Elden Ring

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elden Ring
Logo videohry
Logo videohry
Základní informace
VývojářFromSoftware
VydavateléBandai Namco Entertainment
FromSoftware
RežiséřiHidetaka Mijazaki
Jui Tanimura
ProducentJúzó Kodžima
ProgramátořiTakeši Suzuki
Júki Kido
ScenáristéHidetaka Mijazaki
George R. R. Martin
SkladateléCukasa Saitó
Šoi Mijazawa
Tai Tomisawa
Juka Kitamura
Jošimi Kudó
PlatformyMicrosoft Windows
PlayStation 4
PlayStation 5
Xbox One
Xbox Series X/S
Datum vydání25. února 2022
Žánrakční videohra na hrdiny
Herní módysingleplayer
multiplayer
KlasifikacePEGI 16 a více
ESRB 17 a více
CERO 17 a více
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elden Ring (japonsky エルデンリング, Eruden Ringu) je japonská videohra s otevřeným světem z žánru tzv. soulsovek. Vyvinulo ji videoherní studio FromSoftware a vydala ji společnost Bandai Namco Entertainment pro Microsoft Windows, Xbox Series X a Series S, PlayStation 5, Xbox One a PlayStation 4 dne 25. února 2022. Na hře se podílel i americký spisovatel George R. R. Martin, který pro Elden Ring vytvořil mytologii herního světa.[1]

Hratelnost[editovat | editovat zdroj]

Elden Ring je akční videohra na hrdiny hraná z pohledu třetí osoby a soustředěná na boj a prozkoumávání fiktivního světa; obsahuje prvky podobné těm, které se nacházejí v jiných hrách vyvinutých společností FromSoftware, jako je série Souls, Bloodborne a Sekiro: Shadows Die Twice. Režisér Hidetaka Mijazaki vysvětlil, že hráči začínají v lineárně plynoucím prostředí, ovšem postupně se dostanou do zcela otevřeného fiktivního světa Mezizemí (v anglickém originále The Lands Between), který se skládá z šesti hlavních oblastí, a dále různých hradů, pevností a katakomb volně rozmístěných po mapě. Tyto hlavní oblasti jsou propojeny přes malou centrální pevnost (podobně jako Firelink Shrine z Dark Souls), kam se hráči později dostanou, a lze je volně prozkoumávat pomocí jízdního zvířete jakožto hlavního způsobu dopravy, ačkoliv rychlé cestování je ve hře také dostupné, přičemž na rozdíl od předchozích her se hráč může teleportovat odkudkoliv (vyjma určitých oblastí, obvykle dungeonech) k jakémukoliv již aktivovanému místu přízně (bonfire). V průběhu hry se hráči setkají s různými NPC a všelijakými nepřáteli, včetně mocných polobohů, kteří vládnou jednotlivým oblastem a slouží jako hlavní bossové hry.[2][3][4]

Boj v Elden Ring se do značné míry opírá o prvky budování postavy, které se též nacházely v předchozích Souls hrách, a také samotné hráčovy schopnosti, jako je boj zblízka s využitím získaných dovedností, magie a také mechanismy blokování a uhýbání. Novinkou je ve hře boj na jízdním zvířeti a stealth, který byl klíčovým prvkem v Sekiro; očekává se, že tyto funkce povzbudí strategické myšlení hráče, aby vymýšlel nové postupy boje, jak se postupně setkává s novými druhy nepřátel. Hra stejně jako předchozí hry od FromSoftware využívá ukazatel výdrže postavy, ačkoliv její celkový vliv na boj není tak znatelný. Na rozdíl od Sekiro není v Elden Ring funkce vzkříšení po smrti, byly však přidány některé prvky, aby zajistily postup hráčů ve hře.[2][5]

Mijazaki uvedl, že přizpůsobení postavy bude v Elden Ring bohatší, protože hráči mohou objevovat různé dovednosti prostřednictvím průzkumu mapy namísto odemykání v stromu dovedností jako v Sekiro či předem stanovených dovedností zbraní jako v předchozích hrách od FromSoftware. Tyto dovednosti jsou lehko zaměnitelné s velkým množstvím zbraní, které spolu s různým vybavením, magickými schopnostmi a předměty, které mohou hráči vyrobit pomocí materiálů nalezených ve světě, lze použít k přizpůsobení hráčské postavy.[3][5] Po vzoru předchozích her může i v Elden Ring hráč přivolat na pomoc širokou škálu sběratelných duchů skrytých po celé mapě, včetně dříve poražených nepřátel. Podobně jako v sérii Souls umožňuje hra multiplayer, kdy hráč do vlastní mapy přivolá jiné hráče.[3][6]

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Příběhové pozadí[editovat | editovat zdroj]

