Eric Berne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eric Berne
Eric Berne 1969.jpg
Rodné jméno Eric Bernstein
Narození 10. května 1910
Montreal, Québec, Kanada
Úmrtí 15. července 1970 (ve věku 60 let)
Carmel-by-the-Sea, Kalifornie, USA
Národnost kanadská
Alma mater McGillova univerzita
Povolání psycholog
psychoterapeut
psychoanalytik
Znám jako zakladatel transakční analýzy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eric Berne, narozený jako Eric Lennard Bernstein (10. května 1910 v Montréalu15. července 1970) byl americký lékař a psychiatr. Vyvinul transakční analýzu jako psychoterapeutické jednání, které odvodil z psychoanalýzy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 10. května 1910 jako Eric Lennard Bernstein v Montréalu v Kanadě. Byl synem doktora Davida a novinářky Sáry Gordon Bernstein. Jeho otec zemřel 1921 a zanechal po sobě Sáru s Ericem a s jeho o pět let mladší sestrou Grace. Bernstein navštěvoval McGillovu university, kde v roce 1931 získal akademický titul a poté v roce 1935 Dr.med.. Během doby na univerzitě McGill psal pod pseudonymem do různých studentských časopisů. Po ukončení školy šel na praxi na psychiatrii na Yaleovu univerzitu, kde studoval psychoanalýzu u Paula Federna. Své vzdělání ukončil v roce 1938 a v roce 1939 se stal americkým občanem. V roce 1943 si změnil své jméno na Eric Berne.

Vědecká činnost[editovat | editovat zdroj]

Jeho studia přerušila druhá světová válka a jeho vojenská služba v armádní zdravotnické jednotce. Do roku 1945 pracoval v Bushnellově vojenské nemocnici ve městě Ogden v Utahu. Poté se rozhodl pokračovat ve svých studiích, pod vedením Erika Eriksona, v Psychoanalytickém Institutu a ordinoval v nemocnici Mt. Zion.

Kromě toho publikoval odborné teze zaměřené na psychoanalýzu. V roce 1947 spatřila světlo Světa kniha "The Mind in Action". Začal se mimo jiné věnovat i skupinové terapii a praktikoval v několika nemocnicích v San Franciscu.

Jeho práce se začínala odlišovat od hlavních myšlenek psychoanalýzy. Svou práci publikoval v několika odborných časopisech, ale většinou se setkal pouze s negativními ohlasy. Roku 1949 byl oficiálně vyloučen z Psychoanalytického institutu v San Franciscu.

Intuice[editovat | editovat zdroj]

Vytvořil několik odborných článků, zabývajících se intuicí. Tyto články popisují výklad jeho záhadných schopností jak uhádnout civilní zaměstnání vojáků, a to během krátkého rozhovoru s nimi. Tyto články vedly k jeho převratové práci v otázce transakční analýzy.

Transakční analýza[editovat | editovat zdroj]

Podle Berna existují tři různé stavy EGA: rodič, dospělý, a dítě. "Rodič" je styl myšlení, chování či jednání převzatý od autorit (například rodičů); má v sobě převážně příkazy, zákazy a pravidla. "Dospělý", druhý stav ega, zpracovává a hodnotí informace na základě vlastní zkušenosti a rozumu. "Dítě" je pozůstatkem vnitřních duševních stavů z dětství. Jednání v souladu s "Dítětem" bývá převážně citového rázu. Má v sobě spontánnost, zvědavost, nezkaženou schopnost prožívat.

Poté Berne sledoval komunikaci mezi jednotlivci. Tyto mezilidské vztahy nazval transakcemi. Průběh i výsledek komunikace (transakce)je závislý na tom, který stav ega je u jednotlivých komunikujících v činnosti. Transakce mohou být rovnoběžné (vzájemně se doplňující) anebo zkřížené (ty bývají zdrojem nepříjemností). Určité vzory jednání, které se často opakují v běžném životě, nazval Berne hrami.

V padesátých letech minulého století se začalo používat označení Transakční analýza (TA). TA popisuje terapii založenou na Berneho práci. V roce 1964 vznikla mezinárodní organizace pro Transakční analýzu, (International Transactional Analysis Association). Navzdory velkému množství námitek z řad lékařů zabývajících se psychoanalytikou, se stále větší množství terapeutů řídilo právě myšlenkami Transakční analýzy.

V roce 1964 Berne napsal knihu: Games People Play (česky vyšlo jako "Jak si lidé hrají"). Tato publikace se stala na dlouhou dobu bestsellerem, který Berneovi přinesl slávu a uznání. Kniha jednoduše předkládá příklady z každodenního života. Kniha ukazuje způsoby, jak jsou lidé vtaženi do "hry", kterou právě hrají. Názvy her jsou např. "Now I've got you you son of a bitch." ("Už tě mám, ty zkurvysynu") Část terminologie, kterou autor užívá, přešla do každodenní angličtiny.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Byl třikrát ženatý. Jeho první ženou byla Ruth McRae. Svatbu měli v roce 1942, měli spolu dvě děti a rozvedli se v roce 1945. Roku 1949 si Berne vzal za ženu Dorothy DeMass Way, se kterou měl také dvě děti, předtím než se v roce 1964 také rozvedli. Potřetí se oženil již jako slavný autor, s Torre Peterson v roce 1967. Se svojí ženou se usadil ve městě Carmel, Kalifornie, kde pokračoval v autorské činnosti. Pokračoval také v práci v San Franciscu. Jeho třetí manželství také skončilo rozvodem, a to na začátku roku 1970. Zemřel na náhlou srdeční zástavu v červnu 1970.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Eric Berne na německé Wikipedii a Eric Berne na anglické Wikipedii., kniha "Základy psychoterapie" od S. Kratochvíla,

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]