Dark Souls

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dark Souls
Vývojář From Software
Vydavatel Namco Bandai Games America Inc.
From Software
Skladatel Motoi Sakuraba
Herní série Souls
Platformy Xbox 360
PlayStation 3
Microsoft Windows
Playstation 4
Datum vydání 22. září 2011
Žánr akční RPG
Herní módy hra jednoho hráče
multiplayer videohra
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dark Souls je RPG videohra vytvořená firmou FromSoftware a publikovaná firmou Bandai Namco Entertainment v září 2011. Verze pro Microsoft Windows byla vydána (pod názvem Dark Souls: Prepare to Die Edition) v srpnu 2012. Na hru nepřímo navazují další dva díly ze série, a sice Dark Souls II a Dark Souls III.

Hra se odehrává ve smyšleném království Lordran, kde hráči převezmou roli prokletého nemrtvého hrdiny, který začíná objevovat osud svého druhu.

Dark Souls obdržela pozitivní ohlasy už před svým vydáním a byla považována za jednu z nejlepších videoher. Ovšem názor například na obtížnost hry byl smíšený. Zatímco někteří chválili výzvu, kterou hra poskytuje, jiní ji kritizovali za to, že je zbytečně nemilosrdná. Verze pro Windows také obsahovala nějaké části, které verze pro PlayStation 3 a pro Xbox 360 neobsahovaly. Do dubna 2013 se po celém světě prodalo přes dva miliony kopií této hry.

Hratelnost[editovat | editovat zdroj]

Dark Souls je RPG videohra hraná z perspektivy třetí osoby. Hráč má k dispozici širokou škálu zbraní k boji proti nepřátelům. Štíty je ve hře možné použít jako sekundární zbraně, ale jsou určené hlavně k odrážení nepřátelských útoků a ochraně hráče před poškozením. Každá zbraň má dva základní typy útoků: standardní útok a silný útok. Silný útok oproti standardnímu způsobí větší poškození, je ale pomalejší.

Ústředním prvkem Dark Souls jsou Bonfiry (ohně). Ohně jsou rozptýleny po celém světě a slouží jako kontrolní body (tj. „checkpointy") pro každou úroveň. Když hráč nějakou dobu u ohně odpočívá, je zcela uzdraven. Léčebné lektvary jsou tak sice obnoveny, ale všichni nepřátelé (kromě bosu, mini-bosu a specifických hrdinů) jsou znovuzrozeni. Při odpočinku se hráči mohou zvýšít úroveň a můžou provádět další klíčové akce.

Hráč může také sesílat kouzla pomocí katalyzátorů. Systém magie je převzat ze hry Demon's Souls. Ve hře existuje Estus Flaška (Estus Flask), která doplňuje HP (životy). Hráč může rozšiřit počet Estus Flašek ve Firelink Shrinu.

Dalším aspektem Dark Souls je "lidskost". Existují dvě "formy", ve kterých může být postava hráče během hry; lidská forma a dutá forma. Kdykoliv hráč zemře v lidské podobě, vrátí se do duté podoby a jeho lidskost se může obnovit pouze použitím speciálního předmětu - tzv. „Humanity“. Aby hráč získal pomoc jiných hráčů, musí být v lidské podobě. V lidské podobě je hráč ale vystaven invazím NPC a ostatním hráčů, kteří se ho snaží zabít a obnovit tak svoje vlastní lidství. Lidskost může být získána mnoha způsoby, pokud ovšem není k dispozicii, hráči jsou schopni postupovat i v duté formě. Smrt v jakékoliv formě vede ke ztrátě nejen lidskosti, ale i všech získaných duší. Ale hráč se pak může oživit jako dutý u svého posledního ohně a bude mít jednu šanci, aby se vrátil k místu, kde zemřel, a obnovil zde všechny ztracené duše a lidskost. Pokud hráč zemře dříve, než dosáhne tohoto místa (svého „bloodstainu“), duše a lidskost, které dříve nashromáždil, jsou trvale ztraceny.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Hra nemá žádné příběhové animace kromě úvodního intra. Příběhové pozadí si tak musí hráč postupně poskládat z nenápadných rozhovorů, popisu předmětů a jiných náznaků.

Hra se odehrává ve fiktivním království Lordranu, které připomíná středověkou Evropu, a je zasaženo prokletím a invazí démonů a nemrtvých. Hlavní postavě je svěřen úkol znovu zapálit posvátný oheň a obnovit tak pořádek věcí. Gameplay Dark Souls je vázán na zkoumání světa, hledání klíčových položek a ničení bossů. Hra se vyznačuje vysokou mírou složitosti, předpokládá se tedy, že herní postava čas od času zemře a hráč se poučí ze svých chyb.

