Extra Band

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Extra Band

Extra Band
Základní informace
Původ Česko Plzeň, Česká republika
Žánry Hard rock
Thrash metal (dříve)
Rock'n'roll
Rock
Aktivní roky 19831989
19992008
2012 – současnost
Web www.extraband.net
Současní členové
Miroslav Cába - zpěv, kytara
Petr Kotora - bicí nástroje, zpěv
Karel Babka - baskytara, zpěv
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Extra Band je česká rocková skupina působící s přestávkami od roku 1983. Vyvinula se z původní skupiny Elegie, která hrála v letech 19771982.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Elegie (1977–1982)[editovat | editovat zdroj]

Na jaře roku 1977 Jaroslav Rajtmajer se svým bratrem Václavem založili skupinu Elegie Jazz, která hrála velice náročnou muziku v duchu tehdy moderního jazz/rocku. Byl to repertoár nikoliv na taneční zábavy, ale pouze na koncerty, festivaly a různé hudební soutěže. Skupina hrála na různých jazzových festivalech. V létě roku 1979 skupina přešla z jazzu na tvrdší, energičtější muziku a byla založena Elegie Rock. Složení: Jaroslav Rajtmajer - zakladatel, skladatel, baskytarista, zpěv, Václav Rajtmajer – kytara, zpěv, Antonín Fekl – bicí, sólový zpěv, Jan Rous – klávesy, zpěv. Skupina vystupovala na tanečních zábavách, koncertech a různých festivalech po celé republice a poté i v NDR, kde měla velký úspěch [zdroj?]. Na konci roku 1981 bylo možné pozorovat na skupině obrovskou únavu, hrálo se tak 25 vystoupení měsíčně [zdroj?]. Jaroslav Rajtmajer chtěl skupinu zprofesionalizovat a rozšířit složení, aby se celkové vypětí rozložilo na více lidí. Tehdy se dohodl s klávesistou z kapely Bumerang, Mírou Novým, že se ke kapele přidá. K tomu ale nedošlo, 1.ledna 1982 Míra Nový zemřel. V dobách skupiny Elegie vznikly písně jako Sudé berou, Rockový bál, Měj se fajn, Vincent van Gogh a další. 8.6.1982 kapela Elegie odehrála poslední koncert v Praze na Smíchově.

Extra Band (1983–1989)[editovat | editovat zdroj]

zleva: 1. kytara – Jaroslav Pohlod, zpěv – Jan Svárovský, bicí – Petr Kotora, klávesy – Roman Pikl, 2.kytara – „Sako“ Josef Šafařík, baskytara – Jaroslav Rajtmajer

Na přelomu let 1982/1983 J. Rajtmajer a M. Moravec založili Extra Band. Jako další se připojil Jiří Mothejzlík (kytara), Milan Řánek (bicí) a Jan Svárovský (zpěv), tato sestava začala vystupovat v roce 1983. Jaroslav Rajtmajer byl stejně jako v Elegii autorem hudby většiny skladeb. Kapelník Jaroslav Rajtmajer nebyl z více důvodů příliš spokojený s Janem Svárovským a hledal ještě druhého zpěváka. V roce 1984 přichází ze skupiny Sejf Jaroslav Soukup. Začátkem léta 1984 dochází k další změně, Miroslav Moravec emigroval do USA, tak se musel najít další kytarista – tím se stal Pavel Navrátil. Koncem roku 1984 vyměnil J. Rajtmajer zpěváka J. Svárovského za Antonína Fekla. Antonín Fekl ale brzy odchází do pražské kapely Projektil (Digi) a tak Jaroslav Rajtmajer hledá dalšího zpěváka – tím se stal Radek Zíka a spolu s ním do skupiny přichází z bývalé Elegie kytarista Václav Rajtmajer. V tomto složení skupina natočila písničky Sudé berou, Rockovej bál, A teď už zbývá jít, Vincent Van Gogh atd. a vydala dva singly u Supraphonu. V té době přichází do skupiny manažer Zdeněk Roučka. Skupina hraje po celém Československu [zdroj?]. Začátkem roku 1987 se kapela profesionalizovala pod KKS Plzeň. Tou dobou se odehrálo 6 koncertů v ruském Sverdlovsku. Poté přišel nový klávesista Luboš Friček.

V prosinci 1988 skupina odehrála poslední koncert v Alfě a všichni členové ze skupiny odešli kvůli roztržce s kapelníkem. Jaroslav Rajtmajer dal dohromady druhou, zcela novou sestavu Extra Bandu. Do kapely přichází tehdy začínající zpěvák Dan Bárta, dále Jiří Milý - bicí, Roman Šandor – kytara, zpěv; Roman Pikl – klávesy. Dan Bárta ale zpíval v Extra Bandu jen krátce, protože se svým zpěvem neuspěl u tehdy povinných přehrávek. Jaroslav Rajtmajer tedy musel najít jinou sestavu: 1.kytara – Jaroslav Pohlod, 2.kytara – „Sako“ Josef Šafařík, zpěv – Jan Svárovský, klávesy – Roman Pikl, baskytara – Jaroslav Rajtmajer, bicí – Petr Kotora. V tomto složení zprofesionalizovaná skupina objížděla koncertně celé Československo [zdroj?]. Na konci roku 1989 Extra Band pozastavuje činnost – nikdo nevěděl, co čekat.

