Bloodborne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bloodborne
Bloodborne logo black.svg
Základní informace
VývojářFrom Software
VydavateléJapan Studio
Sony Interactive Entertainment
RežisérHidetaka Mijazaki
SkladatelCris Velasco
PlatformaPlaystation 4
Datum vydání24. března 2015
Žánryakční RPG
Soulslike
Herní módyvideohra pro více hráčů
videohra pro jednoho hráče
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bloodborne je akční RPG videohra z pohledu třetí osoby vytvořena japonskou videoherní společností FromSoftware a vydaná společností Sony Interactive Entertainment. Hra byla vydána v březnu 2015, jakožto exkluzivní hra na PlayStation 4.

Hra provádí hráče fiktivním městem Yharnam, jehož gotický architektonický design je inspirován skutečnými místy, jako Rumunsko nebo Praha. Celý svět by se dal zařadit pravděpodobně do viktoriánského období.

Hráčovým hlavním cílem je najít a zničit zdroj nákazy, která dělá z lidí bestie. Bloodborne je další hra z takzvané Soulsborne série, která proslula svojí velkou obtížností.

Hratelnost[editovat | editovat zdroj]

Bloodborne má velmi mnoho společných prvků se sérií Dark Souls. Hráč musí nalézat zkratky, které mu usnadňují pohyb ve světě. Taktéž systém rychlého cestování je velmi podobný. Je zde ale několik rozdílů. Ve hře je daleko menší paleta zbraní, místo štítu hráč používá pistoli, pušku, či jinou střelnou zbraň. Jednou z největších změn je, že když hráč utrpí zranění, má krátký čas na protiútok aby mohl získat zdraví zpět, to dělá souboje daleko akčnější a rychlejší, nežli u Dark Souls.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Podobně jako v sérii Dark Souls, i v této hře se příběhové pozadí skládá z pouhých náznaků a indicií, které si musí poskládat dohromady samotný hráč. Hra tak umožňuje individuální chápání příběhu.

První okamžiky hry se odehrávají z pohledu první osoby hlavní postavy, jednoduše zvané Lovec (Hunter), který je operován rukama starého muže na vozíku. Stařec vysvětlí, že provádí krevní transfúzi a Lovci řekne, že s „bledou krví (paleblood) přišel na správné místo“, a že nejprve bude potřebovat kontrakt. Následně varuje Lovce, že může zažít noční můry a začne se škodolibě smát. Obrazovka pak na chvíli ztmavne, a když se vše vrátí do normálu, hlavní postava leží na operačním stole a velká, masitá krvavá bestie se zvedne z podlahy a drápy se rozpřáhne po paralyzovaném Lovci. Vzápětí se v místnosti objeví oheň a donutí bestii ustoupit, načež zpod postele vylezou malá děsivá stvoření (zvaní Kurýři – Messengers) a začnou po Lovci lézt – obrazovka opět zčerná. Po chvilce začíná samotná hra z pohledu třetí osoby.

Lovec se probouzí na operačním stole v malé klinice, zcela odlišné od místa, v níž se předtím nacházel. Zjišťuje, že je ve městě Yharnam plném nebezpečných monster a tajemných záhad, a začíná se svou cestou. Samotné goticko-viktoriánské město Yharnam (jenž je architektonicky inspirováno Rumunskem či Prahou) je známé pro své zázračné lékařské služby díky krevní ministraci (blood ministration), tedy krevní transfúzi. Po mnoho let do města přichází lidé s úmyslem vyhledat lék na jejich nemoce a všelijaká soužení. Město je však sužováno endemickou nákazou, která změnila většinu obyvatel města v krvelačné bestie podobné vlkodlakům. Přesně od toho tu jsou lovci, kteří v nocích Lovu (The Hunt) likvidují různé příšery a jiné lidem nebezpečné hrozby.

Krátce po procitnutí v Yharnamu, je Lovec výše zmíněnou bestií zabit, načež se probouzí v Lovcově snu (Hunterʼs Dream), což je spektrální říše, která funguje jako základna a bezpečné útočiště pro lovce, a kam se lze dostat prostřednictvím lamp (které zde fungují podobně jako bonfiry v Dark Souls). V Lovcově snu se hlavní hrdina setkává s Gehrmanem, starcem na vozíku, který hráčovi poskytuje užitečné rady, a s Panenkou (Doll), živoucí panenkou velikosti dívky, která hráčovi umožňuje zvyšovat úroveň hlavní postavy, a která k Lovci začne pociťovat emocionální pouto. Gehrman informuje hlavního hrdinu, že aby unikl z celé noční můry, která jej sužuje, musí lovit nejrůznější monstra po celém Yharnamu, zničit zdroj zdejší nákazy a nalézt onu tajemnou bledou krev (dodnes se spekuluje, co je bledá krev vlastně zač).

