Pobřeží Koster

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pobřeží koster na mapě Namibie
Satelitní snímek oblasti

Pobřeží Koster[1] (nestojí-li výraz na začátku věty, píše se slovo „pobřeží“ s malým písmenem[2]; anglicky Skeleton Coast, portugalsky Costa dos Esqueletos) je označení asi 500 km dlouhého úseku atlantického pobřeží na severu Namibie (mezi pohraniční řekou Kunene a městem Swakopmund). Je to jedno z nejnehostinnějších míst na světě, domorodci ho v jazyce nama označují jako „Místo, které Bůh stvořil v hněvu“. Studený Benguelský proud brání vlhkému oceánskému vzduchu v přístupu k pevnině, proto srážky v oblasti nepřesahují 10 mm ročně. Časté jsou mlhy a silný vítr. Pobřeží je tvořeno vysokými písečnými dunami. Pobřeží Koster zasahuje na území Kaokoveldu, obývaného Himby, a Damaralandu, nazvaného podle příslušníků kmene Damarů.

Původ názvu[editovat | editovat zdroj]

Pobřeží Koster dostalo svůj název jak podle četných koster lachtanů a velryb, tak podle vraků ztroskotaných lodí. Pokud některé plavidlo uvízlo na mělčině u pobřeží Koster, byla jeho posádka v pasti: na volné moře se nemohla dostat kvůli silnému příboji a ve vnitrozemí byla Namibská poušť bez zdrojů vody a potravy.

Národní park[editovat | editovat zdroj]

Část pobřeží Koster o rozloze 16 845  km² byla vyhlášena národním parkem (anglicky Skeleton Coast Park).[3] Do oblasti severně od Torra Bay je vstup zakázán, ale pořádají se tam vyhlídkové lety [zdroj?].

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. S. 63, 115. Standardizované jméno: Pobřeží Koster. 
  2. https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=183
  3. Skeleton Coast Park [online]. [cit. 2018-01-09]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Martina Svobodová: Smích a pláč Afriky. Euromedia Group, Praha 2011. ISBN 978-80-242-2982-9, s. 136-138

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]