Dark Souls III

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dark Souls III
Dark Souls III.jpg
Základní informace
VývojářFromSoftware
VydavatelBandai Namco Entertainment
RežiséřiHidetaka Mijazaki
Isamu Okano
Jui Tanimura
DesignéřiŠigeto Hirai
Juja Kimidžima
Hiroši Jošida
ProgramátorTakeši Suzuki
SkladateléJuka Kitamura
Motoi Sakuraba
Herní sérieSouls
PlatformyMicrosoft Windows
PlayStation 4
Xbox One
Datum vydání24. března 2016 v Japonsku
12. dubna 2016 celosvětově
ŽánrRPG
Herní módySingle-player, multiplayer
Posloupnost
Dark Souls II
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dark Souls III je RPG videohra vytvořená firmou FromSoftware a publikovaná firmou Bandai Namco Entertainment. Hra je dostupná pro PlayStation 4, Xbox One a Microsoft Windows. Hra byla vydána jakožto třetí díl Dark Souls [1] série v březnu roku 2016 v Japonsku, přičemž pokračuje v sérii po Dark Souls a Dark Souls II. Celosvětově byla hra vydaná v dubnu roku 2016. [2] V dubnu 2017 vyšla plná verze hry obsahující obě DLC pod názvem Dark Souls III: The Fire Fades.

Hra byla pozitivně přijata jak kritiky, tak hráči. Dark Souls III se stala nejrychleji prodávanou hrou firmy Bandai Namco Entertainment v historii. Po uplynutí dvou měsíců od celosvětového vydání hry bylo prodáno přes tři miliony kopií.

Gameplay[editovat | editovat zdroj]

Dark Souls III je RPG videohra hraná z perspektivy třetí osoby, podobně jako předchozí hry série. Hráč má k dispozici širokou škálu zbraní k boji proti nepřátelům. Štíty je ve hře možné použít jako sekundární zbraně, ale jsou určené hlavně k odrážení nepřátelských útoků a ochraně hráče před poškozením[3]. Každá zbraň má dva základní typy útoků: standardní útok a silný útok, který uděluje větší poškození, ale je pomalejší. Nepřátelským útokům se lze vyhnout pomocí tzv. dodge-rollu[4]. Tzv. Bonfiry slouží jako checkpointy stejně jako v předchozích hrách série. Hráč může také sesílat kouzla pomocí katalyzátorů. Systém magie je převzat ze hry Demon's Souls. Kouzla jsou sesílána za cenu tzv. Focus Pointů (FP). Každé kouzlo má jinou cenu FP. Ve hře jsou dva druhy Estus Flasek (Estus Flask), přičemž první doplňuje FP a druhá HP (životy). Hráč může libovolně měnit počet Estus Flasek ve Firelink Shrinu. V předchozích hrách existoval pouze druh doplňující životy.

Během hry hráč narazí na různé druhy nepřátel s různými vzorci chování. Někteří z nich mění styl svých útoků během boje. Novinkou oproti předchozím hrám jsou tzv. Weapon arty, což jsou speciální útoky, které jsou unikátní pro každou zbraň. Weapon arty můžou mít různé speciální efekty, jako např. poškození magií, ale při jejich použití jsou spotřebovávány FP. Hra klade větší důraz na "role-playing" element díky širší škále zbraní a rozšířeným možnostem modifikace postavy. Hra obsahuje méně oblastí než Dark Souls II, ale jsou větší a mají propracovanější detaily, což hráče povzbuzuje k průzkumu.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Děj Dark Souls III začíná stejnou premisou jako předchozí díly. Tak jako už mnohokrát v minulosti, První plamen (First Flame) opět vyhasíná. Ten byl doposud zodpovědný za udržování Věku ohně (Age of Fire), který se však chýlí ke svému konci. Jak se blíží Věk temna (Age of Dark), na svět přichází hrozivé stvůry a šíří se prokletí, které mění lidi v nemrtvé. Takoví jedinci se postupně stávají prázdnými (Hollows), bezduchými zatracenci, kteří připomínají zombie. Samotný Věk ohně může být prodloužen rituálem, při němž se dostatečně silný jedinec spojí s ohněm a obětuje Prvnímu plameni svůj život, čímž opět rozdmýchá chřadnoucí oheň. V historii se s ohněm spojilo už mnoho velkých hrdinů a mocných lordů, a nyní nadchází čas na nové obětování.

