Florus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Florus
Lucius Annaeus Florus (74-130).jpg
Narození70
Afrika
Úmrtí140 (ve věku 69–70 let)
Řím
Povoláníhistorik, básník a spisovatel
Významná dílaEpitome of Roman History
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Florus také Annius Florus (1. století? Afrika - 140? Řím) byl starověký římský básník, historik a filolog.

Působil v hispánské Tarraconě jako učitel-grammaticus a rétor. Napsal dialog Vergilius orator an poeta (česky Byl Vergilius řečník, nebo básník?), z něhož se dochoval zajímavý zlomek, a dílo Epitomé bellorum omnium annorum DCC (česky Přehled všech válek za 700 let). Epitomé není ani tak historickým dílem, jako spíše oslavou římského národa. Ve svém díle, které vzniklo v době vlády císaře Hadriana (117–138), čerpá především z proslulých Liviových dějin.

Podle některých názorů je možné, že se nejedná o jednu osobu (současně básník, historik a filolog), ale o tři různé osoby.

  • Lucius Annaeus Florus (podle Bamberského rukopisu Iulius Florus) - starověký římský historik, autora Epitomé. Žil v době císaře Trajána a Hadriana.
  • Julius Florus - je popisován jako starověký římský básník, řečník a autor, který se narodil přibližně v roce 74 a zemřel přibližně v roce 130[1] Narodil se v Africe, ale vyrůstal v Římě.
  • Publius Annius Florus - starověký římský básník a rétorik

Výtah z Tita Livia od Annia Flora (Epitoma de Tito Livio) v českém překladu obsahuje kniha Dvojí pohled na římské dějiny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Works attributed to Florus na anglické Wikipedii.

  1. FLORUS. Epitome of Roman History — Florus. [s.l.]: Harvard University Press, 1929. Dostupné online. ISBN 9780674992542. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]