Hayden Panettiere

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hayden Panettiere
Rodné jméno Hayden Leslie Panettiere
Narození 21. srpen 1989 (27 let)
USA Palisades, New York
Aktivní roky 1994 - současnost
Partner/ka Milo Ventimiglia
Vladimir Kličko
Scotty McKnight
Významné role Claire Bennet

Hayden Panettiere, celým jménem Hayden Leslie Panettiere (* 21. srpna 1989, Palisades, New York, USA) je americká herečka a zpěvačka nominovaná na cenu Grammy. Nejvíce se proslavila rolí Claire Bennet v televizním seriálu Hrdinové (2006-2010) a rolí Juliette Barnes v televizním seriálu Nashville (od roku 2012).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Hayden se narodila a vyrostla v Palisades v New Yorku. Je dcerou Lesley R. Vogel, herečky a Alana Lee "Skip" Panettiere, kapitána hasičského oddílu. Má mladšího bratra, herce Jansena Panettiere. Má italské a německé kořeny. Navštěvovala South Orangetown Middle School v New York, od deváté třídy byla vyučována doma.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

Před kamerami se poprvé objevila jako 11. měsíční miminko v reklamě pro Playskool vláček. Mezi roky 1994 - 1997 se objevovala jako Sarah Roberts v telenovele stanice ABC One Life to Live, v roce 1996 a poté od let 1997 do roku 2000 se objevovala jako Lizzie Spaulding v CBS telenovele Guilding Light.  Její postava zápasila s leukémií.Za roli Lizzie byla oceněna speciální cenou od Leukemia & Lymphoma Society.

Za jej roli v televizním filmu stanice Lifetime v roce 1999 If You Believe byla nominována na cenu Young Artist Award v kategorii "Mladá 10letá herečka" a "Nejlepší vystoupení v TV filmu nebo Pilotu". Objevila se v seriálu stanice FOX Ally McBeal, houstující roli získala v seriálech Malcolm in the Middle a Law & Order: Specail Victims Unit.

Hayden Panettiere a Milo Ventimiglia, se kterým hrála v seriálu Hrdinové.

Nejvíce se proslavila rolí Claire Bennet v seriálu stanice NBC Hrdinové. Tvůrcem seriálu byl Tim Kring. V roce 2007 se objevila v MTV show "Punk'd".  V dubnu roku 2012 byla jedna z epizod pod jejím vedením.

V březnu 2012 bylo oznámeno, že Hayden získala roli Juliette Barnes v seriálu ABC Nashville. V květnu 2012 ABC vybralo seriál pro svou sezonu.

Film[editovat | editovat zdroj]

V roce 1999 se objevila ve filmu Vzkaz v láhvi. V roce 2000 se objevila v Disney filmu Vzpomínka na Titány, také se objevila ve filmu Bring It On: Všechno nebo nic a získala vedlejší roli v nezávislém filmu Shanghai Kiss. V roce 2004 se objevila v Disney Channel filmu Tiger Cruise a ve filmu Život s Helenou jako neteř Heleny, kterou hrála Kate Hudson . V roce 2005 získala roli ve filmu z krasobruslařského prostředí Princezna ledu a ten samý rok roli Channing Wals ve filmu Rychlý Stripes.

V roce 2007 podepsala smlouvu s William Morris Agency. V roce 2008 se objevila ve filmu Světlušky na zahradě. V září 2008 se objevila ve videu na funnyordie.com nazvané "Hayden Panattiere PSA: Your Vote, Your Choice". V říjnu se objevila ve videu "Vote for McCain: He's just like George Bush, except older and with a worse temper"

V roce 2009 se objevila v komedii Miluju tě, Beth Cooperová. V září 2010 se objevila ve filmu Amanda Know: Vražda v Itálii a propůjčila svůj hlas do animovaného filmu Alfa a Omega. V roce 2011 získala roli ve filmu Vřískot 4, kde hrála Kirby Read. Za svou roli obdržel pozitivní ohlas od kritiků. Ten samý rok nahradila Anne Hathaway a propůjčila svůj hlas Červené Karkulce v animovaném filmu  Hoodwinked Too! Hood vs. Evil. V roce 2012 byl vydán filmu The Forger, který Hayden v roce 2009 natáčela.

Zpěv[editovat | editovat zdroj]

V roce 1999 byla nominovaná na cenu Grammy za Život brouka. V roce 2004 nahrála song "My Hero Is a You" pro film Tiger Cruise a pro film Čarovná země nahrála duet s Wattem Whitem "Someone Like You". Další rok nahrála písničku pro Hollywood Records "Girl Next" (2006) a" Got to Girl" pro film Girl Next 2 (2007). V roce 2007 také nahrála cover verzi písničky "Cruella De Vill" pro DisneyMania 5, písničku "Try" pro film Most do země Terabithia a "I Still Believe" pro Cinderella III: A Twist in Time.

Její prvním singlem byla písnička "Wake Up Call", který byl zveřejněn 5. srpna roku 2008. Pro seriál Nashville nahrála několik písniček, které byly vydány jako singly a objevily se na soundtrack albech. V roce 2013 nahrála písničku "The Fabric of My Life" pro kampaň Cotton Incorporated.

Modeling[editovat | editovat zdroj]

V roce 2006 se stala tváří kosmetické společnosti Neutrogena. V září 2007 se objevila v reklamě Got Milk? a únoru 2008 se stala tváří značky Candie.

Hry[editovat | editovat zdroj]

V roce 2015 se objevila jako postava Sam v hororové hře Until Dawn.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Od prosince 2007 do února 2009 chodila s kolegou ze seriálu Hrdinové Milou Ventimigliou. Od roku 2009 chodí se světovým šampionem v boxu Vladimirem Kličkem.  V květnu 2011 Hayden oznámila, že se dvojice rozešla.  Od června 2011 do prosince 2012 chodila s hráčem NFL Scottym McKinghtem. Od dubna 2013 se Hayden dala znovu dohromady s Vladimirem Kličkem. V říjnu 2013 bylo oznámeno zasnoubení. V roce 2014 se jim narodila dcera Kaya Evdokia.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hayden Panettiere na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]