V království Lothric zvoní zvon, který ohlašuje vyhasínání Prvního plamene. Hrdinou, který se má spojit s ohněm a obětovat mu svůj život, byl pro tento věk vyvolen mladý princ Lothric. I přesto, že k tomuto činu byl celý svůj život veden a vychováván, se princ rozhodl nesplnit svou povinnost, a místo toho sleduje oheň pomalu vyhasínat. Zvon se tak stává poslední nadějí pro Věk ohně. Probouzí totiž čtyři předchozí Pány popela (Lords of Cinder; hrdinové, kteří v minulosti obětovali Prvnímu plameni své životy, aby Věk ohně mohl po nějakou dobu přetrvat dál) ze spánku smrti a přivádí je zpět k životu jako nemrtvé, aby se znovu pokusili o rituál. Ale všichni až na jednoho nevyslyšeli volání a odmítli usednout na své trůny ve Svatyni spojení ohně (Firelink Shrine), kde pro provedení rituálu musí být.

Hlavním hrdinou hry je nemrtvý bojovník, jednoduše zvaný Popelavý (Ashen One). Jedná se o Neplanoucího (Unkindled), tedy hrdinu, který se měl kdysi v minulosti spojit s ohněm tak jako Lothric, ale ve svém úkolu selhal. Byl příliš slabý, v důsledku čehož jeho smrt v plamenech přišla vniveč. Jelikož Páni popela odmítli usednout na své trůny, zvuk zvonu probouzí i jeho a několik dalších Neplanoucích, kteří tak povstávají ze svých hrobů. Jejich úkolem je dovést zpupné Pány popela zpět na jejich trůny ve Svatyni spojení ohně, byť mnozí věří, že se to nikomu z nich nemůže podařit. Na rozdíl od předchozích her, Popelavý, přestože je nemrtvý, nepodléhá efektu prázdnění (Hollowing), zřejmě kvůli tomu, že není spjat s temnotou, nýbrž kvůli své smrti v plamenech s ohněm.

Popelavý se probouzí na hřbitově, odkud se probije do Svatyně spojení ohně, kde zjišťuje, že jediným Pánem popela, který se dobrovolně vrátil na svůj trůn, je Ludleth z Courlandu (Ludleth of Courland). Ostatní odmítli usednout na své trůny, kvůli čemuž je Popelavý nucen přivést prince Lothrica a zbylé Pány do Svatyně. Samotní Páni popela jsou: Hlídači Propasti (Abyss Watchers); Aldrich, zvaný Požírač bohů (Aldrich, Devourer of Gods); a nakonec Yhorm obr (Yhorm the Giant). Hlavní hrdina se tak vydává na cestu, aby vzpůrce přivedl zpět a zachránil skomírající Věk ohně.

Prvním Pánem popela jsou Hlídači Propasti, což je legie válečníků svázaná jednou duší, která sídlí ve Farronské baště (Farron Keep). Bojovníci kdysi přísahali, že budou bránit zemi před Propastí (The Abyss), říší prázdnoty a temnot. Popelavý je nalézá, jak bojují mezi sebou, jelikož někteří z nich nedokázali zhoubnému vlivu Propasti odolat.
Dalším Pánem je Aldrich, který kdysi býval knězem, ale jednoho dne uzřel vize nadcházejícího věku hlubokého moře. Ve svém slepém fanatismu a honbě za mocí začal požírat lidi coby zdroj pro nově objevenou temnou moc (známou jako Hlubina – The Deep), což jej značně posílilo. Věřil totiž, že je prorokem nadcházejícího nového věku. Kvůli jeho nadměrné moci byl nakonec donucen stát se Pánem popela. Hlavní hrdina jej nalézá ve velké katedrále ve městě Anor Londo, kde požírá Gwynova syna Gwyndolina z prvního dílu.
Posledním zpupným Pánem je Yhorm obr, který se skrývá v Znesvěceném hlavním městě (Profaned Capital), jemuž kdysi dávno vládl. Yhorm je potomek dávných dobyvatelů, který se stal oddaným vůdcem lidí. Leč jednoho dne se na jeho lid snesl Znesvěcený plamen (Profaned Flame), divoký oheň stvořený temnou magií. Aby zachránil zbytky svého lidu, obětoval se Yhorm Prvnímu plameni, čímž byl Znesvěcený plamen zastaven.
Popelavý ještě musí porazit prince Lothrica. Ten se skrývá ve Velkých archivech (Grand Archives) v Lothrickém hradu (Lothric Castle). V důsledku kletby je jeho duše spoutaná s duší jeho staršího bratra, prince Loriana. Oba sourozenci jsou kvůli tomu neoddělitelní, pokud má zemřít jeden, musí zemřít i ten druhý. Hlavní hrdina je tak nucen porazit oba dva.

