Nashville (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nashville
Logo seriálu
Logo seriálu
Základní informace
Žánry drama
muzikál
Formát seriál
Námět Callie Khouri
Hrají Connie Britton
Hayden Panettiere
Clare Bowen
Eric Close
Charles Esten
Jonathan Jackson
Sam Palladio
Robert Wisdom
Powers Boothe
Chris Carmack
Lennon Stella
Maisy Stella
Will Chase
Oliver Hudson
Aubrey Peeples
Cameron Scoggins
Kaitlin Doubleday
Jeff Nordlin
Země původu USAUSA Spojené státy
Jazyk angličtina
Počet řad 6
Počet dílů 124
Obvyklá délka 42-44 minut
Produkce a televizní štáb
Výkonný
producent
Callie Khour
Dee Johnson
R. J. Cutler
Steve Buchanan
Connie Britton
Ed Zwick
Marshall Herskovitz
Jayson Dinsmore
Morgan Selzer
Brian Phillips
Liberty Godshall
Kamera Single-camera
Produkční
společnost
ABC Studios
Lionsgate Television
Opry Entertainment
Cutler Productions (season 1)
Walk & Chew Gum, Inc.
Small Wishes Productions
The Bedford Falls Company
Distributor Disney–ABC Domestic Television
Premiérové vysílání
TV stanice ABC (2012–2016)
CMT (2016–2018)
Formát obrazu 720p (HDTV)
Vysíláno 10. října 2012 – 26. července 2018
Nashville na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nashville je americký hudební televizní seriál. Tvůrcem seriálu je držitelka Oscara Callie Khouri. Seriál produkují R.J. Cutler, Callie Khouri, Dee Johnson, Steve Buchanan a Connie Britton. V seriálu hraje Connie Britton postavu Raynu Jaymes, legendární superstar country hudby. Na její paty však šlape Hayden Panettiere jako Juliette Barnes. Seriál měl premiéru na ABC 10. října 2012 a první epizodu sledovala přes 8,93 milionů diváků. Před premiérou byl pilotní díl dostupný na Hulu, iTunes a ABC.com.

Pilotní epizoda obdržela pozitivní ohlas u kritiků, zejména bylo chváleno psaní Callie Khouri, obsazení a vystoupení Connie Britton a Hayden Panettiere.[1][2][3] Connie Britton byla nominovaná v kategorii Nejlepší herečka a Hayden Panettiere v kategorii Nejlepší vedlejší herečka na ceny na 70. ročníků udílení Zlatých glóbů, zatímco seriál byl nominovaný na cenu People's Choice a Writers Guild of America Awards. Connie Britton obdržela nominaci na Primetime Emmy Awards. Na 71. ročníku udílení Zlatých Glóbu obdržela Hayden Panettiere svojí druhou nominaci v kateogrii Nejlepší vedlejší herečka.

9. května 2014 ABC obnovilo seriál pro 3. sérii,[4] ta měla premiéru 24. září 2014.[5] Po čtvrté řadě ABC seriál v květnu 2016 zrušila, autoři se však dohodli s countryovou televizní stanicí CMT, která objednala pátou řadu. Pátá řada měla premiéru 5. ledna 2017.[6] Šestá a poslední řada se vysílala od 7. června do 26. července 2018.

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Vývoj a natáčení[editovat | editovat zdroj]

Tvůrcem seriálu je Callie Khouri, držitelka Oscara za film Thelma a Louise v roce 1991 a v Nashvillu žila od roku 1978 do roku 1982.[7]

11. října 2011 odkoupilo ABC od Callie originální koncept seriálu.[8] Filmař R. J. Cutler se připojil k projektu jako exkluzivní producent. Nashville je produkován Lionsgate Television a ABC Studios. ABC objednalo pilotní epizodu 27. ledna 2012. Ta bylo natočená v březnu 2012 a režíroval ji R. J. Cutler. 11. května 2012 zařadilo ABC seriál do svého programu.[9]10. října 2012 měl seriál na stanici premiéru. Od čtvrté epizody se namísto Jima Parriotta připojila jako exkluzivní producentka Dee Johnson. 12. listopadu 2012 byla seriálu doobjednaná celá řada, která byla zkrácená o jednu epizodu samotnými producenty (problémy v produkci).[10]

Casting[editovat | editovat zdroj]

Prvním oficiálním členem obsazení se stal 14. února 2012 britský herec Sam Palladio, 17. února australská herečka a zpěvačka Clare Bowen, 22. února herec Jonathan Jackson, 23. února držitel ceny Emmy Powers Boothe. 29. února bylo oznámeno, že k seriálu se připojuje Hayden Panettiere, která získala roli Juliette Barnes. Robert Widsom byl obsazen do role Colemana Carlise 1. března, 5. března Eric Close získal roli Teddyho Conrada. 6. března bylo oznámeno, že Connie Britton získal hlavní roli Rayny James, 40leté country superstar. 13. března 2012 se k obsazení připojil Charles Esten jako Deacon Claybourne.

Během první sérii se k obsazení připojilo několik dalších herců. Judith Hoag se objevuje jako Tandy Hampton, sestra Rayny. Sylvia Jefferies hrála roli Juliette matky během první sérii. 29. srpna 2012 bylo oznámeno, že Kimberly Williams-Paisley se připojila k obsazení jako Margaret "Peggy" Kenter.

Pro druhou sérii bylo povýšeno na hlavní postavu hned několik rolí. Chris Carmack, který se objevil v šesti epizodách první série jako Will Lexington, který tají svojí homusexualitu. Lennon Stella a Maisy Stella, které hrají dcery Rayny. Aubrey Peeples a Chaley Rose se připojili k obsazení jako vedlejší role. Aubrey hraje Laylu Grant, novou zpěvačku v Nashvillu a Chaley Zoey, Scarlett kamarádku z dětství. Oliver Hudson byl obsazen do role výkonného ředitele nahrávacího studia Edgehill. Christina Chang získala roli Megan Vannoy, Will Chase roli Luka Wheelera a Charlie Bewley roli Charlese Wentwortha.

