Dark Souls III

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dark Souls III
Dark Souls III.jpg
Základní informace
Vývojář FromSoftware
Vydavatel Bandai Namco Entertainment
Režiséři Hidetaka Mijazaki
Isamu Okano
Jui Tanimura
Designéři Šigeto Hirai
Juja Kimidžima
Hiroši Jošida
Programátor Takeši Suzuki
Skladatelé Juka Kitamura
Motoi Sakuraba
Herní série Souls
Platformy Microsoft Windows
PlayStation 4
Xbox One
Datum vydání 24. března 2016 v Japonsku
12. dubna 2016 celosvětově
Žánr RPG
Herní módy Single-player, multiplayer
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dark Souls III je RPG videohra vytvořená firmou FromSoftware a publikovaná firmou Bandai Namco Entertainment. Hra je dostupná pro PlayStation 4, Xbox One a Microsoft Windows. Hra byla vydána jakožto třetí díl Souls[1] série v březnu roku 2016 v Japonsku, přičemž pokračuje v sérii po Dark Souls a Dark Souls II. Celosvětově byla hra vydaná v dubnu roku 2016[2].

Hra byla pozitivně přijata jak kritiky, tak hráči. Dark Souls III se stala nejrychleji prodávanou hrou firmy Bandai Namco Entertainment v historii. Po uplynutí dvou měsíců od celosvětového vydání hry bylo prodáno přes tři miliony kopií.

Gameplay[editovat | editovat zdroj]

Dark Souls III je RPG videohra hraná z perspektivy třetí osoby, podobně jako předchozí hry série. Hráč má k dispozici širokou škálu zbraní k boji proti nepřátelům. Štíty je ve hře možné použít jako sekundární zbraně, ale jsou určené hlavně k odrážení nepřátelských útoků a ochraně hráče před poškozením[3]. Každá zbraň má dva základní typy útoků: standardní útok a silný útok, který uděluje větší poškození, ale je pomalejší. Nepřátelským útokům se lze vyhnout pomocí tzv. dodge-rollu[4]. Tzv. Bonfiry slouží jako checkpointy stejně jako v předchozích hrách série. Hráč může také sesílat kouzla pomocí katalyzátorů. Systém magie je převzat ze hry Demon's Souls. Kouzla jsou sesílána za cenu tzv. Focus Pointů (FP). Každé kouzlo má jinou cenu FP. Ve hře jsou dva druhy Estus Flasek (Estus Flask), přičemž první doplňuje FP a druhá HP (životy). Hráč může libovolně měnit počet Estus Flasek ve Firelink Shrinu. V předchozích hrách existoval pouze druh doplňující životy.

Během hry hráč narazí na různé druhy nepřátel s různými vzorci chování. Někteří z nich mění styl svých útoků během boje. Novinkou oproti předchozím hrám jsou tzv. Weapon arty, což jsou speciální útoky, které jsou unikátní pro každou zbraň. Weapon arty můžou mít různé speciální efekty, jako např. poškození magií, ale při jejich použití jsou spotřebovávány FP. Hra klade větší důraz na "role-playing" element díky širší škále zbraní a rozšířeným možnostem modifikace postavy. Hra obsahuje méně oblastí než Dark Souls II, ale jsou větší a mají propracovanější detaily, což hráče povzbuzuje k průzkumu.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

V království Lothric zvoní zvon, který ohlašuje vyhasínání Prvního plamene (First Flame), který byl doposud zodpovědný za udržování Věku ohně (Age of Fire). Jak už se stalo mnohokrát v minulosti, příchod Věku temna (Age of Dark) přivádí na svět temné stvůry a nemrtvé – prokleté bytosti, které po smrti znovu povstanou. Věk ohně může být prodloužen rituálem zvaným spojení se s ohněm (linking of the fire), při němž velcí hrdinové a božští Lordi (Lords) obětují své duše, aby mohl První plamen znovu vzplanout. Ale princ Lothric se rozhodl nesplnit svoji povinnost zvoleného spojníka s ohněm (chosen linker), pro nějž byl i vychován, a místo toho sleduje Plamen pomalu vyhasínat.

