Eotyrannus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Eotyrannus
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 130 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Model eotyrana v polském JuraParku
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Nadčeleď: Tyrannosauroidea
Rod: Eotyrannus
Binomické jméno
Eotyrannus lengi
Hutt et al., 2001
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eotyrannus („Jitřní tyran“) byl tyranosauroidní teropodní dinosaurus, který žil na území dnešní Velké Británie (ostrov Isle of Wight) v období spodní křídy (souvrství Wessex). Tento dávný předchůdce populárního tyranosaura byl asi 6 metrů dlouhý a na rozdíl od svého slavnějšího příbuzného měl v poměru k tělu ještě poměrně dlouhé a silné přední končetiny. Jeho evropský výskyt značně pozměňuje dřívější předpoklady o vzniku a biogeografickém rozšíření tyranosauroidů.

Paleobiologie[editovat | editovat zdroj]

Eotyrannus zřejmě lovil menší až středně velké býložravé ptakopánvé dinosaury jako byl Hypsilophodon a Iguanodon. Není jisté, zda žil a lovil ve smečkách, nicméně je to pravděpodobné.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Hutt, S., Naish, D., Martill, D.M., Barker, M.J., and Newbery, P. (2001). "A preliminary account of a new tyrannosauroid theropod from the Wessex Formation (Cretaceous) of southern England." Cretaceous Research, 22: 227–242.
  • Holtz, T. R. Jr. (1994). "The phylogenetic position of the Tyrannosauridae: implications for theropod systematics." Journal of Paleontology, 68: 1100–1117.