Funkturm Berlin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Funkturm Berlin
Berliner Funkturm.jpg
Základní informace
Souřadnice
Technické informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Funkturm Berlin je označení pro bývalý vysílač, který se nachází v německé metropoli Berlíně, v místní části Charlottenburg-Wilmersdorf, v blízkosti kongresového centra. V současné době již svému původnímu účelu neslouží, je z něho rozhledna a také je na něm umístěna restaurace. Stavba vznikla v 20. letech 20. století a je chráněna jako kulturní památka. Je vysoká 150 m.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Věž byla vystavěna v letech 19241926 podle návrhu architekta Heinricha Straumera. Stavební náklady byly odhadnuty na 180 tisíc tehdejších německých marek; finální cena za stavbu dosáhla 203 tisíc. Původně byla plánována jako pouhý vysílač, nicméně v průběhu projektu byla upravena tak, aby k ní byla přidáno i patro s restaurací ve výšce 52 m a vyhlídkové podlaží ve výšce 125 m. Zprovozněna byla dne 3. září 1926 při příležitosti třetího ročníků výstavy zaměřené na využití rozhlasu (německy Große Deutsche Funkausstellung). Pro tuto výstavu byla rovněž i vybudována.[1]

V roce 1935 věž postihl požár. Téhož roku bylo odsud také zahájeno první pravidelné televizní vysílání. To zde bylo realizováno až do roku 1962, kdy byl přerušen provoz západoněmeckých televizních stanic.

V roce 1945 byla poničena během bojů o Berlín jen mírně; jedna ze čtyř podpůrných konstrukcí byla zasažena bombou. Vyhořela rovněž i restaurace na věži. Ještě v témže roce byla věž opravena.

Pro účely rozhlasu a dalších podobných služeb sloužila věž až do roku 1973, poté byla zcela vyřazena z užívání. Následně začala sloužit alespoň pro policejní vysílání, mobilní signál nebo amatérské rádio. Rekonstruována byla v roce 1987 v rámci 750. výročí od založení města Berlína. Původní televizní vysílač byl z věže snesen v roce 1989.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Funkturm Berlin na anglické Wikipedii a Berliner Funkturm na německé Wikipedii.

  1. HAKE, Sabine. Topographies of Class. Michigan: The University of Michigan Press, 1990. 509 s. ISBN 978-0-472-07038-1. Kapitola Organizing the Modern Masses, s. 109. (angličtina) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]