Zvon je poslední nadějí pro Věk ohně. Probouzí předchozí Pány popela (Lords of Cinder), tedy hrdiny, kteří se v minulosti spojili s Plamenem a obětovali mu svůj život, z jejich hrobů, aby se znovu pokusili o rituál. Ale všichni až na jednoho opustili své trůny, kam pro provedení rituálu musí usednout, a nevyslyšeli tak volání.

Popelavý (Ashen One) – nemrtvý, kterému se v minulosti nepodařilo stát se Pánem popela – povstává z hrobu, a musí provést rituál tím, že dovede prince Lothrica a zpupné Pány popela zpět na jejich trůny ve Svatyni spojení ohně (Firelink Shrine). Pánů je celkem pět, včetně prince Lothrica. Jsou to: Pozorovatelé z Propasti (Abyss Watchers) – legie válečníků spojená jednou duší, která přísahala, že bude bránit zemi před vlivem Propasti (Abyss), temnou říší prázdnoty a zla; Yhorm Obr (Yhorm the Giant) – vůdce a ochránce svého lidu, pro něž obětoval svůj život; Aldrich, Požírač bohů (Aldrich, Devourer of Gods) – kněz, který byl donucen stát se Pánem popela i přesto, že požíral lidi i bohy; a nakonec Ludleth z Courlandu (Ludleth of Courland) – jediný Pán popela, který se dobrovolně vrátil na svůj trůn.

Poté, co Popelavý vrátí všechny Pány popela na jejich trůny, odcestují do ruin Pece Prvního plamene (Kiln of the First Flame), kde se nachází zmíněný plamen. Tam se utkají s Duší popela (Soul of Cinder), což je reinkarnace všech předchozích Pánů popela v jednom těle. Po porážce Duše popela jsou možné čtyři konce:

1. Spojení ohnů: V tomto konci, Popelavý udělá přesně to, co všichni ostatní Páni popela před ním a provede rituál, čímž tak pokračuje v nekonečném cyklu obnovy Plamene. Popelavý začne hořet a usedne vedle ohně, avšak slunce na obloze stále zůstává temné. Není tak jisté, zda je Plamen znovu obnoven.
2. Konec ohně: Popelavý přivolá Strážkyni ohně (Fire Keeper), která vezme První plamen do rukou. Poznamenává, že oheň rychle vyhasíná a nastává temnota, ale též předpovídá, že jednou budou plamínky tančit temnotou – že světlo se jednou zase vrátí. Tma z vyhasínajícího slunce pohlcuje svět, nastává Věk temna.
3. Zabití Strážkyně: Popelavý přivolá Strážkyni ohně, ale jakmile ta vezme Plamen do rukou, Popelavý ji zabije. Následně z jejího těla uzme Plamen, poklekne a nabídne jej temnému slunci.
4. Pohlcení ohně: Popelavý pohltí sílu Plamene a vzápětí zkolabuje. Po chvíli se probouzí, okolo něj je armáda smrtelníků-zatracenců, kteří Popelavému vzdávají hold coby Temnému Lordu Londoru (Dark Lord of Londor).[5]

DLC[editovat | editovat zdroj]

Ashes of Ariandel[editovat | editovat zdroj]

První DLC s názvem Ashes of Ariandel bylo vydáno 21. října 2016 pro Xbox One a 24. října 2016 pro PlayStation 4 a PC. Stejně jako ostatní DLC z předchozích her, Ashes of Ariandel přináší nejen novou herní oblast s dvěma bossy, ale také nové zbraně, kusy zbroje a kouzla.

