Fort Ross

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fort Ross
Kuskovův dům
Kuskovův dům
Výstavba 1812
Poloha
Adresa Kalifornie, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Souřadnice
Další informace
Kód památky 66000239
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fort Ross (rusky Форт-Росс, též Fortress RossКрепость Росс, před jazykovou reformou Крѣпость Россъ) je bývalá ruská pevnost a koloniální osada vybudovaná za dob ruského kolonialismu roku 1812 ve Spojených státech v Kalifornii v okrese Sonoma County. Název pevnosti, tedy Ross, je odvozen od slova Rusko (rusky Россия) nebo od přídavného jména ruský (rusky российский).[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

V první polovině 18. století začali Sibiř opouštět ruští nevolníci společně s domorodými sibiřskými obyvateli, kteří měli užitečné znalosti v oblasti lovu. Většinou se jednalo o Jakuty, Chanty a Korjaky. Ti se postupně vydávali hledat kořist (především kožešiny, rybí tuk, kůže a další suroviny ze živočichů) východně od ruského pobřeží až do Tichého oceánu. Ruské mořeplavby zaznamenaly mnoho úspěchů a o desítky let později začal Grigorij Šelechov budovat v Pacifiku osady, které sloužily jako tranzitní a obchodní centra. Jedna z prvních osad ležela na ostrově Kodiak nedaleko Aljašky. Ke sklonku 18. století se Šelechov zasloužil i o založení Rusko-americké společnosti (rusky Под высочайшим Его Императорского Величества покровительством Российская-aмериканская Компания, anglicky Russian-American Company Under the High Patronage of His Imperial Majesty, česky Rusko-americká společnost pod nejvyšším patronátem Jeho Carského Veličenstva), které dal svolení fungovat tehdejší car Pavel I. Petrovič. Rusko-americká společnost poměrně rychle své kolonie hojně rozšiřovala v celém Pacifiku (např. Havaj nebo Sitka). Obchod prosperoval natolik, že kožešiny z mořských vyder se staly velice žádaným zbožím v Číně a pevninském Rusku. Poptávka začala převyšovat nabídku tak, že Rusové na práci museli najímat i místní obyvatelstvo – Inuity a Aleuty. Tehdejší předák společnosti, Alexandr Baranov, chtěl poptávku uspokojit, a tak se rozhodl pro založení další kolonie. Pověřil tedy v roce 1809 své asistenty úkolem, aby v Kalifornii našli vhodné místo, které by mohlo být využíváno jako základna a taktéž místo pro lov. Téhož roku se vydala skupinka o velikosti 190 mužů na lodi Kodiak (rusky Кадьяк) na místo, které je dnes známé jako Bodega Bay. Zde se vylodili a započali s průzkumem okolí. Celkem zde strávili tři roky a zpátky se jich vrátilo na Aljašku 105, přičemž zbytek posádky měl za úkol území zajistit a případně bránit, neboť stálo na jižním okraji Nového Španělska. Z toho důvodu se Rusové později rozhodli založit novou kolonii o 30 kilometrů severněji, aby předešli územním sporům. Pevnost Fort Ross byla nakonec založena 13. srpna 1812[2] а о 17 dní později nad pevností poprvé zavlála vlajka ruského impéria.[3] Prvním velitelem pevnosti byl jmenován Ivan Alexandrovič Kuskov, který spravoval pevnost až do roku 1821.[4]

Fort Ross se rychle rozvíjel – byly budovány jednoduché hradby ze dřeva, studny, kasárny, obydlí, vícepokojové domy pro důstojníky (známý je Rotčevův dům) a také pravoslavná kaple. Zřízena byla i menší loděnice a Rusové postavili loď Rumyantsev (rusky Румянцев), která se zapsala do historie tím, že byla první postavenou lodí na kalifornském pobřeží. Do Fort Rossu nepřicházeli už jen Rusové, ale také Indiáni (hlavně Miwokové), Španělé, Mexičané a Američané. První problémy se objevily ve 20. letech, kdy hrubě poklesla populace mořských savců v oblasti z důvodu masivního lovu Rusy a Španěly. Na rapidní úbytek zvířat reagovali Rusové vydáním vyhlášky, která omezovala lov, a dokonce některé živočichy chránila. Španělé, kteří se ze začátku jevili jako nepřátelé, nakonec byli s Rusy dobrými spojenci, co se týče obchodu, avšak ti v roce 1821 americký kontinent definitivně zcela opustili jako důsledek prohry mexické války za nezávislost. Na jihu, v té době, tedy Fort Ross sousedil s Mexickým císařstvím, ale to nemělo pro ruskou kolonii mnoho pochopení. Mexičané začali kolem ruské pevnosti budovat kasárny a vojenská opevnění. Rusové rychle pochopili, že nemají šanci se proti přesile Mexičanů ubránit a navíc původní stavy živočichů se navzdory vyhláškám pořád nezvyšovaly, taktéž nastaly organizační potíže se zásobováním, a tak se roku 1841 rozhodli kolonii prodat Spojeným státům americkým – tehdejšímu rivalovi Mexika. Prodej kolonie se uskutečnil mezi Johnem Sutterem a Alexandrem Rotčevovem. Rusové Fort Ross po uzavření obchodu ihned opustili.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Bývalá ruská pevnost dnes slouží jako muzeum a atrakce. O jeho stav pečuje ruský podnik Renova a dobrovolně také Američané, hlavně ruského původu. Od roku 2012 se o stav bývalé kolonie částečně stará i ropná společnost Transněft, která se tímto krokem snaží zlepšit americko-ruské vztahy v oblastech obchodu a kultury.[5] Fort Ross je poměrně atraktivním a vyhledávaným místem. Každou poslední červencovou sobotu se zde koná festival pod názvem Den živé historie (anglicky Fort Ross Living history Day, známý i jako jen Fort Ross Festival), který má návštěvníkům přiblížit život osadníků v kolonii.[6] Fort Ross je veden jako Národní historická památka Spojených států amerických, tudíž spadá pod ochranu kalifornské pobočky této organizace.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Fort Ross State Historic Park v Kalifornii | USA na Světadílech. usa.svetadily.cz [online]. [cit. 2020-10-26]. Dostupné online. 
  2. Historic California Posts: Fort Ross. www.militarymuseum.org [online]. [cit. 2020-10-26]. Dostupné online. 
  3. История крепости Форт‑Росс в Калифорнии. РИА Новости [online]. 20120728T0930 [cit. 2020-10-26]. Dostupné online. (rusky) 
  4. Иван Александрович Кусков. Северная Америка. Век девятнадцатый [online]. [cit. 2021-01-23]. Dostupné online. (rusky) 
  5. 29 – 30 мая в городах Пскове и Изборске состоялась международная российско-американская конференция «Диалог Форт Росс» - ПАО «Транснефть». www.transneft.ru [online]. [cit. 2020-10-28]. Dostupné online. (rusky) 
  6. Fort Ross Conservancy [online]. [cit. 2020-10-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]