Friedrich Wilhelm Foerster

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Friedrich Wilhelm Foerster
Wilhelm Julius Foerster (1832-1921) ~1920.jpg
Narození 2. června 1869
Berlín
Úmrtí 9. ledna 1966 (ve věku 96 let)
Kilchberg
Místo pohřbení Kilchberg cemetery
Povolání pedagog, filozof, vysokoškolský učitel, esperantista, politik a editor
Zaměstnavatelé Vídeňská univerzita
Univerzita v Curychu
Mnichovská univerzita
Spolková vysoká technická škola v Curychu
Ocenění čestný doktor
Nábož. vyznání luteránství
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Friedrich Wilhelm Foerster (1869, Berlín – 1966, Kilchberg (Švýcarsko)) byl německý filosof a vysokoškolský pedagog. Pocházel z rodiny astronoma Wilhelma Julia Foerstera (1832–1921).

Friedrich Wilhelm Foerster byl především filosofem a vysokoškolským pedagogem, který se zabýval otázkami morálky a etiky. Byl významným protiprušáckým disidentem a a nesmiřitelným kritikem německého nacionalismu a fašismu. Z těchto důvodů musel většinu svého života strávit v emigraci, kdy postupně žil a pracoval ve Švýcarsku, Rakousku, Francii a Spojených státech amerických.

Byl nositelem myšlenky evropské federalizace německy mluvících zemí, o což se zasazoval i za svého působení ve Vídni u dvora císaře Františka Josefa I. v létech 1913–1914.

V českých zemích je znám především z českého překladu své knihy Europa und die Deutsche frage (Evropa a německá otázka), která vyšla v Praze v nakladatelství Vyšehrad v roce 1938, ještě těsně před mnichovskou dohodou. Kniha rozebírá kořeny křesťanskogermánské civilizace a její význam v historii Evropy a poukazuje na nebezpečí pruské kasárenské politiky.