V souladu s mytologií Dark Souls, byl svět na počátku studené a temné místo. Pod obrovskými prastarými stromy, na šedých útesích a v neproniknutelných mlhách žili Draci, kteří byli díky svým šupinám obdařeni nesmrtelností. Ovládali mocný artefakt nazývaný „Prvotní krystal“ (Primordial Crystal), který dokázal udržovat život. Tato doba byla takzvaným Věkem pradávných (Age of Ancient). Jenže vše musí jednou skončit a tato doba nebyla výjimkou. Zrodil se oheň, nevíme proč, nevíme jak, ale stalo se. Uvnitř Prvního plamene (First Flame) se nacházely čtyři mocné duše, „Duše Lordů“ (Lord Souls). Jednu z nich ukořistil Nito, hrůzný první nemrtvý. Další duše se zmocnila Čarodějnice z Izalithu (Witch of Izalith) se svými dcerami. Třetí duši pak získal Gwyn, Pán sluneční záře a mocný bůh, jehož vždy doprovázeli loajální Stříbrní rytíři (Silver Knight). Čtvrtou, speciální duši získal Nenápadný skrček (Furtive Pygmy), jenž byl člověk a považuje se za prapředka lidí. Ačkoli se nemohl rovnat Drakům a ani bohům, skrytě doufal, že to on bude jednou vládnout světu. Tou speciální duší, kterou získal, byla Temná duše (Dark Soul). Tato duše byla poté rozdělena napříč celým lidstvem a každý si ji nyní nese v sobě v podobě lidskosti. Poté, co Nito, Čarodějnice a Gwyn získali svou sílu díky Duším Lordů a sami se stali božskými Lordy (Lords), dokázali se postavit mocným Drakům. Gwyn svým bleskovým kopím zbavil Draky šupin a jejich zkázu pak dokonal oblak smrti a nemocí, který vypustil Nito, a ohnivá bouře Čarodějnice z Izalithu. Zásluhu na jejich vítězství měla i zrada jednoho z Draků, Seatha Bezšupinatého (Seath the Scaleless). Ten se jí dopustil z toho důvodu, že na rozdíl od ostatních Draků nebyl obdařen šupinami. Draci tedy byli poraženi a začal nový věk, Věk ohně (Age of Fire).

Noví vládci, Lordi, ztělesnění bohové, si podrobili celý svět. Díky síle nabité z Duší Lordů se stali mocnými, jenž vládli světu, zatímco první generace prostých lidí sotva přežívaly. Důkazem tehdejšího rozkvětu bylo i božské město Anor Londo tyčící se vysoko v horách Lordranu, království založeného Lordy. Gwyn byl svrchovaným vládcem. Vždy ho doprovázeli jeho rytíři, přičemž vždy měl kolem sebe zvláštní čtyřčlennou družinu. V ní byli Drakobijec Ornstein (Dragonslayer Ornstein), jenž vládl mocným kopím (Leo Ring – Symbol lva); Hawkeye Gough, mistr luku (Hawk Ring – Symbol jestřába); Pánova Čepel Ciaran (Lordʼs Blade Ciaran) ovládl dýky (Hornet Ring – Symbol sršně); a čtvrtý z nich byl Artorias, mistr velkých mečů (Wolf Ring – Symbol vlka). Další z Gwynových následovníků byl popravčí Smough (Executioner Smough). Ten tak miloval svoji práci, že kosti svých obětí si drtil do jídla, avšak kvůli tomu se nemohl připojit ke čtyřem privilegovaným rytířům. Gwyn měl několik potomků. Jeho prvorozený syn byl Bůh války (God of War). Moc se o něm neví, ale někteří spekulují, že jde o Solaire z Astory (Solaire of Astora), s nímž se během hry hráč setká. Jeho dcera Gwynevere byla bohyní plodnosti. Jeho druhý syn Gwyndolin se narodil pod silným vlivem měsíce a byl proto vychován jako dívka. Samotný dračí zrádce Seath Bezšupinatý, jenž od Gwyna dostal nejen titul vévody, ale i část Duše Lordů, si na skále nad Anor Londo vybudoval svůj archiv. Zde prováděl své pokusy ve snaze získat Šupiny nesmrtelnosti (Scales of Immortality) tak jako dříve Draci před ním. Postupně však zešílel a jeho následovníci šířili jeho šílenství dále. Část Duše Lordů předal Gwyn i Čtyřem králům (Four Kings), vládcům Nového Londo (New Londo), města smrtelných lidí.

