Gösta Mittag-Leffler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gösta Mittag-Leffler
Magnus Goesta Mittag-Leffler 1.jpg
Rodné jméno Magnus Gustaf Mittag-Leffler
Narození 16. března 1846
Klara
Úmrtí 7. července 1927 (ve věku 81 let)
Djursholm
Místo pohřbení Djursholms Begravningsplats (od 1927)
Alma mater Uppsalská univerzita
Zaměstnavatel Stockholmská univerzita
Rodiče Olof Leffler
Příbuzní Anne Charlotte Leffler
Frits Läffler
Artur Leffler
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Magnus Gustaf (Gösta) Mittag-Leffler (16. března 1846, Stockholm - 7. července 1927, Djursholm) byl švédský matematik, zakladatel skandinávské matematické školy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec se jmenoval Leffler, později si ke jménu ovšem připojil i jméno matky Mittag, jako výraz podpory ženskému hnutí. Jeho sestra Anne Charlotte Lefflerová se stala významnou spisovatelkou.

Matematiku vystudoval na Uppsalské univerzitě, absolvoval roku 1865, titul PhD získal v roce 1872. Ve stejném roce zde začal učit matematiku a stal se docentem. Poté se vydal na studijní cestu po Evropě, v Paříži si doplňoval vzdělání pod vedením Charlese Hermita a v Berlíně u Karla Weierstrasse. Roku 1878 se stal profesorem matematiky na univerzitě v Helsinkách, roku 1881 na univerzitě ve Stockholmu. Rok poté založil, s finanční podporou švédského krále Oscara, časopis Acta Mathematica, který pak dalších 45 let vedl. Zde mimo jiné podporoval Cantorovy či Poincarého teorie. V roce 1883 se stal členem švédské Královské akademie věd. Byl bojovníkem za práva žen a na univerzitě ve Stockholmu probojovával profesuru pro ruskou matematičku Sofii Kovalevskou, která se tak stala první ženou na světě s tímto titulem v matematice. Stejně tak, jako člen Nobelova výboru, sehrál zásadní roli v udělení Nobelovy ceny Marii Curie-Sklodovské. Věnoval se též podnikání, ale roku 1922 zkrachoval.

Sám se věnoval komplexní analýze, zejména teorii počtu, analytické geometrii a teorii pravděpodobnosti. Pracoval na obecné teorii funkcí (viz Mittag-Lefflerův teorém), která měla zejména vyjasnit vztahy mezi závislými a nezávislými proměnnými.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gösta Mittag-Leffler na anglické Wikipedii.

  1. Magnus Gosta Mittag-Leffler | Swedish mathematician [online]. [cit. 2016-09-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]