Francesc Eiximenis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Francesc Eiximenis
Francesc Eixemenis a Muro.jpg
Narození 1330
Girona
Úmrtí duben 1409 (ve věku 78–79 let)
Perpignan
Povolání kněz, filozof a spisovatel
Stát ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Alma mater Oxfordská univerzita
Významná díla Llibre de les dones
Lo Crestià
Llibre dels àngels
Scala Dei
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Francesc Eiximenis (asi 1330 - 23. duben 1409) byl katalánský spisovatel a františkánský mnich, který žil ve 14. století v Aragonském království. Psal latinsky a katalánsky.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se kolem roku 1330, pravděpodobně v Gironě. Již jako velmi mladý se stal františkánským mnichem. Studoval na oxfordské a pařížské univerzitě. Nejvíce ho ovlivnili angličtí františkáni (Robert Grosseteste, William Ockham, John Duns Scotus aj.)

Roku 1371 se měl stát učitelem na univerzitě v Lleidě, ale neměl titul doktora teologie (magister v sacra pagina), a tak místo nezískal. Eiximenis získal tento titul až roku 1374 na univerzitě v Toulouse, s finanční pomocí a podporou od krále Petra IV. Poté se vrátil do Katalánska. Většina jeho děl byla napsána ve Valencii, kde působil v letech 1382-1408. Ovlivňoval silně také chod města.

Roku 1391, když Valencii postihly sociální problémy, organizoval v klášterech v okolí Valencie "modlitební armádu", která měla vyprosit na nebesích zlepšení situace. Roku 1392 se postavil do čela komise, která měla kontrolovat židovské knihy ukradené během pogromu z roku 1391.

Na konci roku 1397 byl členem komise, která by měla radit králi Martinu I. v otázce schizmatu. V letech 1397-1398 organizoval dvě křížové výpravy proti muslimským pirátům ze severní Afriky. V roce 1399 stanul v čele komise, která se snažila sjednotit všechny školy ve Valencii do jedné - šlo o pokus založit ve Valencii univerzitu. Rada města (tzv. Consell) to odmítla. (Univerzita vznikla oficiálně až v roce 1499).

V závěru jeho života ho avignonský papež Benedikt XIII. jmenoval prvním patriarchou Jeruzaléma a později biskupem diecéze Elna (starověké jméno diecéze Perpignan). Tam také Eiximenis zemřel.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Francesc Eiximenis na anglické Wikipedii.