Jenže po nějaké době se stalo, že První plamen začal vyhasínat a s ním se ztrácela i síla Lordů. Gwyn se odhodlal pro krajní řešení. Obětoval Plameni sám sebe a svou vlastní duši ve snaze zachovat jeho žhnoucí oheň. Bohužel záměr mu zcela nevyšel a Plamen se dále vytrácel. Z Gwyna se stal Pán popela (Lord of Cinder), tedy osoba, která se raději ve jménu Věku ohně spojila s Prvním plamenem a obětovala mu svůj život. Po jeho smrti upadl svět do chaosu a byly podstoupeny mnohé zoufalé pokusy, jak si Plamen udržet. Zde na scénu opět vstupuje Čarodějnice z Izalithu. Tak se s pomocí své části Duše Lordů pokusila vytvořit Původní oheň (Primal Fire), novou verzi Prvního plamene. Její pokus však nevyšel a ona zahubila či zmrzačila několik svých dcer a syna a sama se přeměnila na hrozivou Lóži chaosu (Bed of Chaos). Její zmutované propletené tělo se stalo zdrojem hrozivých a temných démonů, jenž zaplavili svět. Během hry se můžeme potkat se třemi jejími dcerami a synem:Quelana je matka pyromancie, které se podařilo uniknout osudu svých sester; Čarodějnice Chaosu Quelaag (Chaos Witch Quelaag) je napůl žena a napůl pavouk, střežící druhý Zvon probuzení (Bell of Awakening) pod Slepým městem (Blighttown); Quelaan, uvězněná nedaleko Zvonu a umožňující se hráči připojit ke Služebníkům úmluvy chaosu (Chaos Servant Covenant); a nakonec syn Neustále výbojný (Ceaseless Discharge), jenž obývá Démonní ruiny (Demon Ruins). Se slábnoucí silou Plamene upadala i bývalá sláva Anor Londo a bohové jej opouštěli. Nakonec zde zůstal jen Gwyndolin, jenž Anor Londo pokryl iluzí slunečního svitu, a jeho sestra Gwynevere, zatímco sám Gwyndolin zůstával skryt v podzemí města. Iluzi měl v držení Lordvessel, artefakt schopný uchovat Duše Lordů pohromadě. Prvotní Had Frampt (Primordial Serpent Frampt), zvláštní slizská bytost, byl ve spojení s Gwyndolin, který se s pomocí iluze své sestry Gwynevere snažil zmanipulovat ostatní, aby získali zbylé Duše Lordů a obětovali sami sebe pro První plamen stejně jako to udělal Gwyn před nimi. Obětování Plameni zajistilo, že po nějakou dobu oheň opět plál. Mezitím jiný Prvotní had, Kaathe (Primordial Serpent Kaathe), přesvědčil vládce Nového Londo, že Plamen by se měl nechat vyhasnout, ukončit tak Věk ohně a nastolit Věk temna (Age of Dark) – tedy věk lidí.

Králové temnotě podlehli a jediný, kdo se jim pokusil postavit, byl rytíř Artorias, jenž dokázal překonat temnou Propast (The Abbys); jíž však nakonec stejně propadl. Nové Londo zaplavili Temné přízraky (Darkwraiths), jenž lstivě povolal Kaathe. Město propadlo temnotě a třem léčitelům z města nezbylo nic než krajní řešení. Aby zastavili Temné přízraky a Čtyři krále, kteří dále šířili temnotu, zaplavili celé město a tím zahubili i jeho zbývající obyvatele. Jejich kosti tam lze stále vidět. V té době také vznikly Bonfire, ohniště, jenž hoří na kostech mrtvých a jejich plamen může být rozdmýchán výměnou za lidskost (Humanity).

Ve hře se ujímáme postavy nemrtvého bojovníka mnoho let po výše zmíněných událostech, jenž se po uniku ze zdí Severního blázince pro nemrtvé (Northern Undead Asylum) dostává do zpustošeného království Lordranu, jenž už jen připomíná svoji někdejší slávu. Chrámy jsou pobořeny a svět je zaplaven monstry, démony, nemrtvými a temnotou. Jediné bezpečné útočiště se tak nachází právě u ohňů, Bonfirů. Samotný hrdina si vlastně ani neuvědomuje, že svým postupem dále a dále rozmíchává oheň, jemuž obětuje své lidství. Přitom jak víme, tak oheň je atributem bohů, zatímco duše člověka je naplněna temnotou. Hráč postupně odhaluje osud hlavního hrdiny, tak jak mu je prezentován. Jeho údělem je porazit zmrtvýchvstalého Gwyna a zažehnout První plamen. Přes Senovu pevnost (Senʼs Fortress), jejíž bránu otevřel zvuk dvou Zvonů probuzení, jež rozhoupala hlavní postava, se hráč dostává až do Anor Londo. Zde odhalí, že Gwynevere je pouhou iluzí a hlavní postava má posloužit jen jako palivo schopné znovu zažehnout První plamen, jenž zabrání v nástupu temnotě. Druhá možnost je poslechnout hlas Kaathe ukrývající se v temnotě Propasti a nenaplnit svůj předurčený osud... Tak jako tak, hráč musí získat všechny části Duší Lordů a porazit Nita, Lóži chaosu, Seatha Bezšupinatého a Čtyři krále. Jejich dušemi musí naplnit Lordvessel a utkat se s nemrtvým Gwynem u Prvního plamene. A právě zde nabízí hra možnost volby – obětovat duši hlavního hrdiny a znovu zažehnout První plamen či ignorovat proroctví, nechat Plamen vyhasnout a nastolit Věk temna.[1]