Pro třetí sérii, Will Chase a Oliver Hudson byli povýšení na hlavní postavy. Do role Sadie Stone byla obsazena držitelka ceny Tony Laura Benanti. Zpěvačka Brette Taylor byla obsazena do role Pam York a Alexa Pena-Vega jako Kiley, Gunnarova první láska. Tanečník Derek Hough se k obsazení připojil jako Noah West. Po přesunutí na stanici CMT bylo potvrzeno, že se Aubrey Peeples a Will Chase v seriálu neobjeví. Na druhou stranu bylo potvrzeno, že v páté řadě si zahraje Bridgit Mendler a to v roli Ashley Wilkenson, která je popisovaná jako sexy talentovaná internetová celebrita.[11]

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam písní v seriálu Nashville.

Exkluzivním hudebním producentem a skladatelem pro první sérii byl T-Bone Burnett manžel exkluzivní producentky a tvůrkyně seriálu Callie Khouri.[12]Kvůli dalším projektům nebyl schopný pokračovat na seriálu a tal jeho práci převztal Buddy Miller.

2. října 2012 bylo oznámeno, že Big Machine Recods vydá všechny cover a originální písničky, které v seriálu zazněly. Písničky jsou napsány Johnem Paulem Whitem z The Civil Wars, Hillary Lindsey a Elvisem Costello. 13. listopadu 2012 Big Machine oznámilo uveřejnění The Music of Nashville: Season 1 Volume 1.[13]

The Music of Nashville: Season 1 Volume 2 bylo vydáno 7. května 2013.[14]Ve Velké Británii se vydal 23. září 2013 čtyř-diskový set The Music of Nashville, Season 1: The Complete Collection. The Music of Nashville: Season 2, Volume 1 se vydalo 10. prosince 2013.

K digitálnímu stažení bylo vydáno 22. dubna 2014 album hudebních vystoupení v televizním speciálu Nashville: On the Record. Další alba, která byla zveřejněna

  • Clare Bowen jako Scarlett O'Connor: Season 1 (29. dubna 2014, 13 písniček)
  • Hayden Panettiere jako Juliette Barnes: Season 1 (6. května, 16 písniček, včetně dvou verzí "Undermine" a "Consider Me")
  • Hayden Panettiere jako Juliette Barnes: Season 2 (13. května 2014, 9 písniček)
  • Clare Bowen jako Scarlett O'Connor: Season 2 (13. května 2014, 9 písniček)
  • Nashville obsazení a Lennon & Maisy Stella jako Maddie a Daphne Conrad (20. listopadu 2015, 11 písniček)

The Music of Nashville: Season 2, Volume 2 bylo vydáno 6. května 2014.

Christmas with Nashvilleː Season 2, Volume 2 bylo vydáno 4. listopadu 2014. Na rozdíl od ostatních alb, písničky na vánočním albu nebyly slyšeny v seriálu (kromě „Baby, It's Cold Outside). Album The Music of Nashvilleː Season 3, Volume 1 bylo vydáno 9. prosince 2014. The Music of Nashvilleː Season 3, Volume 2 bylo vydáno 12. května 2015 a The Music of Nashvilleː Season 4, Volume 1 byl vydáno 4. prosince 2015. Album Nashvilleː On the Record 3 (Live) byo vydáno 16. prosince 2015. Album The Music of Nashvilleː Season 4, Volume 2 bylo vydáno 13. května 2016. Album Nashville: On the Record 3 (Live) bylo vydáno dne 16. prosince 2015. Album The Music of Nashville: Season 4, Volume 2 bylo vydáno 13. května 2016. Album The Music of Nashville: Season 5, Volume 1 bylo vydáno 10. března 2017. Album The Music of Nashville: Season 5, Volume 2 bylo vydáno 1. června 2017. Album The Music of Nashville: Season 5, Volume 3 bylo vydáno 10. srpna 2017. Od šesté řady bylo vydáváno EP každý týden, které obsahovalo skladby z jednotlivého dílu. Album The Music of Nashville: Season 6, Volume 1 bylo vydáno dne 23. února 2018. A poslední album The Music of Nashville: Season 6, Volume 2 bylo vydáno dne 27. července 2018.

Děj seriálu[editovat | editovat zdroj]

V prvních epizodách seriálu soupeří Rayna Jaymes s Juliette Barnes. Rayna je "Královna Country", její poslední album se neprodává zrovna dobře a na její tour se hraje pro polovinu prázdných sedaček. Její nahrávací společnost navrhuje, aby vystupovala jako předzpěvačka na tour Juliette Barnes, mladé a sexy zpěvačky, která je nejlépe prodávanou zpěvačkou country-popu. Rayna, která nemá ráda Juliette hudbu odmítne a vezme svou do vlastních rukou. Konflikt nastává, když obě ženy chtějí jako kytaristu na svojí tour Deacona Claybourna, Rayny bývalou lásku. Rayny život se začne více komplikovat, když její otec, milionář a obchodník Lamar Wyatt přesvědčí jejího manžela, aby kandidoval na starostu Nashvillu.

Další epizody následují životy zpěvaček country hudby, především tří žen: country superstar Rayny Jaymes, problematické hvězdy Juliette Barnes a nováčka zpěvačky-skladatelky Scarlett O'Connor.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

Vedlejší postavy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nashville (2012 TV series) na anglické Wikipedii.