Elden Ring se odehrává v Mezizemí (v anglickém originále The Lands Between), které kdysi dávno sjednotila pod svou suverénní vládu královna Marika Věčná (Queen Marika the Eternal). Stalo se tak díky zásahu mocného boha, takzvané Vyšší vůle (Greater Will), která k tomuto účelu vyvolila Mariku a jejího chotě, Godfreye, vůbec prvního Staršího pána (Elden Lord). Marika se zároveň stala nositelkou titulního Staršího prstence (Elden Ring), mocného předmětu, v podstatě sady mocných run udávajících řád světa, který dodává sílu obrovskému Domostromu (Erdtree) a svou povahou ovlivňuje samotné aspekty reality v Mezizemí. Aby však Marika zajistila svou nesmrtelnost, vyjmula z Prstenu Runu smrti (Rune of Death), díky čemuž nic v Mezizemí nemůže doopravdy zemřít; na druhou stranu to také způsobilo zrod nemrtvých.[7] A zatímco královna vládla své mocné říši, byl to právě Godfrey, kdo velel jejím vojskům a stal se velkým dobyvatelem, avšak poté, co naplnil svůj účel, ztratil přízeň Domostromu a stal se tak prvním Poskvrněným (Tarnished), pročež byl z Mezizemí vyhnán a stal se vůdcem válečníků z divokých zemí.[8] Novým chotěm Mariky se následně stal Radagon, věrný následovník Vyšší vůle a mužská polovina stejné bytosti, jejíž ženská polovina je sama Marika. Ten měl dříve za ženu královnu Rennalu, s níž zplodil několik potomků, nejvýznačnější pro pozdější děj se však stala jejich dcera Ranni, zvaná Měsíční princezna (Lunar Princess Ranni).[9] I sama Marika zplodila několik potomků, mocných polobohů toužících po ještě větší moci. Mimoto se za celou historii Mezizemí objevilo mnoho dalších Poskvrněných, kteří stejně jako kdysi Godfrey ztratili přízeň Prstenu a byli proto vyhnáni do divokých zemí.

Ranni se měla stát vyvoleným nástupcem Mariky, jinými slovy vládnoucí loutkou v rukách Vyšší vůle. Aby tomu zabránila a dosáhla božského povznesení, ukradla Runu smrti a zabila sebe a svého nevlastního bratra Godwyna, prvorozeného syna Mariky. Rannin duch však na tomto světě přetrval, nadále toužící po povznesení, ale neschopný fyzicky zasahovat. Z Godwyna pak zahynula jeho duše a on uvízl mezi životem a smrtí jako první z Těch, kteří žijí ve smrti (nemrtvých).[10] Godwynova smrt Mariku hluboce zasáhla a zasadila v ní sémě pochybností vůči Vyšší vůli, což nakonec vyústilo v její zradu, kdy osobně roztříštila Starší prstenec.[11] Radagon se jej pokusil opravit, leč neúspěšně. Vyšší vůle za trest uvěznila Mariku a Radagona v Domostromě a odvrátila se od Mezizemí.[12] Samotné úlomky Prstence, takzvané Velké runy (Great Runes) a runové oblouky, které runy v prstenci spojují, se rozptýlily po světě a uzmuli je jednotliví polobozi, což je zkazilo a učinilo ještě mocnějšími. V honbě za mocí si vyhlásili válku a rozdělili Mezizemí na několik oblastí pod svou vládou. Tato událost vešla ve známost jako Roztříštění (Shattering), věk sváru a úpadku. A právě v těchto chvílích přichází čas pro Poskvrněné, aby se vrátili do Mezizemí, obnovili pořádek, nalezli všechny Velké runy a zkuli Starší prstenec a jeden z nich se stal Starším pánem, novým vládcem Mezizemí.[2][13][14]

Prodeje[editovat | editovat zdroj]

Již 16. března 2022 oznámilo Bandai Namco, že se hry prodalo 12 miliónů kusů. To představovalo nejprodávanější hru studia FromSoftware, po necelém měsíci prodejů sesadila Dark Souls III vydané v roce 2016, v té době na prvním místě s 10 miliony prodaných kopií.[15]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elden Ring na anglické Wikipedii.

 1. BIGAS, Jiří. Příběh Elden Ring nenapsal George R. R. Martin » Vortex [online]. Vortex.cz, 2019-06-18 [cit. 2022-03-16]. Dostupné online. 
 2. a b c Elden Ring: Release Date, Gameplay, and What We Know So Far. IGN [online]. [cit. 2022-03-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. a b c Elden Ring: The Big Hidetaka Miyazaki Interview - Summer of Gaming. IGN [online]. [cit. 2022-03-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. Elden Ring: Everything we know about FromSoftware's next game. PC Gamer [online]. [cit. 2022-03-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. a b Miyazaki Explains How Elden Ring's Ambitious Gameplay Shakes Up the Soulsborne Formula - Summer of Gaming. IGN [online]. [cit. 2022-03-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. "Elden Ring Has a Mechanic That Sounds a Bit Like… Pokémon - Summer of Gaming". IGN [online]. [cit. 2022-03-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. Elden Ring: 8 Harsh Realities Of Living In The Lands Between. CBR [online]. [cit. 2022-03-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Godfrey. Elden Ring Wiki [online]. [cit. 2022-03-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. Radagon. Elden Ring Wiki [online]. [cit. 2022-03-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. Lunar Princess Ranni. Elden Ring Wiki [online]. [cit. 2022-03-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. Greater Will. Elden Ring Wiki [online]. [cit. 2022-03-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 12. Queen Marika the Eternal. Elden Ring Wiki [online]. [cit. 2022-03-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 13. Elden Ring. Bandai Namco Entertainment [online]. [cit. 2022-03-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 14. Elden Ring: New Plot Synopsis Revealed. IGN [online]. [cit. 2022-03-20]. Dostupné online. (anglicky) 
 15. PRINC, Zdeněk. Elden Ring už má na kontě 12 milionů prodaných kusů » Vortex [online]. Vortex.cz, 2022-03-16 [cit. 2022-03-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]