DLC Artorias of the Abyss[editovat | editovat zdroj]

Artorias of the Abyss je název datadisku k základní hře. Vytvořen společností FromSoftware a publikován Namco Bandai Games, byl zveřejněn 23. října 2012 pro PlayStation 3 a Xbox 360. Datadisk byl později zahrnut k základní hře v edici Prepare to Die Edition na Windows. Samotná hra bere hráče sto let do minulosti před událostmi hry Dark Souls, kdy musí zachránit zemi Oolacile před zničením rukou Manuse. Artorias of the Abyss obdržel pozitivní rezence od kritiků, kteří chválili boje s bossy a nový příběh, stejně tak přidání multiplayerových arén.

Příběh

Artorias of the Abyss se odehrává sto let před událostmi základní hry. Hlavní postava, nemrtvý ze základní hry, je přemístěna do minulosti prvním z lidí známým jako Manus, Otec Propasti (Manus, Father of the Abyss), který byl vzkřísen a mučen čaroději země Oolacile (která během událostí základní hry už neexistuje) o století dříve ve snaze uvolnit jeho temnou moc (pramenící z jeho lidskosti, tedy Humanity, v níž se nachází kus Temné duše, tedy Dark Soul). Manusova moc se nekontrolovatelně uvolnila a vytvořila Propast (The Abyss), temné a zlé prázdno, které začalo ohrožovat Oolacile pozřením. Město Anor Londo sice vyslalo rytíře Artoria zabít Manuse, ale rytíř nedokázal odolat temným silám kvůli nedostatku lidství (Humanity – střípek Temné duše, Dark Soul) a stal se posedlým, přičemž na poslední chvíli zachránil svého vlčího společníka, Sif.

Hlavní postava je díky většímu lidství schopna odolávat temnotě a bojovat s ní, načež je nucena porazit posedlého Artoria. Poté musí projít skrz Oolacile Township do Rokle Propasti (Chasm of the Abyss), kde zabije Manuse a zachrání místního vládce, princeznu Soumračnou (Princess Dusk). Další, volitelný boj zahrnuje porážku černého draka Kalameeta, který ohrožuje Oolacile, s asistencí Hawkeye Gough, lukostřelce, který byl jedním z velkých čtyř rytířů božského krále Gwyna.

Filozofie a vlivy[editovat | editovat zdroj]

Postavy a svět Dark Souls obsahují mnoho filosofických a folklorních paralel mezi řeckou mytologií[2], japonskou mytologií[3], francouzským existencialismem[4], a pracemi takových filozofů jako Friedrich Nietzsche[4].

Popis hry přírodních cyklů, které svět zažívá, a návrhy některých jednotlivých postav, je paralelní japonským a řeckým mýtů[2][3].

Prezentace hry vesmíru, který je definován nevyhnutelným vypálením plamene a tragické příběhy jednotlivců v tomto nesmyslném světě, jsou podobné myšlenkam z filozofických škol o existencializmu, absurditě, nesmyslnosti a konci vesmíru[4].

Režisér Dark Souls Hidetaka Miyazaki uvedl, že hra čerpá přímou inspiraci z dřívějších děl fantasy a dark fantasy; zejména ze série manga Berserk. Hlavní estetický princip hry popsal jako „určitý druh zušlechťování, elegance a důstojnosti." Dále popsal způsoby, kterými se hra vyvinula: „Zavedl jsem tři hlavní směry: Bohové a rytíři soustředění kolem Anor Londa, Démonický Chaos a plamen soustředění kolem Ztraceného Izalitha a tématu smrti zaměřeného na okolí Gravelordu Nito, k těmto tématům jsem přidal speciální koncept starých draků, kteří předcházejí veškerému životu, a to vytvořilo základ pro Dark Souls."

