Fidel Ramos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fidel Ramos
Ramos Pentagon.jpg
Rodné jméno Fidel Valdez Ramos
Narození 18. března 1928 (92 let)
Lingayen
Bydliště Asingan
Alma mater Vojenská akademie Spojených států amerických
Ateneo de Manila University
Filipínská univerzita
Illinoiská univerzita v Urbana-Champaign
Illinoiská univerzita
Centro Escolar University
Ocenění řetěz Řádu za občanské zásluhy (1994)
Cena míru Félixe Houphouët-Boignyho (1997)
legionář Záslužné legie
čestný doktor Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě
komandér Záslužné legie
… více na Wikidatech
Politická strana Lakas Kampi CMD
Nábož. vyznání metodismus
Manžel(ka) Amelita Ramos
Rodiče Narciso Ramos
Příbuzní Leticia Ramos-Shahani (sourozenec)
Funkce člen (Philippine Constabulary; 1980–1986)
chief of staff (Armed Forces of the Philippines; 1986–1988)
Secretary of National Defense (1988–1991)
prezident Filipín (1992–1998)
Podpis Fidel Ramos – podpis
Web www.rpdev.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fidel Ramos y Valdez (* 18. března 1928, Lingayen) je bývalý filipínský generál a politik, který od roku 1992 do roku 1998 působil jako 12. prezident Filipín.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec, Narciso Ramos, byl ministrem zahraničí v letech 1965–1968. Fidel Ramos vystudoval stavební inženýrství na Národní univerzitě v Manile. Poté odešel do Spojených států, kde absolvoval Vojenskou akademii Spojených států ve West Pointu a vystudoval vojenské inženýrství na Univerzitě Illinois v Urbana Champaign, na bakalářské úrovni. Magisterský titul v tomto oboru pak získal na Filipínské národní akademii obrany (Dalubhasaan ng Tanggulang Pambansa ng Pilipinas) a získal stejný titul i v oboru obchodní administrativa na univerzitě Ateneo de Manila.

Po studiích se stal vojákem, zúčastnil se války v Koreji i ve Vietnamu.[1]

Během vládnutí prezidenta Ferdinanda Marcose (svého vzdáleného bratrance) patřil ke hlavním organizátorům represí po vyhlášení stanného práva a nakonec se stal náčelníkem generálního štábu Ozbrojených sil Filipín. V této pozici učinil během protimarcosovského povstání roku 1986 zásadní obrat a postavil se proti diktátoru Marcosovi. Tento krok povstání rozhodl. Slíbil pak věrnost a loajalitu nové vládě prezidentky Corazon Aquinové. V jejím kabinetu se nakonec stal ministrem národní obrany (1986-1991). V této pozici pacifikoval několik pokusů o vojenský převrat. V roce 1992 byl zvolen prezidentem, když získal 23,58% hlasů, což byl nejnižší zisk, s jakým kdo v historii Filipín získal prezidentský mandát. Porazil přitom populární ministryni zemědělských reforem, „asijskou železnou lady“, Miriam Defensor Santiagovou.

Během šesti let v prezidentském úřadě Ramos obnovil mezinárodní důvěru ve filipínskou ekonomiku, když ji silně liberalizoval. Odolala i asijské finanční krizi roku 1997. Bojoval proti korupci, zvláště v řadách policie, a snažil se omezit populační růst na Filipínách, kampaněmi za plánované rodičovství. Uzavřel mírové smlouvy se dvěma partyzánskými skupinami, komunistickou Novou lidovou armádou a muslimskými separatisty z Fronty pro národní osvobození Moro.

Po odchodu do důchodu zůstal aktivní, jeho autorita byla značná, jako jednoho z nejúspěšnějších filipínských prezidentů všech dob. Sloužil především jako poradce svých nástupců.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fidel Ramos na anglické Wikipedii.

  1. Fidel Ramos | president of Philippines. Encyclopedia Britannica [online]. [cit. 2019-11-18]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]