François Noël

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
François Noël
Narození18. srpna 1651
Hestrud
Úmrtí17. září 1729 (ve věku 78 let)
Lille
Alma materDouaiská univerzita
Povolánířádový kněz, spisovatel, překladatel, teolog a kartograf
Nábož. vyznáníkatolicismus
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

François Noël (latinská verze jména Franciscus Natalis, 18. srpna 1651, Hestrud17. září 1729, Lille) valonský jezuitský kněz, který působil jako misionářČíně (přijal čínské jméno Wei Fangjil, Wej Fang-ťi). Vynikl i jako astronom a matematik.

Život[editovat | editovat zdroj]

Noël se narodil ve městě Hestrud, které se dnes nachází v regionu Nord-Pas-de-Calais v severní Francii na samé hranici s dnešní Belgií a zemřel v severofrancouzském centru regionu Nord-Pas-de-Calais v Lille. Noël vstoupil v roce 1670 do Tovaryšstva Ježíšova, vysvěcen na kněze byl v roce 1682. Projevoval nadání v řadě oborů, od uměleckých po přírodovědné, i proto byl vybrán jako adept k misijní činnosti. V 17. a 18. století byla pro jezuity východní Asie a především Čína centrem jejich misijních snah. Noël měl původně namířeno do Japonska, ale nakonec se přes Macao dostal do Číny. Zde měli Noël a jeho souputníci nachystánu půdu díky jezuitu Matteu Riccimu. V Číně se věnoval především vzdělávací a osvětové činnosti, misijní aktivity v této kulturně vyspělé a starobylé zemi musely být přizpůsobeny místním podmínkám, což často vedlo ke kritice pravověrných v Římě. Sám Noël se ve sporu o akomodaci ocitl přímo v centru dění, došlo ke sporu mezi čínským dvorem a Římem a vypuzení jezuitů (definitivně v roce 1724). Noël se poté vrátil do Evropy, ale ne do západní, ale do střední Evropy, když začal přednášet matematiku na Karlo-Ferdinandově univerzitěPraze. V roce 1713 požádal papeže o návrat do Číny, nebylo mu to umožněno, navrátil se do Lille, kde pokračoval ve studiu sinologie.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Noël se ve svém díle věnoval třem základním okruhům: matematice, astronomii a Číně. Spisy vydával především po svém návratu do Evropy (Praha, Lille). Čína jej hluboce ovlivnila, velmi se do ní toužil vrátit, což se mu už nikdy nepodařilo. K jeho nejznámějším dílům patří „Reverendi Patris Francisci Noel e Societate Jesu opuscula poetica in quatuor partes distributa“, „Observationes mathematicae, et physicae in India et China“ nebo „Historica notitia rituum ac ceremoniarum sinicarum in colendis parentibus ac benefactoribus defunctis ex ipsis sinensium authorum libris desumpta“.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]