Verze pro PC[editovat | editovat zdroj]

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Po úspěšném vydání hry pro PlayStation 3 a Xbox 360 mnoho hráčů vyjádřilo zájem o PC verzi. Mezinárodní vydavatel Namco Bandai Games Tony Shoupinou na své stránce odpověděl, že PC verze možná je[5]. Na začátku roku 2012 fanoušci zahájili petici, kterou podepsalo více než 93 000 lidí, a díky ní byla PC verze hry potvrzena v dubnu 2012 prostřednictvím německého časopisu PC Action[6]. Během procesu vývoje bylo hlášeno, že FromSoftware měl potíže s portem kvůli nezkušenosti s PC jako platformou a zaměřil se spíše na nový obsah než na optimalizaci[7]. Re-branded jako Prepare To Die Edition, vyšel v srpnu 2012 a představoval nový obsah - včetně bosů, nepřátel, vybavení a NPC[8]. Nový obsah s názvem "Artorias of the Abyss" byl vydán pro konzoly v říjnu 2012 ve formě DLC[9]. Poté bylo oznámeno, že Dark Souls pro PC bude používat Games for Windows - Live pro hraní online[10].

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V recenzi od GameSpy, port byl pojmenován jako “ošuntělý”, zejména kvůli limitu hry 30 FPS, špatnému ovládání myši a klávesnice a nepřizpůsobitelnému rozlišení. Rozšířený obsah byl ovšem chválen, zaručil hře ve finále převážně pozitivní recenze[11]. Eurogamer také komentoval kvalitu portu a řekl: "Dark Souls: Prepare to Die Edition nepřichází s technickými možnostmi, které byste očekávali od dobře připravené počítačové hry, protože je to port konzolové hry, a to je všechno co FromSoftware kdy slíbil."[12]

Jeden z producentů Dark Souls II, Takeshi Miyazoe, reagoval na kritiku PC verze tím, že řekl:[13]

"To bude znít strašně, ale naší hlavní prioritou bylo převést hru na PC co nejrychleji, protože lidé to chtěli. PC průmysl v Japonsku je tak minimální, že původně nebyly žádné plány na převedení hry na PC. Ovšem kvůli petici od severoamerických a evropských fanoušků jsme se pokoušeli to rychle udělat; a to i s nedostatkem zkušeností s prací na této platformě. Problémy byly do určité míry očekávány

Věděli jsme, že existujou funkce specifické pro PC, jako je key-mapping a použití myši a klávesnice, vysoké rozlišení a vyšší snímková frekvence, ale ... Není to tak, že bychom to ignorovali, jenže faktem je, že by to pak celkově trvalo příliš dlouho. Neměli bychom možnost vše realizovat, otestovat a dostat na očekávanou úroveň. Jednalo se spíše o rozhodnutí vydavatele (Namco Bandai) říct „Chlapci, nebojte se toho, pojďme zjistit, jak to funguje na PC."

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Dark Souls na anglické Wikipedii a Dark Souls: Artorias of the Abyss na anglické Wikipedii.

 1. Blog - Dark Souls: příběhové pozadí. konzolista.tiscali.cz [online]. [cit. 2019-05-06]. Dostupné online. 
 2. a b Darks Souls and mythology. Destructoid [online]. [cit. 2019-05-06]. Dostupné online. (english) 
 3. a b 8 Videogame Characters Based On Japanese Folklore. pastemagazine.com [online]. [cit. 2019-05-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. a b c The Gemsbok [online]. 2019-04-24 [cit. 2019-05-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. Dark Souls admin suggests PC could happen with a petition. Engadget [online]. [cit. 2019-05-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Dark Souls PC confirmed in PC Action magazine | RPG Site. web.archive.org [online]. 2016-10-26 [cit. 2019-05-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
 7. DUTTON, Fred. Eurogamer [online]. 2012-06-07 [cit. 2019-05-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Dark Souls: Prepare to Die Edition coming to PC in August [online]. [cit. 2019-05-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. VG247 [online]. 2012-05-31 [cit. 2019-05-06]. Dostupné online. 
 10. VG247 [online]. 2012-05-31 [cit. 2019-05-06]. Dostupné online. 
 11. GameSpy: Dark Souls: Prepare to Die Edition Review - Page 1. pc.gamespy.com [online]. [cit. 2019-05-07]. Dostupné online. 
 12. STANTON, Rich. Eurogamer [online]. 2012-08-28 [cit. 2019-05-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 13. Edge Magazine | GamesRadar+. gamesradar [online]. [cit. 2019-05-07]. Dostupné online. (anglicky)