Teodoro Obiang Nguema Mbasogo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Teodoro Obiang Nguema Mbasogo
Teodoro Obiang Nguema Mbasogo (únor 2008)
Teodoro Obiang Nguema Mbasogo (únor 2008)
Stranická příslušnost
Členství Democratic Party of Equatorial Guinea

Narození 5. června 1942 (77 let)
Acoacán
Choť Constancia Mangue
Děti Teodoro Nguema Obiang Mangue
Gabriel Mbega Obiang
Alma mater General Military Academy
Profese politik
Ocenění řetěz Řádu Isabely Katolické (1979)
Order of Lakandula (2006)
Grand Officer of the Order of the Condor of the Andes (2017)
Commons Kategorie Teodoro Obiang
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Teodoro Obiang Nguema Mbasogo (* 5. června 1942 Acoacán Španělská Guinea) je guinejský politik a současný prezident Rovníkové Guiney. Funkci prezidenta zastává od roku 1979.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Acoacánu, v okrese Mongomo, jako třetí dítě z deseti. Vystudoval zde základní školu a poté pokračoval na střední škole Cardinal de Cisneros ve městě Ebebiyin. V roce 1963 začal studovat vojenskou akademii v Zaragoze se specializací na řízení vojenských vozidel. Po dvou letech se vrátil do Rovníkové Guiney, kde zahájil svou vojenskou kariéru. V roce 1969 byl jeho strýc Francisco Macias Nguema zvolený prezidentem nově vzniklé republiky Rovníková Guinea. Ten ho pověřil řízením armády v Malabu. O rok později se stal generálním ředitelem armádního úseku plánování. V roce 1975 byl jmenován velitelem armády. V roce 1979 svrhl svého diktátorsky vládnoucího strýce a chopil se moci, jako předseda Nejvyšší vojenské rady. V roce 1982 se stal prezidentem republiky. V současnosti je nejdéle vládnoucí hlava afrického státu.

Prezidentské volby vyhrál v roce 1989 (99,96% hlasů), v roce 1996 (99%), v roce 2002 (97,1%), 2009 (96,7%) a 2016 (93,7%). V únoru 2011 byl na 16. Summitu Africké unie zvolen předsedou Africké Unie s mandátem do ledna 2012. V politické kariéře vyčítá vyspělým průmyslovým státům, že brzdí rozvoj afrických ekonomik a jsou zodpovědné za klimatické změny. Před Valným shromážděním OSN tyto státy vyzval k větší zodpovědnosti za klimatické změny a úhradě škod vzniklých jejich působením.

Rodinné bohatství[editovat | editovat zdroj]

Jeho majetek a majetek jeho rodiny z velké části pochází z obchodu z drogami. International Narcotics Board umístil v únoru 1997 Rovníkovou Guineu mezi devět největších afrických států obchodujících s drogami. Pařížská mezinárodní centrála, monitorující obchod s drogami, uvedla... "Od roku 1988 byla více než desítka diplomatů nebo členů prezidentské rodiny Rovníkové Guiney zadržena v souvislosti s obchodem s drogami v několika zemích světa." Časopis Forbes odhaduje jeho majetek na 600 milionů dolarů.

V červenci 2017 byl jeho syn a pravděpodobný příští prezident Teodoro Nguema Obiang Mangue odsouzen Mezinárodním soudním dvorem v Haagu za nezákonné obohacení z veřejných zdrojů ke třem letům vězení, pokutě 30 milionů eur a konfiskaci majetku ve výši 100 milionů eur.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]