Footloose: Tanec zakázán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Footloose: Tanec zakázán
Původní název Footloose
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 113 minut
Žánry muzikál
drama
Námět Dean Pitchford
Scénář Craig Brewer
Dean Pitchford
Režie Craig Brewer
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Kenny Wormald
Julianne Hough
Miles Teller
Andie MacDowell
Dennis Quaid
Produkce Craig Zadan
Neil Meron
Dylan Sellers
Brad Weston
Hudba Deborah Lurie
Blake Shelton
Kamera Amy Vincent
Střih Billy Fox
Výroba a distribuce
Premiéra USA 14. října 2011
Česko 14. října 2011
Produkční společnosti MTV Films
Spyglass Entertainment
Unique Features
Dylan Sellers
Weston Pictures
Zadan/Meron
Southern Cross the Dog
Storyline Entertainment
Distribuce Paramount Pictures
Rozpočet 24 milionů dolarů
Tržby 63,5 milionů dolarů
Předchozí a následující díl
Footloose
Footloose: Tanec zakázán na ČSFD FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Footloose: Tanec zakázán (v anglickém originále Footloose) je americký muzikálový dramatický taneční film, remakem stejnojmenného filmu z roku 1984. Režie se ujal Craig Brewer a na scénáři společně s ním pracoval také Dean Pitchford. Hlavní role hrají Kenny Wormald, Julianne Hough, Miles Teller, Andie MacDowell a Dennis Quaid. Ve Spojených státech a České republice měl premiéru dne 14. října 2011.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Produkce[editovat | editovat zdroj]

V říjnu roku 2008 bylo oznámeno, že film bude režírovat Kenny Ortega, projekt však musel opustit kvůli rozpočtu filmu. Peter Sollett byl najat jako scenárista. V roce 2010 Craig Brewer přepsal scénář po Crawfordovi. Oficiálním scenáristou se nakonec stal Dean Pitchoford.

Casting[editovat | editovat zdroj]

V červenci 2007 byl do role Rena obsazen Zac Efron, ale projekt nakonec v březnu 2009 opustil.[1] O dva měsíce bylo oznámeno, že ho nahradil Chace Crawford, ten však projekt později také opustil.[2] Dne 22. července 2010 bylo oznámeno, že Kenny Wormald si zahraje hlavní roli. Tanečnice soutěže Dancing with the Stars Julianne Hough byla obsazena do hlavní role Ariel. Do role byly zvažovány Amanda Bynes, Miley Cyrus a Hayden Panettiere. Do role reverenda Shawa Moora byl obsazen Dennis Quaid a do role Willarda Hewitta Miles Teller. Do role manželky reverenda Moora byla obsazena Andie MacDowell. Během rozhovoru v show Howarda Sterna herec Kevin Bacon potvrdil, že mu ve filmu byla nabízena cameo role, kterou však odmítl. Měl si zahrát roli Renova otce.

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

Film se odehrával ve fiktivním městě Bomont v Georgii. Natáčení bylo zahájeno v září 2010 a bylo ukončeno o dva měsíce později.

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Tržby[editovat | editovat zdroj]

Film vydělal 51,8 milionů dolarů v Severní Americe a 11,7 milionů dolarů v ostatních oblastech, celkově tak vydělal 63,5 milionů dolarů po celém světě. Rozpočet filmu činil 24 milionů dolarů. Za první víkend docílil druhé nejvyšší návštěvnosti, kdy vydělal 15,5 milionů dolarů. Výdělek za první víkend byl slabší než výdělky filmů jako Nežádej svůj poslední tanec (2001, 23,4 milionů dolarů), Let's Dance (2006, 20,7 milionů dolarů), ale stejný jako u filmů Nakládačka (2004, 16,1 milionů dolarů) a Let's Dance 3D (2004, 15,8 milionů dolarů). Původní film Footloose vydělal celosvětově 80 milionů dolarů.

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Na recenzní stránce Rotten Tomatoes získal ze 169 započtených recenzí 69 procent s průměrným ratingem 6,1 bodů z deseti. Na serveru Metacritic snímek získal z 35 recenzí 58 bodů ze sta. Na Česko-Slovenské filmové databázi snímek získal 56 procent.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Footloose (2011 film) na anglické Wikipedii.

  1. Zac Efron Bails on Paramount’s ‘Footloose’ [online]. The Wrap [cit. 2018-07-23]. Dostupné online. 
  2. Chace Crawford drops out of 'Footloose' remake -- and don't call Kevin Bacon for help [online]. Los Angeles Times [cit. 2018-07-23]. Dostupné online.