Extra Band (1999–2008)[editovat | editovat zdroj]

Jaroslav Rajtmajer společně s Petrem Kotorou začali připravovat repertoár a novou desku pro skupinu Extra Band a zároveň se věnovali studiové tvorbě [zdroj?]. Začínaly vznikat nové základy pro desku Hodina H [zdroj?]. V té době byl vydán singl Zvony [zdroj?]. Obnovující se skupina spolupracovala například s Jardou Bartoňem (Citron), Karel Adam (Citron), Pavlem „Kuře“ Hejčem (Vitacit), atd [zdroj?]. Kapela Extra Band však začala veřejně působit opět až v roce 1999.

V roce 1999 Jaroslav Rajtmajer dává dohromady třetí sestavu Extra Bandu z mladých hudebníků, v té době do skupiny přichází - Filip Nováček: zpěv, Ondřej Franěk: kytara, klávesy, Martin Čech - klávesy, Pavel Vrána: zpěv, bicí, Michal Rajtmajer: kytara, bicí, baskytara, klávesy. V roce 2002 konečně vychází dlouho připravovaná deska, která získává název Hodina H. Je to deska, jejíž základy se připravovaly již v roce 1990 [zdroj?]. Deska Hodina H slavila úspěchy v rockových hitparádách, především pak píseň Vlak do Nice z alba, která se dlouho držela na vrcholu žebříčku rockové hitparády [zdroj?]. Koncem roku 2003 část kapely odchází. Na pódia přichází opět Petr Kotora, který celou dobu působí v pozadí skupiny s Jaroslavem Rajtmajerem [zdroj?]. Objevuje se zpěvák a kytarista Miroslav Cába a druhý kytarista Pavel Fekiač. V roce 2008 skupina pozastavuje svoji činnost.

Extra Band (od 2012)[editovat | editovat zdroj]

Jaroslav Rajtmajer společně s Petrem Kotorou v roce 2012 začínají hledat novou tvář skupiny Extra Band. Do nové sestavy přichází kytarista Miroslav Litomerický, druhý kytarista Zdeněk Votava, z poslední sestavy se vrací Pavel Vrána. Tím vzniká čtvrtá formace Extra Bandu. Začátkem února 2013 začíná skupina pracovat na první desce ze série, kde se objeví i dodnes nevydané skladby od začátků Elegií až po nynější Extra Band [zdroj?]. Údajně ze zdravotních důvodů, možná spíše kvůli sporům s novými členy, odchází otec zakladatel skupiny Jaroslav Rajtmajer. Do skupiny přichází další hráč na basovou kytaru Petr Kuchař. 22. 4. 2014 na náhlou mozkovou příhodu umírá zpěvák skupiny Pavel Vrána [zdroj?]. Na začátku roku 2015 z předchozí sestavy zůstává jen Petr Kotora, vrací se Miroslav Cába a nově přichází Karel Babka, tím vzniká již (nejméně) páté zcela nové složení kapely. Zavírá se do studia a natáčí nové album v angličtině, s názvem WHO WE ARE [1].

Kvůli letitým sporům s revivalem skupiny a kvůli odchodu nositele tradice, bývalého kapelníka Jaroslava Rajtmajera, si současný Extra Band s Petrem Kotorou zažádal o ochrannou známku. Vydána ochranná známka na název a logo.

Jaroslav Rajtmajer po odchodu z Extra Bandu údajně připravuje návrat skupiny Elegie.

Současní členové (2017)[editovat | editovat zdroj]

 • Miroslav Cába – zpěv, kytara
 • Karel Babka – baskytara, zpěv, sbory
 • Petr Kotora – bicí, sbory
 • Host: Václav Greif – klávesy, kytara

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

 • Sudé berou / Poslední zvonění (Supraphon, SP, 1987)
 • Van Gogh / Žít s láskou (Supraphon, SP, 1988)
 • Extra Band / Gepard - Z historie západočeského rocku IV (Český rozhlas Plzeň, CD, 1997)
 • The Best of Extra Band (originální nahrávky 1985-1987) (CD, 1999)
 • Hodina H (CD, 2002)
 • Marian Kudela & Extra Band ‎– Ztracený ráj (Avik, CD, 2007)
 • Who We Are (CD, 2016)

Extra Band revival[editovat | editovat zdroj]

Koncem roku 1988 všichni členové první sestavy Extra Bandu odešli od kapelníka Jaroslava Rajtmajera a společně založili skupinu Gepard. Skupina Gepard hrála do roku 1998. Po jejím zániku založili bývalí členové Extra Bandu Jaroslav Soukup a Jiří Mothejzík skupinu Extra Band revival. Od roku 2001 s revivalem často vystupuje jako host bývalý člen Extra Bandu Radomil Zíka. Od roku 2006 pravidelně alternuje za J. Mothejzíka další bývalý člen původní kapely, kytarista Pavel Navrátil. Těžiště repertoáru revivalu je v původním repertoáru Extra Bandu z osmdesátých let, mimo to hraje coververze skupin Whitlesnake, Gotthard, hity bývalého Gepardu a některé další písničky. Od doby, kdy z obnovené původní skupiny Extra Band odešel její zakladatel Jaroslav Rajtmajer, nehraje v Extra Bandu žádný její člen z úspěšné sestavy osmdesátých let. Na historickou sestavu skupiny tedy paradoxně navazuje její revival.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]