Finlandia (vodka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Finlandia
Finlandia vodka.jpg
Základní údaje
Právní formaSoukromá společnost
Datum založení1970
SídloIlmajoki, Finsko Finsko
Adresa sídlaIlmajoki, Finsko
Charakteristika firmy
Oblast činnostiAlkoholické nápoje
ProduktyVodka
Mateřská společnostBrown – Forman Corporation
Identifikátory
Oficiální webwww.finlandia.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Finlandia Vodka

Finlandia Vodka je finská vodka vyráběná z šestiřadého ječmene. Ze všech druhů alkoholických nápojů, které jsou vyráběny ve Finsku, je Finlandia nejvíce známá a rozšířená mezi cizinci. Značka Finlandia se objevila v roce 1970 ve Skandinávii a v roce 1971 ve Spojených státech. V Rusku je Finlandia nejvíce importovaná značka vodky a také například v Polsku patří mezi nejvíce dovážené značky.[zdroj?!] Je to šestá nejvíce produkovaná vodka na světě.[zdroj?!]

Finlandia Vodka se vyrábí ve městě Rajamäki, Finsko. Městečko založil Dr. Juslin v roce 1888. Mezi lety 1919 a 1932 proběhla ve Finsku prohibice. Když prohibice skončila, vzniká státní společnost Altia, která kontroluje výrobu alkoholických nápojů a destilátů ve Finsku.

Láhev[editovat | editovat zdroj]

Design láhve vodky Finlandia, používaný v letech 19702003, byl dílem slavného finského designéra a sochaře Tapia Wirkkala a řadí se mezi jeho vrcholná díla.[zdroj?]

Příchutě a typy vodky Finlandia[editovat | editovat zdroj]

Finlandia produkuje kromě čisté vodky také vodky ochucené s příchutěmi: Finlandia 50%, Finlandia "21" – Milenium – limitovaná edice, brusinky, limeta, mango, wildberry – jen US trh, grapefruit, mandarinka 2009, černý rybíz 2009/2010.

Majitel značky[editovat | editovat zdroj]

V současnosti je značka Finlandia vodka vlastněna společností Brown – Forman Corporationamerická společnost, která značku ovládla postupně mezi lety 20002004. Smlouva mezi společnostmi Altia a Brown – Forman určuje, že společnost Altia zůstane výhradním producentem vodky Finlandia až do roku 2017.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]