Příběh

Ashes of Ariandel začíná v Katedrále hlubin (Cathedral of the Deep), kde Popelavý potká potulného otrockého rytíře Gaela (Slave Knight Gael). Ten Popelavému nabídne kus potrhané malby Ariandelu a prosí jej, aby vstoupil do Namalovaného světa (Painted World), naplnil proroctví o přínosu „ohně pro Ariandel“ a „ukázal své dámě plamen“. Jakmile se Popelavý kusu malby dotkne, je přemístěn do již zmíněného Namalovaného světa, nehostinné země sněhu a chladu. Někteří obyvatelé tohoto světa žádají, aby Popelavý spálil Namalovaný svět dle proroctví, zatímco jiní chtějí, aby jej nechal jeho pomalému rozkladu. Popelavý se následně setkává s dívkou-Malířkou (The Painter), která mu řekne o „strýčku Gaelovi“, který jí slíbil, že jí najde nové barvy, aby mohla namalovat nový svět – jedná se přesně o tu dívku, jíž musí Popelavý dle Gaelových proseb ukázat plamen. Popelavý pak prochází nástrahami chladného světa a dvakrát bojuje s bossy (první dvojice bossů je Champion's Gravetender a jeho vlčí společník Gravetender Greatwolf; druhá dvojice je Sister Friede a Father Ariandel). Po zabití druhé, poslední dvojice bossů se Popelavý setká s Malířkou, která poznamenává, že slyší praskání ohně a brzy jej i uvidí, a že konečně může nakreslit nový svět – dle jejích slov temný, chladný a velmi laskavý, jenž někdy někomu bude moci posloužit jako domov. Vychází tak najevo, že celý Namalovaný svět je v nekonečném cyklu rozpadu a nakreslení nového světa – tak jako malba.

The Ringed City[editovat | editovat zdroj]

Druhé a poslední DLC, The Ringed City, vyšlo dne 27. března 2017. Stejně jako předchozí DLC, i tohle přináší novou lokaci, bossy, kusy zbroje, zbraně a kouzla.

Příběh

The Ringed City začíná v Peci Prvního plamene (Kiln of the First Flame) nebo v Namalovaném světě Ariandelu z předchozího DLC, kdy se Popelavý dostane skrz ohniště, bonfire, do Haldy usedlin (The Dreg Heap) – na místo, kde se trosky dávných měst a království z různých ér v čase objevují na jednom místě a stojí na sobě, jak se Věk ohně a svět s ním blíží ke svému konci. Z Haldy usedlin, po probití se skrz ruiny hradu Lothric (Lothric Castle), potká Popelavý rytíře Lappa, který trpí amnézií a nemůže si vzpomenout na svou minulost. Popelavý následně odcestuje do Hliněného vrcholu (Earthen Peak), oblasti známé z Dark Souls II, a bojuje s bossem známým jako Princ démonů (Demon Prince). Zvítězí a okřídlenými démony je přenesen do Prstencového Města (Ringed City), prastarého města údajně se nacházejícího na samotném konci světa, obývaného Pygmeji (Pygmies) – předky dnešních lidí, kteří spadli do temné Propasti (The Abyss). Po zabití strážce církve Filianory (Church of Filianore) je Popelavý Filianorou přemístěn do zdevastované pustiny plné popela, krajiny zřejmě v budoucnosti. Zde Popelavý potká potrhaného Gaela, postavu z předchozího DLC Ashes of Ariandel, který začal zabíjet Pygmeje a sbírat jejich duše a krev coby barvivo pro Malířku. Je však plně zkažený Temnou duší (Dark Soul, jejíž kusy se nacházejí uvnitř člověka v jeho lidství, Humanity) a vyžaduje tu část Temné duše, kterou má v sobě Popelavý. Ten však Gaela zabije a vezme si jeho Temnou duši a krev, kterou lze darovat v Nakresleném světě Ariandelu Malířce, aby mohla nakreslit obraz nového světa. Uvažuje, zda se Gael někdy vrátí, aby mu mohl nový obraz posloužit jako přívětivý domov – očividně si nevědoma skutečnosti, že je Gael po smrti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Dark Souls III na anglické Wikipedii a Dark Souls III: The Ringed City na anglické Wikipedii.

  1. McDonnel, Kenny. "Can Dark Souls 3 Best These Incredible Gameplay Moments From the Souls Series?" Archivováno 23. 8. 2017 na Wayback Machine. Moviepilot. Moviepilot. Retrieved November 9, 2015.
  2. Barsanti, Sam (June 15, 2015). "Dark Souls III is officially coming, will kill you and everyone you love". The A.V. Club. Retrieved June 15, 2015.
  3. Rad, Chloi (June 16, 2015). "E3 2015: Dark Souls 3 Is Everything I Want In A Dark Souls Sequel". IGN. Retrieved August 18, 2015.
  4. Reseigh-Lincoln, Dom (July 19, 2015). "How Dark Souls 3 combat is changing post-Bloodborne". Edge. GamesRadar. Retrieved August 18, 2015
  5. https://darksouls.fandom.com/wiki

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]