Přeskočit na obsah

Institut catholique de Paris

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Katolický institut v Paříži
Datum založení1875
Vedení
RektorPhilippe Bordeyne (2011–2021)
Počty akademiků
Studentů celkem7 500
Další informace
AdresaPaříž, Francie (komplex budov Katolického institutu v Paříži)
Ulicerue d'Assas a Rue de Vaugirard
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíCouperinovo konsorcium, Francouzská katolická akademie, Univerzitní agentura frankofonie a BETH – European Theological Libraries
www.icp.fr
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Institut catholique de Paris (česky Katolický institut v Paříži) je katolická univerzita v Paříži. Hlavní sídlo ústavu se nachází v 6. obvodu v ulici Rue d'Assas č. 21.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Institut byl založen v roce 1875 pod názvem Université catholique de Paris (Katolická univerzita v Paříži). Získal sídlo v bývalém klášteře karmelitánů, ale tyto prostory byly nevyhovující. Proto v letech 1894-1897 proběhla první přestavba. Následovaly stavební úpravy v letech 1929-1930 a 1932-1933.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Institut dnes zahrnuje celkem 21 celků: šest fakult (teologie, literatury, filosofie, sociálních věd, pedagogiky a církevního práva), vědecké ústavy, odborné vysoké školy, univerzitní kněžský seminář, výzkumné laboratoře i dvě muzea. Institut je financován katolickou církví, má celkem 7500 studentů a 750 zaměstnanců. V rozsáhlém komplexu ústavu se nachází vedle fakult, knihoven a výzkumných laboratoří také kněžský seminář a kostel Saint-Joseph-des-Carmes.

Institut tvoří spolu s dalšími čtyřmi francouzskými katolickými univerzitami v Lille, Lyonu, Angers a Toulouse Unii katolických vysokých škol (Union des Etablissements d'Enseignement Supérieur Catholiques) a je členem Mezinárodní federace katolických univerzit (International Federation of Catholic Universities), ke které patří na světě téměř 200 katolických univerzit.

Významní absolventi a učitelé[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Institut catholique de Paris na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]