Formicinae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Formicinae

alternativní popis obrázku chybí
Camponotus fellah
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Podtřída: křídlatí (Pterygota)
Řád: blanokřídlí (Hymenoptera)
Podřád: štíhlopasí (Apocrita)
Nadčeleď: Vespoidea
Čeleď: mravencovití (Formicidae)
Podčeleď: Formicinae (Formicinae)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Formicinae Latreille, 1836 (znovu popsáno: Bolton, 1995) je podčeleď mravencovitých zahrnující mravence se středně pokročilým vývojem.

Formicinae si podrželi některé primitivní znaky jako je přítomnost kokonů kolem kukel, temenních oček u dělnic, náznak zmenšení makadlových a tykadlových článků u většiny druhů, kromě podzemních mravenců.

Vzácné jsou také výraznější přeměny kusadel, ty jsou pouze u rodu Myrmoteras a Polyergus. Na druhou stranu se někteří zástupci ukazují značně vývojově rozvinutí v otrokářském chování a v symbióze s na kořenech se živícími stejnokřídlými.

Konečně, všichni zástupci nemají žihadlo a mají zvětšenou jedovou žlázu i rezervoár jedové žlázy. Mezi mravenci mimořádná je také jejich specializace na produkci kyseliny mravenčí. Chybí jim pygidiální žláza a mají pozměněný proventriculus.

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Předpokládá se, že je tato podčeleď monofyletická, ale je třeba také dodat, že stejně jako u jiných mravenců není zcela dokonale prozkoumána. Předpokládá se, že se podčeleď Formicinae spolu s podčeleděmi Dolichoderinae a Aneuretinae od zbývajících skupin mravenců oddělily před 100 milióny let (Ma). Následující schéma je z Antbase.org.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Bolton, B.: A new general catalogue of the ants of the world. Harvard University Press, Cambridge, MA, 1995.