOHLOH 1900, LOH 1908
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Šerm na LOH
zlato 1908 Londýn kord - družstva
zlato 1908 Londýn kord

Gaston Jules Louis Antoine Alibert (22. února 1878, Paříž26. prosince 1917, tamtéž) byl francouzský šermíř, specialista na šerm kordem; v této disciplíně se stal na Letních olympijských hrách 1908 v Londýně dvojnásobným olympijským vítězem, když zvítězil v soutěži jednotlivců i s družstvem Francie. Jako voják se na frontě za 1. světové války nakazil tuberkulózou, na niž předčasně zemřel.

Gaston Alibert na olympijských hrách[1][editovat | editovat zdroj]

Gaston Alibert se zúčastnil soutěže jednotlivců v kordu již na Letních olympijských hrách 1900 v Paříži. V 1. kole byl ve své kvalifikační šestici nejlepší a postoupil do jedné ze šesti čtvrtfinálových skupin, kde měl za soupeře mj. i skvělého Kubánce Ramóna Fonsta, přesto i tuto skupinu vyhrál a stejně hladce vyhrál i jednu ze tří skupin semifinálových. Mezi devíti finalisty mu už však došly síly a nakonec skončil na sedmém místě v poměru zápasů 2:3.

O osm let na Letních olympijských hrách v Londýně si už své šance nenechal vzít. Základní skupinu vyhrál v poměru 6:0, soupeřem mu zde byl mj. i český reprezentant Otakar Lada. Beze ztráty zápasu vyhrál i druhé kolo, ve své skupině měl i dalšího českého šermíře Viléma Goppolda z Lobsdorfu. V semifinále v jedné ze dvou osmičlenných skupin sice utrpěl první ztráty, ale s pěti vítězstvími ani zde nedal soupeřům šanci. Ve finálové osmičce porazil oba své největší soupeře – stříbrného Alexandre Lippmanna i bronzového Eugène Oliviera, oba byli jeho kamarády z francouzské reprezentace. Ztrátu utrpěl pouze s Robertem Montgomeriem z Velké Británie a Nizozemcem Alfredem Laboucherem.

Ve čtvrtfinále soutěže mužstev se Francouzi střetli s Dánskem a porazili je 10:6. Alibert přitom vyhrál tři ze čtyř zápasů. V semifinále narazili na Velkou Británii, s níž si poradili poměrem 12:5, Alibert vyhrál všechny své čtyři zápasy, ve finále porazila Francie Belgii 9:7 a Alibert byl opět suverénní. Protože se na turnaji uplatnil tzv. systém Bergvall, poražená Belgie musela podstoupit zápas o 2.–3. místo s Velkou Británií, jíž podlehla. Olympijským vítězem se stala Francie, druhá byla Velká Británie a třetí Belgie. Sestava olympijských vítězů: Gaston Alibert, Herman Georges Berger, Charles Collignon, Eugène Olivier, Bernard Gravier, Alexandre Lippmann a Jean Stern.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gaston Alibert na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]