Lovec se vydává do Yharnamu na Lov, kde začne odhalovat temná tajemství města a původ celé nákazy. Kdysi dávno existovala na místech dnešního Yharnamu vyspělá civilizace, Pthumeriané (Pthumerians), kteří si vybudovali rozsáhlé podzemní labyrinty a uctívali Velké (Great Ones), prastaré kosmické bytosti s božskými schopnostmi (očividná inspirace v Lovecraftovi). Ti jim za odměnu věnovali svou krev, Starou krev (Old Blood) – božskou krev se zázračnými účinky, která se však zřejmě stala důvodem, proč Pthumeriané nakonec vymizeli. Po mnoha letech, když byl na ruinách pthumerianského města vystavěn Yharnam, byla v jeho podzemí učenci z Byrgenwerthské akademie (Collage of Byrgenwerth) objevena ona zázračná Stará krev. V Yharnamu se tato krev začala využívat jako lék na všelijaké choroby a soužení, ale pravděpodobně se stala zdrojem samotné nákazy měnící lidi v bestie.

Při cestě skrz Centrální Yharnam (Central Yharnam), tedy druhou oblastí ve hře, se Lovec setká s Gilbertem a poptá se ho na bledou krev. Gilbert samozřejmě také neví, ale pošle hlavního hrdinu do Čtvrtě Katedrály (Cathedral Ward), kde by měl vyhledat Léčebnou církev (Healing Church), protože to právě oni se starají o krevní transfúze a mohli by Lovci pomoct. Hlavní hrdina se následně setká s lovcem jménem Otec Gascoigne (Father Gascoigne), který Lovce hledal ve snaze jej zabít, aby předešel jeho proměně v zuřivou bestii. Nicméně, přímo uprostřed souboje, sám Gascoigne se kvůli nákaze změní v monstrum. Jakmile je Gascoigne zabit, Lovec pokračuje dál do Čtvrtě Katedrály. Zde zabije Vikáře Amelii (Vicar Amelia), nyní taktéž změněnou v bestii, a přijde do kontaktu s artefaktem, který mu poskytne vizi, aby vyhledal Byrgenwerthskou univerzitu.

Na půdu univerzity se Lovec samozřejmě dostane, a po zabití tří nepřátel známých jako Stíny Yharnamu (Shadows of Yharnam) porazí též hrozivou Rom, zvanou Prázdný pavouk (Rom, the Vacuous Spider), což kdysi býval člověk, ale v důsledku lidských pokusů přiblížit se Velkým se změnil v tuto změť ohavnosti. Se smrtí Rom, Lovec nyní získává vyšší smysl vnímání a vidí doposud neviděné, prolomí bariéru, která lidem zabraňuje vnímat skutečné hrůzy kolem nich. Tehdy uzře královnu Yharnam (Queen Yharnam), dávno mrtvou členku vymřelých Pthumerianů. S ní nejvyšší z Velkých – Oedon – počal dítě jménem Mergo, nicméně královna potratila (Velcí nemohou být zrozeni do tohoto smrtelného světa). V okamžiku smrti tento plod vytvořil vlastní realitu, Noční můru Mensis (Nightmare of Mensis), v níž mohl nadále žít, zatímco ve smrtelném světě jeho tělo zahynulo. Právě Mergo je zdrojem celé noční můry, která sužuje Lovce.

Díky novému vnímání pokračuje Lovec do dříve neviděné vesnice YaharʼGul, v níž někteří Velcí žijí a jsou zde uctíváni a zkoumáni radikálními scholáry Mensis (Mensis scholars), kteří se snaží vytvořit fyzické tělo pro jednoho z Velkých, konkrétně pro jedince známého jako Znovuzrozený (The One Reborn), což se jim podaří. Po zabití Znovuzrozeného se Lovec dostává do Mergovy říše Noční můry Mensis. Zde hlavní hrdina nalezne Micolashe, vůdce scholárů Mensis, který zešílel. Po jeho smrti se hráč střetává se samotným Mergem, zdrojem noční můry, a jeho strážkyní, Mergovou kojnou (Mergoʼs Wet Nurse). Po smrti Kojné a Merga přichází na řadu finální fáze hry. Lovec se vrací do Lovcova snu a Gehrman mu nabídne, že se konečně může probudit z celého snu. Od tohoto momentu jsou možné tři různé konce hry:

1. Yharnamský úsvit (Yharnam Sunrise) – Hráč přijímá Gehrmanovu nabídku ohledně probuzení, pročež stařec vstane ze svého vozíku a kosou usekne Lovci hlavu. Ten se vzápětí probouzí ve skutečném Yharnamu při východu slunce. Je zřejmé, že celý děj hry byla jen pouhá noční můra. V Lovcově snu mezitím Panenka dává Lovci své sbohem.
2. Přání cti (Honoring Wishes) – Hráč odmítá Gehrmanovu nabídku. Ten chce zachránit Lovce před tím, aby byl navždy uvězněn ve snu, a na Lovce zaútočí. Po Gehrmanově smrti se objeví tajemná bytost zvaná Měsíční přítomnost (Moon Presence), která Lovce obejme a spojí jej se snem. O nějakou dobu později, Panenka tlačí Lovce, nyní sedícího na Gehrmanově vozíku, do dílny v Lovcově snu. Panenka dodává, že brzy začne nový Lov, čímž vychází najevo, že Lovec nahradil Gehrmana v zaučování nových lovců.
3. Počátek dětství (Childhoodʼs Beginning) – Během hry lze najít celkem tři části Pupeční šnůry (Umbilical Cord), která vznikla, když se Velcí snažili rozmnožit, a byla často užívaná lidmi při pokusech. Pokud je Lovec zkonzumuje ještě před Gehrmanovou nabídkou, tu následně odmítne a Gehrmana v souboji zabije, opět se objeví Měsíční přítomnost s úmyslem Lovce spojit se snem. Ten však vzdoruje a s Přítomností bojuje. Po její porážce se Lovec přeměňuje v novorozeného Velkého, který značně připomíná oliheň. Panenka jej vychovává jako vlastního potomka. [1]

