Francisco Macias Nguema

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Francisco Macias Nguema
Stranická příslušnost
Členství Partido Unico Nacional de los Trabajadores

Narození 1. ledna 1924
Španělská Guinea
Úmrtí 29. září 1979 (ve věku 55 let)
Malabo
Děti Monique Macías
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ45320454
Profese politik
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Francisco Macías Nguema nebo také Masie Nguema Biyogo Ñegue Ndong (1. ledna 1924 Nzega Ayong, Španělská Guinea29. září 1979, Malabo, Rovníková Guinea) byl guineyský politik a prezident Rovníkové Guiney.

Život[editovat | editovat zdroj]

V době španělské koloniální nadvlády byl starostou města Mongomo a poslancem parlamentu. Po vyhlášení nezávislosti v roce 1968 vyhrál první prezidentské volby.[1] Poražený protikandidát Bonifacio Ondó Edu byl krátce na to zavražděn. Nguema přerušil kontakty se Španělskem a upevňoval svoji neomezenou nadvládu. V roce 1971 zavedl trest smrti za urážku hlavy státu, v roce 1972 se prohlásil doživotním prezidentem a zrušil opoziční politické strany, v roce 1973 zorganizoval referendum, které většinou 99,9 % hlasů zrušilo ústavu a dalo prezidentovi neomezené pravomoci.

Jeho vláda byla brutální, stát získal přezdívku Africké Dachau. Odhaduje se, že za jedenáct let, co byl u moci, bylo zabito 50 000 ze zhruba 300 000 obyvatel země. Prezident zakázal slovo intelektuál a nechal všechny vzdělané lidi popravit nebo vyhnat, odstartoval krvavé represe proti kmeni Bubi (původní obyvatelé ostrova Bioko, který nechal pojmenovat podle sebe). Nařídil také masakr sezónních dělníků z Nigérie, po kterém ze země odešli všichni cizinci. Nechal zabít guvernéra národní banky a všechny devizové rezervy země uložil ve svém domě. Stupňující se regulérní šílenství diktátora bylo vysvětlováno užíváním rostlinného halucinogenu iboga. Prohlásil se bohem zvaným Jedinečný zázrak a všechny ostatní církve postavil mimo zákon. Jeho přesvědčení o vlastních nadpřirozených schopnostech vedlo k tomu, že zrušil nemocnice jako zbytečné, protože on sám dokáže vyléčit všechny nemoci. Rostoucí paranoia vedla k tomu, že začal likvidovat i své nejbližší spolupracovníky a příslušníky svého klanu. Nakonec ho jeho synovec Teodoro Obiang Nguema Mbasogo sesadil, odsoudil k smrti a 29. září 1979 spolu s šesti dalšími nejvyššími představiteli režimu dal zastřelit popravčí četou z Maroka.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Francisco Macías Nguema na anglické Wikipedii.

  1. http://africanelections.tripod.com/gq.html
  2. http://elpais.com/diario/1979/09/30/internacional/307490404_850215.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]