Poté, co Popelavý po dlouhé a nebezpečné cestě zabije všechny zpupné Pány popela a prince Lothrica a jejich ostatky umístí na jednotlivé trůny ve Svatyni, Strážkyně ohně (Fire Keeper) přesune jejich moc do Popelavého. Ten se následně vydá do ruin Pece Prvního plamene (Kiln of the First Flame), kde se nachází posvátný První plamen. Zde se utká s Duší popela (Soul of Cinder), což je reinkarnace všech předchozích Pánů popela v jednom těle. Po porážce Duše popela jsou možné čtyři konce (poslední tři konce vyžadují splnění specifických podmínek napříč celou hrou):

1. Spojení s ohněm: Popelavý udělá přesně to, co všichni ostatní Páni popela před ním a provede rituál ve snaze prodloužit Věk ohně a pokračovat tak v nekonečném cyklu světa. Popelavý se spojí s ohněm a začne hořet, načež usedne vedle chřadnoucího Plamene. Slunce na obloze přesto zůstává temné a nic se neděje, nezdá se, že by měl oheň znovu vzplanout. Hlavní hrdina přesto vyčkává. Není tak vůbec jisté, zda je První plamen znovu obnoven.
2. Konec ohně: Popelavý přivolá Strážkyni ohně, která vezme skomírající První plamen do rukou. Poznamenává, že oheň rychle vyhasíná a nastává temnota, ale též předpovídá, že jednou budou plamínky tančit temnotou – že světlo se jednou zase vrátí. Plamen vyhasíná, tma z pohasínajícího slunce pohlcuje svět. Nastává Věk temna.
3. Zabití Strážkyně: Popelavý přivolá Strážkyni ohně, ale jakmile ta vezme Plamen do rukou, Popelavý ji zabije. Následně z jejího těla uzme Plamen, poklekne a pokorně jej nabídne temnému slunci. Zdá se, že chce Plamen využít pro své vlastní účely.
4. Pohlcení ohně: Popelavý, který se díky magii Yoela z Londoru (Yoel of Londor) stal prázdným (Hollow), pohltí První plamen a uzme jeho sílu. Vzápětí zkolabuje a spadne na zem. Po chvíli se probouzí, okolo něj je klanící se armáda nemrtvých, kteří Popelavého vzývají jako svého Temného pána země Londor. [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11]

DLC Ashes of Ariandel a The Ringed City[editovat | editovat zdroj]

Ashes of Ariandel[editovat | editovat zdroj]

První DLC s názvem Ashes of Ariandel bylo vydáno 21. října 2016 pro Xbox One a 24. října 2016 pro PlayStation 4 a PC. Stejně jako ostatní DLC z předchozích her, Ashes of Ariandel přináší nejen novou herní oblast s dvěma bossy, ale také nové zbraně, kusy zbroje a kouzla.

Příběh

Datadisk Ashes of Ariandel začíná v Katedrále Hlubiny (Cathedral of the Deep), kde Popelavý potká potulného otrockého rytíře Gaela (Slave Knight Gael). Ten se zoufale modlí k bohyni s prosbou, aby byl pro Ariandel přinesen oheň a našel se někdo, kdo jej rozdmýchá. Pozná Popelavého, po němž požaduje, aby své dámě ukázal plamen, který spálí všechen rozklad. Hlavnímu hrdinovi nabídne malý kus potrhané malby, jehož se Popelavý váhavě dotkne, načež je vtažen do Ariandelova Namalovaného světa (Painted World of Ariandel), nehostinné země sněhu a chladu. Namalovaný svět existuje uvnitř malby a sám je onou malbou.