DLC The Old Hunters[editovat | editovat zdroj]

The Old Hunters je název DLC k základní hře, vydané dne 24. listopadu 2015 pro PlayStation 4. DLC přidává do hry novou výbavu, zbraně, lokace, ale též nové souboje s bossy a hlavně nový příběh, který se točí kolem nové spektrální říše Lovcovy noční můry, v níž se hráč postaví ostatním lovcům.

Příběh

Hlavní postavou tohoto datadisku je opět Lovec ze základní hry. Jak cestuje skrz Yharnam, dozvídá se o existenci Lovcovy noční můry (Hunterʼs Nightmare), což je spektrální říše, v níž jsou uvězněni jedni z prvních lovců. Tito jedinci přišli o rozum, když se stali závislými na krvi. Vzápětí je Lovec do této říše přemístěn Amygdalou (což je nižší Velký, anglicky Great One). Zde se setkává se Simonem, Trýzněným lovcem (Simon, the Harrowed Hunter), který Lovci vysvětlí, že Noční můra funguje jako vězení pro lovce, kteří podlehli vlastnímu šílenství a pohromě (scourge; název choroby, která mění obyvatele Yharnamu v krvelačné bestie). Dodává, že tato Noční můra byla vytvořena z nebezpečného skandálního tajemství. Simon následně asistuje hráčovi napříč hrou (podobně jako Gehrman v základní hře).

Lovec nejprve zamíří do Kostela Noční můry (Nightmare Church), kde se střetne a následně zabije prvního Církevního lovce (Church Hunter; radikální odnož lovců sloužící Léčebné církvi, anglicky Healing Church) – Ludwiga Svatou čepel (Ludwig, the Holy Blade), nyní známého jako Ludwig Prokletý (Ludwig the Accursed). Hned po bitvě, hráč se může rozhodnout, zda umírajícímu Ludwigovi řekne krutou pravdu, co se stalo z prohnilé Církve a upadajícího Yharnamu, anebo zalže a nechá Ludwiga zemřít šťastného, že město porazilo nákazu. Hráč se též může postavit zakladateli Církve – Laurancovi, Prvnímu vikáři (Laurance, the First Vicar), jehož objeví na oltáři velké katedrály v Noční můře přeměněného v Kněžskou bestii (Cleric Beast).

Lovec následně pokračuje do Výzkumné síně (Research Hall), kde od Simona zjišťuje, že aby zjistil tajemství celé Noční můry, musí dosáhnout Astrální hodinové věže (Astral Clocktower) a zabít lady Marii (Lady Maria), dalšího z prvních lovců, studentku Gehrmana a model pro Panenku. Po probití se skrz Živoucí neúspěchy (Living Failures; neúspěšné výsledky lidských experimentů ve snaze přiblížit člověka Velkým) se Lovec dostává k věži. Po porážce Marie je odhaleno, že lovkyně strážila trosky rybářské vesničky, jenž byla vtažena do Noční můry, a jejíž obyvatelé se proměnili v groteskní monstra. Tam Lovec zamíří a zde nalezne smrtelně raněného Simona, který Lovci věnuje klíč a svou zbraň (bowblade) a prosí jej, aby ukončil Noční můru. Poté je odhaleno, že právě ona víska je zdrojem Noční můry, což je prokletí uvržené na byrgenwerthské scholáry a jejich podřízené lovce, kteří mučili a vraždili obyvatele vísky v honbě za poznáním – vesničané totiž měli spojení s Velkými.

Jak Lovec pokračuje skrz vísku, dostává se na nedalekou pláž, kde nalézá mohutnou mrtvolu, tělo Velké jménem Kos. Vzápětí z lůna mrtvoly vylézá novorozený Velký, Sirotek Kos (Orphan of Kos). Je to pravděpodobně on, kdo stvořil Noční můru, dost možná v reakci na matčinu smrt podobně jako Mergo v základní hře. Sirotek ve slepé nenávisti zaútočí na Lovce. Po jeho porážce je Lovcova noční můra konečně u konce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bloodborne na anglické Wikipedii.

  1. Blogspot – Příběh Bloodborne – přepracovaná verze. slapstickcz.blogspot.com [online]. [cit. 2020-03-31]. Dostupné online.