Ernst Giese

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ernst Giese
WP Ernst Giese.jpg
Narození 16. dubna 1832
Budyšín
Úmrtí 12. října 1903 (ve věku 71 let)
Charlottenburg
Zaměstnavatel Technická univerzita Drážďany
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ernst Friedrich Giese (16. dubna 1832 Budyšín12. října 1903 Charlottenburg) byl známý německý architekt a profesor na düsseldorfské Akademii umění a na Technické univerzitě Drážďany. Oceněn byl mj. titulem tajný rada.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se a vyrostl v lužickém Budyšíně, vystudoval polytechnický institut v Drážďanech i tamější Akademii výtvarných umění. V letech 1855–1858 byl na studijním pobytu v Itálii. Poté se vrátil do Drážďan a pracoval jako architekt ve společné kanceláři s Bernhardem Schreiberem. 1866 byl jmenován profesorem na Akademii výtvarných umění v Düsseldorfu, protože to ale nenaplnilo jeho očekávání, roku 1872 se opět vrátil do Drážďan, kde začal spolupracovat s Friedrichem O. Hartmannem. Po dvou letech se rozdělili a Giese založil s Paulem Weidnerem kancelář Giese & Weidner, která existovala dalších 17 let.

Profesorem architektury na drážďanské Polytechnice (až od roku 1890 s názvem Technická univerzita Drážďany) byl jmenován v roce 1878. Po roce 1891 ukončil spolupráci ve společnosti Giese & Weidner a spolu se svým synem založil Giese & Son. O rok později byl jmenován plnoprávným členem Pruské akademie umění.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Spolu s Paulem Weidnerem navrhl a dal v letech 1892–1897 postavit drážďanské hlavní nádraží, které bylo během druhé světové války skoro zničeno a opraveno bylo roku 1955. Kromě toho např. projektoval düsseldorfské městské divadlo, lázeňský dům v Löbau, vilu „Barteldes“ v Drážďanech nebo luteránský kostel tamtéž.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ernst Giese (Architekt) na německé Wikipedii.