Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Horská dobrovolná záchranná služba
GOPR szyld.jpg
Vznik1952
SídloZakopané, Polsko
Oficiální webwww.gopr.pl
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gorski Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR, Horská dobrovolná záchranná služba) je veřejná polská záchranářská organizace, která vykonává činnost v horských oblastech. Její náplní je zajišťování turistických a sportovních aktivit, protiúrazová prevence, vzdělávání horských záchranářů a záchranná činnost v horských oblastech. Založena byla 15. září 1952 v Zakopaném. V tentýž den byly přijaty organizační stanovy a té době byla do organizace zahrnuta Tatranská dobrovolná záchranná služba (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR)). V roce 1991 TOPR přestalo být součástí záchranářské organizace GOPR.

Trochu z historie[editovat | editovat zdroj]

Po sloučení byla GOPR veřejnou organizací podléhající Polskému turisticko-vlastivědného spolku (PTTK) a Glownemu Kominetu Klutury Fizycznej i Turystyki (Hlavnímu výboru tělesné kultury a turistiky). Na začátku bylo šest regionálních skupin - Sudetská (Sudetska), Beskydská (Beskidzka), Tatranská (Tatrzańska), Rabčanská (Rabczańska), Krynická (Krynicka) a Bieščadská (Bieszczadzka). Nejdůležitější byla skupina Tatranská (Tatrzańska). [1]

GOPR dnes[editovat | editovat zdroj]

GOPR a TOPR jsou nezávislé organizace. Pokud by se člen GOPR chtěl stát členem TOPR musí složit předepsané zkoušky, prokázat záchranářské, horolezecké a lyžařské schopnosti. Záchranáři GOPR mají 24 hodinovou službu. Každý den se zdržují v terénu, na lyžařských svazích, turistických trasách. Mají k dispozici moderní záchranářskou a komunikační techniku, včetně lavinových vyhledávačů, sněžných skútrů, čtyřkolek, terénních vozidel a pod. Jsou oblečeni do červených nebo červeno modrých flísových bund a větrovek. Mají odznaky horské služby. Na oválném poli je modrý kříž s nápisem GOPR. Na levém rameni mají bílo-modro-bílý pás.

V GOPR působí sedm regionálních skupin.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe na slovenské Wikipedii.

  1. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Vysoké Tatry. Roč. V., čís. 6, s. 9. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]