Franc Rodé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Franc Rodé
Cardinal Franc Rode.jpg
Narození 23. září 1934 (83 let)
Rodica, Domžale
Alma mater Papežská univerzita Gregoriana
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Znak kardinála Franca Rodé

Franc kardinál Rodé CM (* 23. září 1934, Lublaň, Slovinsko) je slovinský římskokatolický kněz, kardinál.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Po 2. světové válce v roce 1945 odešel s rodinou do Rakouska, kde strávil rok v utečeneckém táboře Peggetz u Lince a dva roky ve Spittal an der Drau. V roce 1948 opustila rodina Evropu a emigrovala do Argentiny.

V roce 1952 vstoupil do řádu k lazaristům a studoval katolickou teologii na Gregorianě a na Institut catholique de Paris. V roce 1957 složil řeholní sliby a byl vysvěcen na kněze 29. června 1960 v Paříži. Ve stejném roce promoval na doktora teologie.

Od roku 1965 působil jako farář ve Slovinsku až do roku 1987, kdy ho Jan Pavel II. povolal do Říma a stal se tajemníkem výboru pro dialog s nevěřícími. V roce 1993 se stal tajemníkem Papežské rady pro kulturu.

5. března 1997 byl jmenován arcibiskupem v Lublani. Biskupské svěcení provedl arcibiskup Alojzij Šuštar 6. dubna tého roku. Spolusvětiteli byli Franc Perko a Alojzij Ambrožič. Krátce poté se stal představeným Slovinské biskupské konference. 11. února 2004 byl povolán zpět do Říma a stal se prefektem Kongregace pro společnosti zasvěceného života a společnosti apoštolského života. Benedikt XVI. ho po svém zvolení v úřadu potvrdil.

24. března 2006 bylo oznámeno jeho jmenování kardinálem, které bylo dovršené na konsistoři o měsíc později. Papež Benedikt XVI. ho jmenoval kardinálem jáhnem (San Francesco Saverio alla Garbatella).

Benedikt XVI. Rodého 19. září 2008 jmenoval papežským legátem na oslavách jubilea kláštera Waldsassen.[1]

Dne 4. ledna 2011 odstoupil z místa prefekta z důvodu dovršení kanonického věku.[2] Jeho nástupcem se stal kardinál João Braz de Aviz.

arcibiskup lublaňský
Předchůdce:
Alojzij Šuštar
19972004
Franc Rodé
Nástupce:
Alojz Uran

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. „Päpstlicher Legat für Waldsassen ernannt“, Radio Vatikán, 19. září 2008
  2. Rinuncia e Successione del Prefetto della Congregazione per gli Istituti di Vita Consacrata e le Società di Vita Apostolica, v: Tisková kancelář Svatého stolce: Tägliches Bulletin ze 4. ledna 2011.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Franc Rodé na německé Wikipedii.