Někteří obyvatelé tohoto světa žádají, aby Popelavý spálil Namalovaný svět dle proroctví, zatímco jiní chtějí, aby jej nechal jeho pomalému rozkladu. Popelavý se zde setkává se Sestrou Friede (Sister Friede), poradkyní Ariandela, tvůrce Namalovaného světa, jehož přesvědčila, aby ponechal svůj svět rozkladu namísto nakreslení nové malby. Požádá hlavního hrdinu, aby se do ničeho nepletl a odešel pryč. Hráč její prosbu samozřejmě ignoruje a vydá se na průzkum Namalovaného světa, kde se může střetnout s dvojicí volitelných bossů, Šampionovým hrobníkem a vlkem (Championʼs Gravetender and Gravetender Greatwolf). Tak či onak zde potkává Malířku (The Painter), tajemnou bledou dívku a přítelkyni Gaela. Na popud Friede ji vězní Sir Vilhelm, aby dívka nemohla nakreslit malbu nového světa. Je to právě Malířka, které má Popelavý dle Gaelových proseb ukázat plamen. Po porážce Vilhelma je dívka osvobozena.

Jakmile se hráč dostane do nitra místní kaple, svede souboj s dvojicí bossů: se Sestrou Friede a Otcem Ariandelem (Father Ariandel). Po jejich porážce začne Namalovaný svět hořet. Tehdy se Popelavý znovu setkává s Malířkou, která poznamená, že slyší praskání ohně a brzy jej i uvidí, a že konečně může nakreslit nový svět – dle jejích slov temný, chladný a velmi laskavý, jenž někdy někomu bude moci posloužit jako domov. Popelavý se poté vydá v patách Gaelovi, který hledá malířskou barvu pro Malířku.

The Ringed City[editovat | editovat zdroj]

Druhé a poslední DLC, The Ringed City, vyšlo dne 27. března 2017. Stejně jako předchozí DLC, i tohle přináší novou lokaci, bossy, kusy zbroje, zbraně a kouzla.

Příběh

Datadisk The Ringed City navazuje na předchozí DLC Ashes of Ariandel. Popelavý se skrz bonfire v Namalovaném světě (či v Peci Prvního plamene – Kiln of the First Flame) dostane do Haldy usedlin (The Dreg Heap), na místo, kde se trosky dávných království a civilizací z různých ér v čase objevují na jednom místě a sama realita se zde střetává, jak se Věk ohně, po dlouhé věky uměle prodlužovaný navzdory přirozenému řádu světa, konečně blíží ke svému konci. V Haldě usedlin může hráč potkat rytíře Lappa, který kvůli prázdnění (Hollowing) ztrácí své vzpomínky, a je součástí vedlejší úkolové linie.

Popelavý nalézá v Haldě usedlin Zemní vrch (Earthen Peak), oblast známou z druhého dílu, kde bojuje s dvojicí bossů známou jako Démon v bolestech a Démon pod námi (Demon in Pain and Demon Below), kteří se v závěru boje spojí v Prince démonů (Demon Prince). Po porážce Prince je hlavní hrdina okřídlenými netvory přenesen do Prstencového Města (Ringed City), jež se údajně nachází na samotném konci světa. Toto izolované město kdysi dávno, když teprve začal Věk ohně, daroval Lord Gwyn prvním lidem. Též ve městě nechal svou dceru Filianoru se slovy, že se pro ni jednou vrátí.

