Japonská mytologie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bohyně slunce Amaterasu

Japonská mytologie je systém věr a náboženských představ japonské kultury vycházející z kultu přírody, šintoistického a buddhistického náboženství. Nejdůležitějším pramenem staré japonské mytologie jsou mytologické sbírky Kodžiki a Nihonšoki.

Japonské mýty blízce souvisí s původním japonským náboženstvím šintoismem. Mnohé japonské šintoistické svatyně jsou například zasvěceny božstvům, která jsou známa z mytologie. Velmi často se mýty vztahují ke konkrétním místům v zemi a souvisí s konkrétními historickými osobnostmi nebo událostmi. Velmi výrazný je kult přírody. Každá událost jako stavba domu, zabití zvířete, pokácení stromu a podobně byla chápána jako narušení rovnováhy, která se musela obnovit očistnými rituály

Podle indologa Michaela Witzela vykazuje japonská mytologie mnohé podobnosti s mytologiemi indoevropskými, ale také s mytologie Polynésie, jihovýchodní Asie a altajských národů. Jako příklad analogií uvádí podobnosti mezi mýtem o skrývající se sluneční bohyni Amaterasu a védským mýtem o jeskyni Vala ukrývající první úsvit nebo motiv „vytahování ostrovů“ stvořitelským párem Izanagim a Izanami, který má své protějšky v příbězích polynéských. Podobnosti s čínskou mytologií naopak vidí jen v mýtech které byly převzaly až v historické době: například v mýtech buddhistických nebo týkajících se svátku Tabaka a Polárky.[1]

Zdroje poznávání[editovat | editovat zdroj]

Nezastupitelné místo v světové mytologii mají japonské kroniky Kodžiki a Nihonšoki. Kodžiki je nejstarším dílem o japonské mytologii a v překladu znamená Kronika dávných příběhů. Pochází z roku 712 a je to nejstarší japonská kniha. Nihonšoki je o něco mladší, pochází z roku 720 a v překladu znamená Japonská kronika. V podstatě jde o dva téměř výlučné zdroje informací o japonské mytologii.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WITZEL, Michael. The Origins of the World's Mythologies. Oxford: Oxford University Press, 2013. ISBN 978-0199812851. S. 65. 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Japonská mytológia na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu japonská mytologie na Wikimedia Commons
  • Kodžiki
  • TYLOR, Edward B. Remarks on Japanese Mythology. The Journal of the Anthropological Institute of Great Britain and Ireland. 1877-01-01, roč. 6, s. 55–60. Dostupné online [cit. 2016-06-21]. DOI 10.2307/2841246. 
  • REFRESHER.SK. 19 tajemně hrůzných démonů z japonské mytologie: za setkání s nimi byste zaplatili životem. refresher.cz [online]. [cit. 2016-06-21]. Dostupné online.