Přeskočit na obsah

Erongo (region)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Region Erongo
Erongo Region (anglicky)
Duny v Národním parku Namib-Naukluft
Duny v Národním parku Namib-Naukluft
Geografie
Poloha regionu Erongo na mapě Namibie
Poloha regionu Erongo na mapě Namibie
Hlavní městoSwakopmund
Souřadnice
Rozloha63 719 km²
Nejvyšší bodKönigstein (2 573 m n. m.)
Časové pásmoUTC+2
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel182 402 (2016)
Hustota zalidnění2,9 obyv./km²
Jazykovambština 37%, afrikánština 22%, namaština 21%
Správa regionu
StátNamibieNamibie Namibie
Nadřazený celekNamibijská republika
Podřízené celky7 volebních obvodů (Arandis, Dâures, Karibib, Omaruru, Swakopmund, Walvis Bay Rural, Walvis Bay Urban)
GuvernérCleophas Mutjavikua
MěnaNamibijský dolar
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Erongo je jeden ze čtrnácti regionů Namibijské republiky. Pojmenován byl podle pohoří Erongo ve střední části země. Správním střediskem regionu Erongo je přístavní město Swakopmund na západním pobřeží afrického kontinentu. Na území regionu se nachází Národní park Dorob a severní část Národního parku Namib-Naukluft.[1]

Geografická poloha[editovat | editovat zdroj]

Namibijský region Erongo se nachází v centrální části země u pobřeží Atlantského oceánu. Sousedními regiony jsou: Kunene na severu, Otjozondjupa a Khomas na východě a Hardap na jihu. Pokud jde o charakter území, na severozápadě mezi Svakopmundem a ústím řeky Kunene do Atlantiku se nachází suché a nehostinné Pobřeží koster. Koryta vodních toků, které se na území regionu vyskytují, jsou vesměs tzv. "rivier", což je specifické pojmenování zdejších "občasných řek" (nejvýznamnější z nich je Khan Rivier). Část regionu tvoří Namibská poušť.[1]

Nejvyšším vrcholem oblasti je masív Brandbergu s vrcholem Königstein (2573 m n. m.), který se nachází zhruba 160 km směrem na sever od Swakopmundu. Pohoří Erongo, podle kterého je region pojmenován, se rozkládá ve vnitrozemí mezi koryty řek Khan Rivier a Omaruru, přibližně 150 km severovýchodním směrem od Swakopmundu. Nejvyšším vrcholem tohoto pohoří je Hohenstein (2319 m n. m.). Pohoří Brandberg, Erongo a Goboboseb jsou významnými mineralogickými nalezišti.

Administrativní dělení[editovat | editovat zdroj]

Region Erongo je rozdělen do sedmi volebních obvodů: Arandis, Dâures, Karibib, Omaruru, Swakopmund, Walvis Bay Rural a Walvis Bay Urban. Místní zastupitelstva jsou v těchto městech a obcích: Arandis, Swakopmund, Walvis Bay, Henties Bay, Karibib, Omaruru, Otjimbingwe a Usakos.

Ekonomika regionu[editovat | editovat zdroj]

Erongo je po regionu Khomas druhým ekonomicky nejvýznamnějším regionem Namibie. Na jeho území se nachází největší namibijský přístav Walvis Bay a řada významných dolů, které však téměř výhradně náležejí zahraničním či nadnárodním společnostem. Leží zde například nejstarší povrchový uranový důl na světě, Důl Rössing, provozovaný společností Rio Tinto, nebo nedaleký Důl Husab, patřící čínské společnosti China General Nuclear Power Group (CGN) (čínsky 中国广核集团). V Dole Husab byly zahájeny práce v roce 2014 s perspektivou, že se stane po Dole McArthur River v kanadském Saskatchewanu druhým největším uranovým dolem na světě. Poblíž obce Karibib se nachází zlatorudný Důl Navachab, který patří jihoafrické společnosti Anglogold Ashanti. Ve volebním obvodu Karibib jsou také zdroje lithia a zároveň se zde těží mramor. Severně od správního střediska Karibib se nachází Letiště Karibib, které je hlavní základnou namibijských leteckých sil.

Velkým problémem nejen této oblasti, ale i celé Namibie, je nedostatek vodních zdrojů. Od roku 2010 je na pobřeží Atlantiku poblíž malé obce Wlotzkasbaken 33 km severně od Swakopmundu v provozu odsolovací zařízení mořské vody, první svého druhu na africkém kontinentě jižně od Sahary. Původně sloužilo pro zásobování uranového Dolu Trekkopje, provozovaného francouzskou společností Areva Group. V důsledku poklesu světových cen uranu došlo v uvedeném dole k utlumení těžby a v roce 2015 odsolovací zařízení ve Wlotzkasbaken přešlo do vlastnictví státu Namibie. Odsolování mořské vody zde nejen pokračuje, ale produkce pitné a užitkové vody se podle projektu z roku 2018 ještě zvyšuje. Cílem projektu je mj. získat z mořské vody dostatečné zdroje pro zavlažování polí v oblasti Omaruru v severovýchodní části regionu Erongo.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Erongo na německé Wikipedii, Erongo Region na anglické Wikipedii a Wlotzkasbaken na německé Wikipedii.

  1. a b Erongo Region [online]. Seznam - mapy.cz [cit. 2018-11-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]