Ve městě hráč může potkat Shiru, rytířku Filianory (Knight of Filianore), která jej požádá, aby neprobouzel spící princeznu Filianoru. Též mu dá úkol, aby zabil Midira, mocného draka, jenž dříve sloužil bohům, ale nyní propadl temnotě. Midir je volitelným bossem, jehož může hráč nalézt v jeho doupěti a zabít. Tak či onak, Popelavý se ve městě dostává do sídla Církve Filianory (Church of Filianore), kde se setkává se Soudcem Argem (Judicator Argo), který brání vstup k Filianoře a zakazuje do něj vstoupit. Přivolá Polosvětlého, zvaného Kopí Církve (Halflight, Spear of the Church), jenž se vrhne po hlavním hrdinovi. Jakmile je Polosvětlý poražen, cesta k Filianoře je volná. Popelavý princeznu nalézá, jak spí opřená o rozbitou keramiku připomínající vejce. Hlavní hrdina se vejce samozřejmě dotkne, v důsledku čehož se keramika rozpadne a Filianora probudí. Vzápětí je Popelavý oslepen jasným bílým světlem, načež se krajina okolo něj zcela změní.

Z města jsou zdevastované trosky, z Filianory seschlá mrtvola a vše obklopuje ponurá šedá pustina bez života. Rozpadlé ruiny mizí v obrovských dunách prachu a popela. Co se vlastně stalo je dodnes předmětem teorií a diskuzí. Odolávalo snad město zubu času a celému cyklu světa jen díky spánku Filianory? Byl Popelavý přemístěn do vzdálené budoucnosti, kdy konečně nastal konec světa? Anebo snad do dálných krajů mrtvých pustin? Bylo celé město jen pouhá iluze? Ať už tak či onak, Popelavý se vydává na cestu pustinou, kde nalézá zmasakrované vládce Prstencového Města. Záhy se setkává s rytířem Gaelem, který konzumuje jejich Temnou duši coby malířské barvivo pro Malířku. Kvůli tomu však zešílel a jeho tělo značně zmohutnělo. Zuřivě vyžaduje tu část Temné duše, kterou má v sobě Popelavý. Hlavní hrdina v sebeobraně Gaela zabije a vezme si jeho Temnou duší nasáklou krev (Blood of the Dark Soul), kterou lze v Namalovaném světě darovat Malířce, aby konečně mohla nakreslit obraz nového světa. Děkuje Popelavému a konstatuje, že nový svět pojmenuje dle něj. Později uvažuje, kdy se Gael vrátí, aby mu mohl nový obraz posloužit jako přívětivý domov – očividně si nevědoma skutečnosti, že je Gael po smrti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Dark Souls III na anglické Wikipedii a Dark Souls III: The Ringed City na anglické Wikipedii.

 1. McDonnel, Kenny. "Can Dark Souls 3 Best These Incredible Gameplay Moments From the Souls Series?" Archivováno 23. 8. 2017 na Wayback Machine. Moviepilot. Moviepilot. Retrieved November 9, 2015.
 2. Barsanti, Sam (June 15, 2015). "Dark Souls III is officially coming, will kill you and everyone you love". The A.V. Club. Retrieved June 15, 2015.
 3. Rad, Chloi (June 16, 2015). "E3 2015: Dark Souls 3 Is Everything I Want In A Dark Souls Sequel". IGN. Retrieved August 18, 2015.
 4. Reseigh-Lincoln, Dom (July 19, 2015). "How Dark Souls 3 combat is changing post-Bloodborne". Edge. GamesRadar. Retrieved August 18, 2015
 5. Dark Souls Wiki – Ending (Dark Souls III). darksouls.fandom.com [online]. [cit. 2021-02-17]. Dostupné online. 
 6. Dark Souls Wiki – Ashen One. darksouls.fandom.com [online]. [cit. 2021-02-17]. Dostupné online. 
 7. Dark Souls Wiki – Unkindled. darksouls.fandom.com [online]. [cit. 2021-02-17]. Dostupné online. 
 8. Dark Souls Wiki – Abyss Watchers. darksouls.fandom.com [online]. [cit. 2021-02-19]. Dostupné online. 
 9. Dark Souls Wiki – Aldrich, Devourer of Gods. darksouls.fandom.com [online]. [cit. 2021-02-19]. Dostupné online. 
 10. Dark Souls Wiki – Yhorm the Giant. darksouls.fandom.com [online]. [cit. 2021-02-19]. Dostupné online. 
 11. Dark Souls Wiki – Lorian, Elder Prince and Lothric, Younger Prince. darksouls.fandom.com [online]. [cit. 2021-02-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]