John Sutter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Johann Augustus Sutter
Johann Augustus Sutter
Johann Augustus Sutter
Narození 28. února 1803
Německo Kandern, Baden, Německo
Úmrtí 18. června 1880
USA Lititz, Pensylvánie
Místo pohřbení Moravian Cemetery
Povolání objevitel, obchodník a otrokář
Děti John Augustus Sutter, Jr.
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johann Augustus Sutter (28. února 180318. června 1880) byl občan Kalifornie, švýcarského původu, spojovaný se „Zlatou horečkou“ v Kalifornii (ve které bylo zlato objeveno Jamesem W. Marshallem v Sutter's Mill) a založením pevnosti Sutter's Fort v oblasti, kde později vyrostlo hlavní město státu Kalifornie, Sacramento.
Ačkoliv se v celé Kalifornii stal slavným ve spojitosti se „Zlatou horečkou“, ironií osudu zemřel téměř na hranici chudoby, když jeho obchodní podniky krachovaly, zatímco starší syn Augustus Sutter prosperoval.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Rodný dům Johna Suttera v Kandern, (Bádensko-Württembersko, Německo).

Johann Augustus Sutter se narodil 15. února 1803 v bádenském Kandern. Jeho otec tam přišel z blízkého města Rünenberg ve Švýcarsku. Chodil do školy ve švýcarském Neuchâtelu a později vstoupil do Švýcarské armády, ve které se stal kapitánem dělostřelectva. Pro dluhy, které si nadělal neúspěšnými obchody, byl Sutter donucen opustit Evropu a odejít do Spojených států amerických. V květnu roku 1834 opustil svou ženu se sedmiletým dítětem, kteří žili ve švýcarském Burgdorfu. S francouzským pasem nastoupil na palubu lodi Sully, která cestovala z Le Havre, Francie, do New York City, kam přijel 14. července 1834.

Nový svět[editovat | editovat zdroj]

V USA Sutter podnikal mnoho cest. Společně s 35 Němci se přesunul z oblasti St. Louis ve státě Missouri do Santa Fe v Novém Mexiku, pak do města Westport. 1. dubna 1838, se připojil ke skupině misionářů, vedené lovcem kožešin Andrewem Drippsem, šel s nimi přes Oregonskou trať do Fort Vancouver v Oregonském teritoriu, kam došli v říjnu téhož roku.

John Sutter
Hrob Generála Suttera v Lititz - Moravian cemetry

Knihy a filmy[editovat | editovat zdroj]

Školní studie[editovat | editovat zdroj]

  • Albert L. Hurtado, John Sutter: A Life on the North American Frontier (2006) University of Oklahoma Press, 416 pp. ISBN 0-8061-3772-X.

Fikce[editovat | editovat zdroj]

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]